Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV

Dava Başladı
Kadıköy’de zihinsel engelliler öğretmenliği yapan 31 yaşındaki Bahadır Grammeşin’in 9 Mayıs 2015 tarihinde bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine başlandı.

 

Anadolu 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya, 4’ü tutuklu 9 sanık, bazı müştekiler, Bahadır Grammeşin’in babası Arif, annesi Fatma, ablası Başak Grammeşin ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmayı ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ve CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da izledi.
 
"REFLEKS OLARAK ELİME ALDIĞIM..."
 
Yaklaşık 8 saat süren ve çok sayıda vatandaşın da adliye bahçesinde destek için beklediği davada ilk olarak sanıklar ve müştekilerin kimlik tespiti yapıldı.
 
Duruşmada ifade veren ve olayın gerçekleştiği bölgedeki barın sahibi olan tutuklu sanıklardan Erkan Çınar, olayı tesadüfen gördüğünü ifade ederek, iki grubu ayırmak istediğini belirtti. Kavga eden gruba yardımcı olmak istediğini öne süren Çınar, "Ellerimi açtım, ’Kurban olayım’ diye yalvardım. Bizi tehdit ettiler. Bana yönelen bir kişiyi görünce, yerde bir şey gördüm. Refleks olarak elime aldığım aletin kesici mi delici mi olduğunu bilmiyordum, gözüm görmedi. Yanlışlıkla yaptım ve çok pişmanım. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Benim ailem mağdur şimdi" dedi.
 
"BIÇAKLAYAN ERKAN ÇINAR’DI"
 
Bir diğer tutuklu sanık Murat Topraktepe ise yaşanan kavgayı ayırmaya çalıştığını belirterek, "Küfür duyunca cebimdeki muşta ile vurdum. Bahadır’a üç yumruk attım. Bahadır’ın bacağından kan aktığını görünce 3 defa muştayla vurdum. Daha önce vuranı görmedim demiştim ama bıçaklayan Erkan Çınar’dı" şeklinde ifade verdi.
 
Bir diğer tutuklu sanık Mert Nikelay da, kavgaya bir sinirle karıştığını savunarak, "Bahadır Grammeşin’i ensesinden tuttum ve yumruk attım" diyen Nikalay da bıçaklama olayını Erkan Çınar’ın gerçekleştirdiğini söyledi.
 
"TACİZDE BULUNDULAR, PALAYLA VURDULAR"
 
Müştekilerden Ela Deniz Albayrak ise kendisine sözlü tacizde bulunulduğunu belirterek, "Arkadaşımızın asker eğlencesinden evimize dönüyorduk. İki kişi sözlü tacizde bulundu. Ben yoluma devam ederken arkamdan gelen kadın arkadaşıma da sözlü tacizde bulundular. Arkadaşlarımız müdahale etti. Sonra olay yatıştı. Ancak sonra ’Kimin mekanında racon kesiyorsunuz?’ gibi cümleler kurarak saldırdılar. Bana palayla vurdular. Bahadır abi bıçaklandıktan sonra onun kanamasını durdurmaya çalışırken bile küfür ediyorlardı" dedi.
 
DURUŞMA ERTELENDİ
 
Mahkeme, duruşmaya katılmayan sanık ve müştekilerin gelecek celse zorla getirilmesine karar vererek, tutuklu sanıklar Murat Topraktepe, Yahya Burak Ataç, Erkan Çınar ve Mert Nikelay’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.
 
Dosyadaki eksikliklerin gelecek celseye kadar giderilmesine karar veren mahkeme duruşmayı 30 Mart gününe erteledi.
 
"BU DAVA POLİTİK BİR DAVADIR"
 
Duruşma sonrası açıklama yapan ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, duruşmada sanık avukatlarının kendisine sataştığını belirterek, "Bu dava adli bir dava değildir. Bu dava politik bir davadır. Özgürlük ve Dayanışma Partisi, kurulduğu 96 yılından bu yana çete düzenine karşı mücadele vermiş bir partidir, bir örgüttür. Arkadaşlarımızı katledenlerin bir çete olduğu, bugün mahkeme huzurunda bir kez daha görüldü. Organize bir yapı ile karşı karşıyayız" dedi.
 
"PALALARLA SALDIRDIKLARINI DİNLEDİK DEFALARCA"
 
Bahadır Grammeşin’İn ablası Başak Grammeşin ise gözyaşlarını tutamayarak, "Bugün katlanması çok zor da olsa içeride yüzüne bile bakmaya kıyamadığımız çocuklarımıza zulalarındaki palalarla, bıçaklarla saldırdıklarını dinledik defalarca. Çantalarında kitapları olan çocukları kovalıyorlar. Aslında bu politik bir davadır. Egemen kılınmaya çalışılan bir karanlığın yüreklerinde aydınlık taşıyan insanlara saldırısıdır bu. Şiddetin, güvensizliğin sokakta hakim kılınmaya çalıştığı bir ortamda bunu böyle değerlendirmekte bir sakınca yoktur" diye konuştu.
 
İDDİANAMEDEN...
 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, hayatını kaybeden Bahadır Grammeşin’in 9 Mayıs 2015 tarihinde Kadıköy’de arkadaşları ile birlikte bir arkadaşlarının askere gitmesi nedeniyle bir mekanda düzenlenen eğlenceye katıldıkları anlatıldı. Grammeşin ve yanında bulunan arkadaşlarının mekandan ayrılarak evlerine gitmek üzere dağınık olarak yürüdükleri sırada tanımadıkları 2 kişinin arkadaş grubunda bulunan kadınlara sözlü tacizde bulundukları ifade edilen iddianamede, iki grup arasında tartışma çıktığı kaydedildi.
 
MÜEBBET VE 15’ER YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
 
İddianamede, tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine, karşı gruptan Erkan Çınar’ın elindeki bıçağı Grammeş’in kasık bölgesine sapladığı belirtilerek, hastaneye kaldırılan Grammeş’in hayatını kaybettiği anlatıldı. Şüpheli Erkan Çınar’ın "Kasten öldürme" suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede, diğer şüpheliler Cemal Diri, Mert Nikelay, Murat Topraktepe ve Yahya Burak Ataç’ın "kasten öldürmeye yardım etme" ve "yaralama" suçlarından 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. İddianamede, diğer sanıklar Soner Açık, Oğuzhan Çiftçi, Serhat Ali Günay, Hasan Özcan ve Ercan Arslan’ın ise "yaralama", "silahla tehdit" ve "suç delillerini yok etme" gibi değişik suçlardan cezalandırılmaları talep edildi.

Yayın Tarihi : 11.02.2016 : 20:03

Etiketler : Öğretmen    Bahadır    Grammeşinin    Öldürülmesi    Davası    Başladı    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4602
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN