Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Darbe Yasalarının Anası 1982 Anayasasıdır'

'Darbe Yasalarının Anası 1982 Anayasasıdır'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’de yaşanan terör saldırılarına karşı güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyonlar karşısında kendisini ’aydın’ diye nitelendiren bazı kişilerin objektif olmaktan uzak olduğunu, kimilerinin ideolojik ve başka takıntılarıyla bir taraftar gibi hareket ettiğini söyledi. Bozdağ, darbe yasalarının anasının 1982 anayasası olduğunu ve CHP’nin de 1982 anayasasından rahatsız olmadığını öne sürdü.  

 

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Sefa Termal Otel’de belediye başkanları ile bir araya gelen Bakan Bozdağ, toplantı öncesi basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Bozdağ, "Türkiye’de yaşananlar karşısında Türkiye’de kendini aydın olarak niteleyenlerin objektif olması herkesin beklentisidir. Ama malesef Türkiye’de yaşanan terör saldırıları ve bu saldırılara karşı güvenlik güçlerimizin yürüttüğü operasyonlar karşısında kendisini ’aydın’ diye nitelendiren bazı kişiler objektif olmaktan uzak, kimisi ideolojik takıntılarıyla kimisi başka nedenlerle bir taraftar gibi hareket etmekte. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşının huzur ve güvenliğini sağlamak, kamu düzenini tesis etmek temel hak ve hürriyetlerin özgürce kullanıldığı, güvenli bir ortam oluşturmak için yaptığı mücadelede devletin bu haklı mücadelesinin yanında duracağı yerde terör örgütüne, onun eylem yapan teröristlerine yakın durmayı hatta daha ileri bir taraftar gibi hareket etmeyi tercih ediyorlar. Bu kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.
 
AYDIN OLMAK, DİPLOMA VE SIFAT SAHİBİ OLMAK DEĞİL
 
Bozdağ, "Maalesef Türkiye’de her terör saldırısı olduğunda, teröristlerin gerçekleştirdiği saldırılarda askerimiz polisimiz hatta sivil vatandaşımız şehit olduğunda yaralandığında bundan mutlu olabilecek kadar insanlıktan çıkmış zavallılar var. Terör saldırısında teröristlerin ateşiyle askerimizin polisimizin vatandaşımızın şehit olmasına sevinenler insanlıktan çıkmışlardır. İnsan böyle bir hadisede sevinemez, ama böyleleri var. Ben bunlar için ’belhum edal’ ifadesini kullanıyorum. Yani öyle bir vasfı taşıyorlar. Yoksa aklı olan kalbi olan vicdanı olan birisi böyle saldırılar karşısında sevinmez. Askerin polisin şehit edilmesinde mutlu olmaz. Vatanını milletini devletini seven, milletin huzur ve rafahını arzu eden, barış ve güven içerisinde ülkenin geleceğe taşınmasını isteyen birisi asla sevinemez. Türkiye’de bazıları aydın olmanın ölçüsünü sadece diplomaya sahip olmak olarak algılıyor. Falan yeri bitirdiğinizde aydın oluyorsunuz yahut isimlerinin önünde bazı sıfatlar bulmayı aydın olarak görmeyi yeterli görüyorlar. Aydın olmak sadece diploma ve sıfat sahibi olmak değildir. Aydın olmanın gerektirdiği niteliklere sahip olmakla mümkün olabilir. Teröre tarafgirlik yapanlar, terörün örgütlerinin şehit ettiği askeri polisi sivil insanları geride bıraktığı gözü yaşı insanları görmeyen ve devleti suçlayanlar bu vasfı taşımıyorlar. Bunlar için sayın cumhurbaşkanımız ifade ediyor, sözde aydınlar veya sözde aydın müsvetteleri denebilir. Ama aydın vasfını bunlar taşımıyor" dedi.
 
MUHBİRLİK GENELGESİ KARALAMA VE ÇARPITMA
 
Bakan Bozdağ, Başbakanlığın yayınladığı genelgeyi maalesef bazı basın yayın organlarının ’muhbirlik genelgesi’ olarak takdim ettiğini belirterek, "Bu, büyük bir karalama ve çarpıtma. Başbakanlığının yayınladığı genelgeyi herkes okur ve bilir ki bu genelge kimseyi muhbirliğe davet etmemektedir. Bu genelge kamu görevlilerine yünelik yayınlanmıştır. Kamu görevlilerinin başında amir olanların yasaların kendilerine yüklediği görevleri hatırlatmaktadır. Yasalar, kamuda çalışanların terör örgütlerine destek vermesini himaye etmiyor. Aksine terör örgütlerine ülkesinin huzur ve güvenliğini bozan suç örgütlerine, çıkar amaçlı örgütlere deste vermenin ciddi müeyyideleri var. Meslekten ihracına kadar giden müeyyideleri var. Başbakanlık genelgesi, amirlere bu anayasa ve yasaların kendine verdiği görevlerin hatırlatıyor ve bunun gereğinin ivedilikle yapılamasını istiyor. Kimseyi muhbirliğe falan davet etmiyor. Kamu yöneticilerine ve kamuda çalışanlara yasaların kendilerine yükledikleri sorumlulukları ve bu sorumlulukların gereğini yapmaları konusunda esasında bir uyarıdır bu" dedi.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP’nin 1982 darbe anayasasından rahatsız olmadığını söyledi. 1982 anayasının yürürlüğe girdiği günden itibaren pek çok siyasi partinin yeni anayasayı seçim beyannamesine koyduğunu hatırlatan Bozdağ, "Partiler milletin huzuruna çıkıp, öyle oy istediler. Hatta bazıları yeni anayasa önerilerini hazırlayıp, Türkiye kamuoyu ile paylaştı. Şu ana kadar TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB, Barolar Birliği gibi pek çok meslek örgütü ve sivil toplum örgütü yeni anayasa taslakları hazırlattılar ve kamuoyuna sundular. Üniversitelerde hazırlayanlar var. 1993 yılında mecliste kurulan bir komisyon ile de partilerin yeni anayasa konusunda görüşleri alındı. 2011 seçimlerinden sonra parlementoda anayasa uzlaşma komisyonu kuruldu. Partiler yeni anayasayı ihtiyaç olarak görüyorlar. Topluma kendilerini bağlayıcı taahütleri de bulunuyorlar. Hem CHP, MHP, HDP seçimden önce yeni anayasa konusunda söyledikleri ortada. Yeni anayasa ihtiyacının bulguları da açık. Türkiye’de herkes biliyorki anayasa mutabakat komisyonu, yeni anayasayı yapmak üzere davet edilmiş bir komisyondur. Ama maalesef buna rağmen CHP komisyonunun çalışma usululerinin belirlendiği toplantıların birinde, isim konusunda bir görüş ileri sürdü. Önce darbe yasalarını mevzuatımızdan temizleyelim, sonra da anayasa için yol temizliği yapalım. Bu komisyonunun adı da ’darbelerden arındırma temizleme komisyonu’ olsun denildi. Bunlarla adeta yeni anayasayı yapmaktan kaçan bir yaklaşım ortaya koydu" dedi.
 
DARBE YASALARININ ANASI 1982 ANAYASASIDIR
 
Türkiye’de darbe yasalarından herkesin şikayetçi olduğunu ifade eden Bakan Bozdağ, "Mevzuat içinden darbe yasalarını temizlemek parlamentonun, siyaset yapan herkesin görevidir. AK Parti hükümetleri olarak zaten pek çok darbe yasalarını hukumuzun dışına itmiş durumdayız, bundan sonra da itmeye devam edeceğiz. Hükümetimizin programında da eylem planımızda da hukukumuz içindeki darbe mevzuatını ayıklama taahüdümüz var. Biz bunun gereğini yapacağız. Başbakanımız ’eğer sizin niyetiniz yeni bir anayasa yapmaksa, o zaman yeni anayasayı yapmak için kurulmuş komisyonda devam edin. Yok aynı zamanda darbe yasalarından, hukukumuzdan arındıralım diyorsanız, bu komisyona yarı bir görev yüklemeyin, ayrı bir komisyon kuralım, o komisyon bu görevi yapsın’ dedi. CHP samimi olmuş olsaydı, darbe yasaları konusunda ayrı bir komisyon kurulur, o komisyon o görevi yapabilir. Anayasa mutabakat komisyonu da anayasa yapmaya devam edebilir. Ayrıca bilmek gerekir ki darbe yasalarının anası 1982 anayasısıdır. Bir numaralı darbe yasası hangisidir diye kime sorarsanız sorun, herkes onun 1982 anayası olduğunu söyler. Hem bir yandan darbe yasalarından mevzuatımızı ayıklayalım diyeceksiniz, hem de darbe yasalarının anası olan 1982 anayasını ortadan kaldırıp, yerine yepyeni bir anayasa yapma iradesini sekteye uğratmak için tavır koyacaksınız veya bahane üreteceksiniz. Bu anlaşılır bir durum değildir. CHP 1982 anayasaından rahatsız değil. Bu tutumu ile 1982 anayasanın ömrünü uzatmaktadır. Yeni anayasa yapma iradesinin başarılı olmasını engellemekterir. Umarım meclis başkanımızın yeni çağrısına cevap verirler onu da komisyonun çalışması yeniden mümkün olabilir, henüz cevaplarını duymadık, inşallah olumlu bir cevap olur" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 20.02.2016 : 12:09

Etiketler : Bozdağ    Darbe    Yasalarının    Anası    Anayasasıdır    Politika    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3103
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN