Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


100 Bin Kişilik Protesto

100 Bin Kişilik Protesto
Kosova’nın bağımsızlığının 8’inci yıl dönümünde, başkent Priştine’de Kosova muhalefetinin düzenlendiği protestoya 100 binin üzerinde kişi katıldı. Brüksel’de varılan anlaşmaların feshedilmesini ve hükümetin istifasını isteyen Kosova muhalefeti liderleri ve yanlıları, Ulusal kütüphanenin önünde toplandıktan sonra ellerinde Arnavutluk bayraklarıyla Başbakanlık binası önüne yürüdüler.

 

 
Kosova Başbakanlık binası önünde protestocular, liderlerin konuşmalarından önce sloganlar atarak hükümetin şartsız ve koşulsuz istifa etmesini istediler. Arnavutluk bayraklarıyla kırmızıya bürünen Kosova başbakanlık binası önünde toplanan muhaliflere ilk konuşan eski Kosova Meclisi Başkanı Yakup Krasniçi, Kosova’daki var olan durum için Başbakan İsa Mustafa ve Başbakan Yardımcısı Haşim Taçi’nin istifa etmelerini ve erken seçimlerin ilan edilmesini talep etti. Bu arada protesto edenler, hükümete kırımız kart göstererek, “git ..git..” sloganları attı. AAK Parti Başkanı Ramuş Haradinay, sadece vatandaşların karar almak ve Hükümet’i düşürmek hakkına sahip olduklarını söyledi.
 
Hükümetin toprak bütünlüğüne saldırdığını iddia eden AAK lideri Ramuş Haradinay, Hükümet’in ayrıca ülkenin egemenliği ve anayasal düzenine de saldırdığını söyledi. Ana muhalefet partisi Vetvendosye Hareketi Başkanı Visar İmeri, 27 Şubat 2016 tarihine kadar hükümetin istifası için müddet tanıdı. İmeri 27 Şubat 2016 tarihine kadar hükümet istifa etmezse aynı gün şiddet içeren protesto düzenleyeceklerini bildirdi. Visar İmeri, aynı zamanda Kosova Meclisi oturumu yapılacağı Cuma günü vatandaşları Meclis önünde protestoya davet etti. Visar İmeri’nin konuşmasından sonra protesto olaysız sona erdi. Priştine genelinde 4 bine yakın Kosova Polisi, protestolar süresince hazır durumda bulundu .
 
 

Yayın Tarihi : 17.02.2016 : 20:01

Etiketler : Kosovanın    Bağımsızlığın    inci    Yıl    Dönümünde    Muhalefetin    Düzenlediği    Protestoya    Binin    Üzerinde    Kişi    Katıldı    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7916
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN