Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


IŞİD'i Övmekten Yargılanan 3 Sanığa Tahliye

IŞİD'i Övmekten Yargılanan 3 Sanığa Tahliye
Bolu'da, sosyal medyada terör örgütü IŞİD’i öven paylaşımlarda bulundukları için, ’terör örgütü propogandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklu yargılanan 3 sanık, delil karartma ve kaçma şüpheleri bulunmadığı gerekçesiyle ilk duruşmada tahliye edildi.

 

Geçen yıl Kasım ayında sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden terör örgütü IŞİD’i öven paylaşımlar yaptıkları iddia edilen Murat Zafer C., Agah Ş., Ümit E. tutuklanırken, Muhammet K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklu 3 sanık, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ’terör örgütü propagandası yapmak’, ’toplumu alenen kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlarından 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada hakim karşısına çıktı. Tutuksuz sanık Muhammet K. ise duruşmaya katılmadı.
 
’TERÖR ÖRGÜTÜ DE DİYEMEM, TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL DE DİYEMEM
 
3 sanık, ifadelerini mahkemeye yazılı olarak sundu. Sanıklardan Murat Zafer C. savunmasına ek yaparak, "Emniyetteki ifademizde bazı söylemlerimiz farklı şekilde lanse edilmiş. Konuşmalarımızda genel olarak dini terminoloji kullanmaktayız. Bana emniyette sorulan, ’İŞİD terör örgütü mü?’ şeklindeki soruya ben ’terör örgütü’ diye cevap vermedim. Onlara ’terör örgütü’ de diyemem, ’terör örgütü değil’ de diyemem. Ama yaptıkları caiz değildir. Biz ’terörist’ veya buna benzer kelimeler kullanmayız. Benim dinimde terör eylemlerine bir sempati duyulmaz ve terör eylemi yapılmaz. Kesinlikle IŞİD propagandası yapmadım" dedi.
 
Sanık Agah Ş. ise savunmasında, "Tevhid bilimini benimsemiş biriyim. Şehit yakını olduğum için böyle şeylere ilgi duyuyorum ve paylaşıyorum. Paylaşımlarım sadece bu sebepledir. Kesinlikle propaganda amacım yoktur" dedi.
 
Mahkeme heyeti, delilleri karartma ve kaçma şüpheleri bulunmadığı gerekçesiyle sanıkların tahliyesine karar verirken, duruşma ertelendi.

Yayın Tarihi : 23.02.2016 : 14:50

Etiketler : Işidi    Övmekten    Yargılanan    Sanığa    Tahliye    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1450
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN