Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bornova’ya Azerbaycan Dostluk Parkı

Bornova’ya Azerbaycan Dostluk Parkı
Bornova Belediyesi, Azeri kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Karacaoğlan Mahallesi 6236/1 Sokak’taki parka ’Azerbaycan Dostluk Parkı’ ismini verecek. 27 Şubat’ta yapılacak açılış öncesinde, Azerbaycan Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili Ganire Paşayeva, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’yı ziyaret etti.

 

Bornova Belediyesi, Karacaoğlan Mahallesi 6236/1 Sokak’ta bulunan bir parkı tamamen yenileyerek ’Azerbaycan Dostluk Parkı’ ismiyle vatandaşların kullanımına açma kararı aldı. Bornova Belediye Meclisi’nde alınan kararın ardından parkın içine ’Hocalı Katliamı’nı anlatan bir anıt yapılması için de hazırlıklar başlatıldı. Yaklaşık 3 dönümlük parkın çevre düzenlemesi yapıldı. Kaldırımları, spor aletleri, süs bitkileri ve kum alanları tamamen yenilenerek yepyeni bir görünüm kazandırıldı.
 
Bornova Belediyesi’nin iki ülke halkı arasındaki bağların güçlenmesine katkıda bulunacak Azerbaycan Dostluk Parkı’nın 27 Şubat’ta yapılacak açılışı öncesinde, Azerbaycan Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili Ganire Paşayeva Başkan Olgun Atila’yı ziyaret etti. Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği Başkanı Dr. Asif Kurban, İzmir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mülazım Pasha, Dokuz Eylül Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülmira Kuruoğlu ile Bornova Belediyesi Meclis Üyelerinin de bulunduğu ziyarette iki ülke insanı arasındaki kültürel bağlar üzerine samimi bir sohbet ortamı oluştu.
 
"KARDEŞ İKİ HALKIZ"
 
Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türkiye ve Azerbaycan halklarının bir olduğunu söyleyerek, "Ben milletvekili olarak zamanımın büyük bir bölümünü başka ülkelerde geçiriyorum. Özellikle Avrupa Birliği bünyesinde bazı kurullara ve toplantılara katılıyorum. Orada bazen bana ’Sen Azerbaycan milletvekilisin, neden Türkiye’nin haklarını savunuyorsun’ diyorlar. Ben de onlara benim için Azerbaycan ve Türkiye arasında hiçbir fark olmadığını anlatıyorum. Durum gerçekten de böyle. Biz kardeş iki halkız. İzmir’in de Azerbaycan için her zaman başka bir yeri var" dedi. Paşayeva, Karacaoğlan Mahallesi’ndeki parka Azerbaycan isminin verilmesinin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Özellikle yeni nesil, çocuklarımız, gençlerimiz iki toplum birbirine olan yakınlığını, tarihimizi bilmeli" dedi.
 
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da Paşayeva ve beraberindekilerin ziyaretlerinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, iki ülkenin ekonomik, sosyal ve eğitim alanlarında pek çok işbirliği yapabileceğini söyledi. Bornova Belediyesi olarak bir adım attıklarını ve bundan sonra da her türlü işbirliğine açık olduklarını söyleyen Başkan Atila, kardeş şehir ilişkilerinin de kurulabileceğini söyledi. Başkan Atila ve Paşayeva bu konuda ön çalışma yapacaklarını belirtti.
 
Ganire Paşayeva, Azerbaycan Edebiyatı’nda Karabağ Hikayeleri isimli kitabını imzalayarak Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’ya hediye etti. Başkan Atila da Bornova’nın anlatıldığı bir tablo verdi.

Yayın Tarihi : 19.02.2016 : 12:19

Etiketler : Bornovaya    azerbaycan    Dostluk    Parkı    Bölge   


Yorumlar

7813
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN