Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tarihi Surlara Avrasya Tüneli Düzenlemesi

Tarihi Surlara Avrasya Tüneli Düzenlemesi
Asya ile Avrupa’yı İstanbul Boğazı’nın altından 3 katlı bir tüp geçitle birleştirecek Avrasya Tüneli’nin yer üstündeki etapları için düğmeye basıldı. Avrasya Tüneli’nin çıkış noktası olan Kennedy caddesinin ayırdığı Kara surları ile deniz surları Bizans döneminde olduğu gibi Mermer Kule’de birleşecek. Ancak İstanbul’u denizden gelen saldırılara karşı korumak üzere deniz kenarına inşa edilen tarihi surlarla deniz arasına Avrasya Tüneli’ni karaya bağlayan

 

Temeli 2011 yılında atılan ve 2017 yılında açılması planlanan Avrasya Tüneli’nden sonra kesintisiz erişimin sağlanabilmesi için kavşak ve yol genişletme çalışmaları için imar planında değişiklik yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen ‘İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçiş Projesi Avrasya Tüneli’ imar planına göre tünel, Avrupa yakasındaki çıkış noktası olan Kazlıçeşme üzerinde yapılacak kavşakla bağlanacak. Bakırköy-Yenikapı arasındaki sahil yolu, ortadaki transit yol kaldırılarak 3’er şeritli hale getirilerek akışkan bir trafik sağlanması planlanıyor.
 
KARA SURLARI İLE DENİZ SURLARI BİRLEŞİYOR
 
Fatih, Zeytinburnu ve Bakırköy sahili boyunca ilerleyecek proje, şu anda deniz ve kara surlarının birleşme noktası olan Mermer Kule’nin denize olan konumunu değiştirecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, geçtiğimiz Ekim ayında Kara Surları ile Deniz Surlarının Mermer Kule’de birleştirilmesi için çalışma yürüttüklerine ilişkin basın mensuplarına ipucu vermişti. Bu plana göre, surları bölen mevcut sahil yolu iptal edilerek, Mermer Kule’nin güneyinden geçecek. Şu anda yolun geçtiği ve projenin yapılmasıyla birlikte sur içinde kalacak bölge ise rekreasyon alanı olarak kullanılacak.
 
ONALTIDOKUZ KULELERİNİN ÖNÜNDEN 8 ŞERİTLİ YOL GEÇECEK
 
Raporda ayrıca, Veliefendi Hipodrom’unun yer aldığı Onuncu Yıl Caddesi ile Turan Güneş Caddesi arasındaki Kennedy Caddesinin kapasitesinin arttırılmasının planlandığı, “Kennedy Caddesi’ne direkt bağlanan yolların, trafik hızını düşüreceği tespit edildiğinden planlanan yolun kuzeyinde de 2 şeritli yan yol” inşa edileceği belirtiliyor. Bu plana göre İstanbul’un siluetini bozduğu iddiasıyla tıraşlanması istenen 16:9 kulelerinin bulunduğu sahil bandı yeni yapılacak dolgu çalışmaları ile genişletilecek. Plana göre Onaltıdokuz kulelerinin önünden 8 şeritli yol geçecek.
 
CHP: VATANDAŞ SAHİLE ULAŞAMAYACAK
 
İBB Meclisi’nde oyçokluğu ile onaylanan rapora göre, tüp geçişi işletmeye açıldığında, yolun kenarında kalan 2,5 metrelik kısım yaya yolu ve bisiklet yolu olarak kamunun kullanımına açık kalacak. 6 kısımdan oluşan projenin, önceden planlı bir şekilde değil de mevcut gelişmelere göre planlandığını belirten CHP Meclis üyesi mimar Esin Hacıalioğlu, yolların eklenmesi ile sahilin vatandaşın ulaşımına kapatılacağını söyledi.
 
Avrasya Tüneli’ni sadece lastik tekerlekli ulaşıma yönelik olduğu, toplu ulaşıma hitap etmemesi nedeniyle eleştiren Hacıalioğlu, bu yoldaki yoğun ve akışkan araç trafiği yaşanacağına dikkat çekti. Hacıalioğlu, “Madem projeden vazgeçmiyorsunuz, hiç olmazsa bu yolu zemin altına alalım ki insanlar sahile ulaşabilsinler” önerisinde bulundu.

Yayın Tarihi : 17.02.2016 : 16:30

Etiketler : Tarihi    Surlara    Avrasya    Tüneli    Düzenlemesi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7220
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN