Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP'deki İzmir Rüzgarı Ne Kadar Sürecek?

CHP'deki İzmir Rüzgarı Ne Kadar Sürecek?
35. CHP Olağan Kurultayı, parti içinde uzun yıllardır istediğini alamayan İzmir'e adeta ilaç oldu. Geçmiş yıllarda partililerden gelen ''İzmirliler CHP'ye oy veriyor ama CHP İzmirlilere koltuk vermiyor'' tepkisine bir cevap mıdır bilinmez ama yaşanan ''İzmir havası'' parti içinde de yeni döneme dair ciddi sinyaller veriyor. Tabii bunca parti görevinin içinde vekillerin İzmir ile ne derece ilgilenebileceği de merak konusu.

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Cumhuriyet Halk Partisi'nde adeta bir İzmir dönüşümü yaşanıyor. 35. CHP Olağan Kurultayı ile birlikte yenilenen MYK'da İzmir 13'te 5, diğer bir deyişle yüzde 38'lik bir temsil gücüne kavuştu. Piramidin en üstünde yer alan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve hemen altında bulunan CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır ile birlikte, Selin Sayek Böke, Zeynep Altıok Akatlı ve Erdal Aksünger, yakalarında İzmir rozeti taşıyan isimler. 

Geçmiş yıllarda partililerden gelen “İzmirliler CHP'ye oy veriyor ama CHP İzmirlilere koltuk vermiyor.” tepkisine bir cevap mıdır bilinmez ama yaşanan “İzmir havası” parti içinde de yeni döneme dair ciddi sinyaller veriyor. Tabii bunca parti görevinin içinde vekillerin İzmir ile ne derece ilgilenebileceği ve görevlendirmeler sonrasında CHP İzmir'deki dengelerin nasıl şekilleneceği de merak konusu...
 
 
Yeni dönem parti içi tartışmayı durdurur mu?
 
Tüm bu soru işaretlerinin içinde Kurultay sonrasında kucağında “Atatürk tablosu krizi” bulan yeni yönetim, her ne kadar henüz ciddi anlamda kendini gösterecek bir saha bulamasa da Sezgin Tanrıkulu ve Mehmet Bekaroğlu isimlerinin olmadığı CHP üst yönetiminin, parti içindeki kutuplaşma ve kanat ayrımının da önüne geçeceğini yeni dönemde görmek zor olmayacak.
 
 
Burada esas merak konusu oluşan yeni yönetim kademesinin 2019 öncesinde partiyi mevcut yüzde 25'lik noktadan hangi noktaya taşıyacağıdır. Baskın bir seçim yahut referandum ihtimalini geri planda bıraktığımızda 2019'da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve belediye seçimlerinin altyapısını hazırlayacak olan üst yönetim, belki de parti tarihinin en zor sınavlarından birini verecek. Sınavın sonucunuysa hep birlikte sandıkta göreceğiz.
 
Yeni sürece girerken A takımının önemli isimleri CHP Genel Sekreteri Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ile CHP Genel Başkan Yardımcıları Zeynep Altıok ve Erdal Aksünger Ben HABER'e dikkat çekici açıklamalarda bulundular. İşte o açıklamalar;
 
 
“Partililiğimizle bu konuma geldik”
 
CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır: “Cumhuriyet Halk Partisi'nin PM üyesi olan ve PM içinden MYK'ya genel başkanlarımızın takdiriyle gelmiş olan bütün arkadaşlarımız, bulundukları yörenin mutlaka birer temsilcisidirler. Parti görevlilerimiz ülkemizin dört bir yanında, programımız gereği bütün ülkeye hizmet etmek adına çalışmalarını sürdürürler. Başta MYK olmak üzere partimizin bütün il, ilçe ve örgütleri bağlamında ülkenin tüm meselelerine; ekonomik, kültürel, sosyal, uluslararası ilişkiler ve teröre kadar her başlığa eğilip fikir üreten, yöre temsilciliğinden daha çok, uzmanlık alan ve nitelikleri itibariyle katkı koyacağız. İzmirliliğimizle değil, partililiğimizle bu konuma geldik. Bizim görevimiz yöre temsilciliği değildir artık. Kimse şehir temsilcisi olarak yer almıyor MYK'da. Elbette İzmir için bir gurur vesilesi olabilir bulunduğumuz konum. Fakat yine de bizim gündemimiz artık ülke meseleleridir.” 
 
 
“İzmir Atatürk değerlerinin simge kentidir”
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı: “Bu makamlar partinin en üst yönetim organlarıdır. Partimizin ve ülkemizin öncelikleri önemlidir. İzmir şehrimiz için gerek PM'de gerekse de MYK'da başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere üst perdeden temsil gücüne kavuşmak oldukça iyidir. İzmir, Türkiye'nin tüm Atatürk ilke ve değerlerinin simge kentidir. CHP'nin yerel yönetimde böylesine güçlü olduğu bir kent bugün CHP Genel Merkezi'nde de tüm ülkemiz için görev yapacaktır. Elbette bizim görevimiz ülkemizin her bölgesinde yer alan tüm illerimizin sorunlarını gerekli noktalarda, olabildiğince yüksek sesle dile getirmektir. Bunu da tüm gücümüzle yapacak enerjiye sahip olduğumuzu düşünüyorum.” 
 
 
“İzmir kokulu işler olacağını düşünüyorum”
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger: “Bizlerin bu konumda oluşu İzmir'deki vekillere ve İzmirli PM üyelerine halkın tevazu göstermesidir. Bu durum İzmir'in yüz akı oldu. Bundan sonraki süreçte daha İzmir kokulu işler olacağını düşünüyorum. İzmir formasyona dayalı bir kent. Türkiye'ye siyasetten sanayiye ve bilime kadar  İzmir'den yetişen çok önemli beyinler vardır. CHP'nin de daha konsolide olacağını düşünüyorum. Bence yeni bir dönem başlayacak. Kendimden yola çıkarsam, partide teknik değişim, yeni sistemlerin hazırlanması, aktif üye yapısı sistemlerin hazırlanmasını zaten 1 senedir yapıyorduk.” 
 
“Genel Merkez için de, İzmir için de çalışacağız”
 
İzmir aslında Türkiye'nin batıya açılan medeniyet penceresidir ve kucaklayıcıdır. Din dil ırk gibi konuları göz önünde tutarak davranmaz. İzmir Mardin'dir, Hatay'dır. Medeniyetin penceresidir diye düşünmek lazım. Doğu ve batıyla kucaklaşmayı İzmir sağlayacaktır. İzmir Türkiye'nin kalkınmasında önemli bir kenttir. Cemiyetlerin yoğun olduğu bir kenttir. Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluş ilkelerine ve Atatürk'e bağlıdır. Daha toplum odaklıdır. CHP Türkiye'nin yüzüncü yılında önemli işler yapabilecek konumda olmalıdır. 2019 seçimlerine gelmeden önümüzde Türkiye'nin yarın çözmesi gereken işler vardır. Yarını hedefleyen bir süreci yaratmak zorundayız. Ayrıca MYK'da olmamız şehrimizden koptuğumuz anlamına gelmez.İzmir ile de ilgileniriz. Ben bu kentin çıkardığı bir insanım. Bu kenti unutabilir miyim? İzmir'in sorunlarını da gündeme getirip çözmek için gayretimiz dün olduğu gibi bugün de sürecektir. CHP Genel Merkezi'nde ülkemiz için çalıştığımız gibi, İzmirli kimliğimizle kentimiz için de çalışmayı sürdürürüz. 
 

Yayın Tarihi : 15.02.2016 : 11:06

Etiketler : haber    haberler    chp    izmir    a takımı    selin sayek böke    zeynep altıok akatlı    erdal aksünger    kamil okyay sındır    kemal kılıçdaroğlu    kanalben    ben tv       


Yorumlar

3174
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN