Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Balıkesir’de Süt Eylemi

Balıkesir’de Süt Eylemi
Balıkesir’de 2 aydan bu yana firmalardan paralarını alamayan süt üreticileri, CHP Altıeylül İlçe Başkanlığı’nın da destek verdiği eylemde bir araya gelerek, sütleri sokağa döktü.

 

Balıkesir’de firmalardan 2 aydan bu yana paralarını alamayan süt üreticileri Yeşilli Meydanı’nda eylem yapıp protesto için sütleri sokağa döktü. CHP Altıeylül İlçe Başkanlığı’nın destek verdiği eylemde, yanlarında getirdikleri bir bidon dolusu sütü sokağa döken üreticiler, hükümetin tarım politikasını eleştirdi. Sütteki krizin üreticileri olumsuz etkilediğini ifade eden CHP Altıeylül İlçe Başkanı Yusuf Yüksel, süt fazlalığı sorununun hükümetin başarısız dış politikası ve sonrasında ihracat pazarlarının tıkanmasıyla meydana geldiğini öne sürerek, şöyle dedi:
 
"Sütün litresini 1 lira 15 kuruş yerine 90 kuruşa satan üretici, 2 aydır parasını alamıyor. Mezbahaya kesime giden inekler, değerinin çok altında fiyatlara kesiliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na sesleniyoruz, et fiyatlarını Ankara Kızılay, İstanbul Bağdat Caddesi’ne değil Balıkesir’in köylerine sorun. Süt krizinin ağır yükünü Türk köylüsü taşıyamaz, icra memurları köylerden çıkmıyor."
 
Süt krizinin çözülmesi için devlet ve belediyeleri, işadamlarını, din adamlarını göreve çağıran Başkan Yüksel, ülkedeki süt tüketimini arttırmak için bütün askeri birliklere sabah kahvaltısında haftada 3 gün süt verilmesini, hastane ve okullarda süt dağıtılmasını önerdi.
 
ÜRETİCİLERDEN SINIRLI KATILIM
 
Bu etkinliği duyurmak için 40 köyde, 100 kahvede toplantılar yapan CHP İlçe Başkanlığı’nın çağrılarına rağmen, Yeşilli Meydanı’ndaki etkinliğe üreticilerin çok azının destek vermesi dikkat çekti. Az sayıdaki üreticiye sitem eden CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, şunları söyledi:
 
"Bu sorun aslında Paşaköy’ün, Atköy’ün, Ovaköy’ün, Aslıhantepecek’in, Ayşebacı’nın sorunu. Ancak görüyorum ki burada Paşaköylüler, Aktöylüler, Ovaköylüler yok. Ama biz sizin sorununuza sahip çıkmak için meydanlardayız. Çünkü biz her zaman sizin yanınızdayız."
 
Balıkesir’in Türkiye’de süt üretiminde ilk 3’te yer aldığını vurgulayan Biçki, üreticinin elindeki sütü satamadığını belirterek, "AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Edip Uğur, bu köylünün sütünü alın ve okullara bedava dağıtın. Bu köylünün sütünü perişan etmeyin. Çıkın ve bu sütü alacağınızı açıkça ilan edin" dedi.
 
CHP’liler süt eyleminin ardından katılanlara pilav ve ayran ikram etti.

Yayın Tarihi : 16.02.2016 : 15:20

Etiketler : Balıkesirde    Süt    Eylemi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1348




GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER




YAZARLAR



BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN