Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


DİSK'ten Kıdem Tazminatı Eylemi

DİSK'ten Kıdem Tazminatı Eylemi
İzmir'in Konak İlçesi'nde toplanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi bir grup, kıdem tazminatıyla ilgili eylem yaptı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "AKP hükümeti, tüm emekçileri güvencesiz ve kuralsız çalıştırmak istiyor. Taşeron işçilere verdiği sözü tutmuyor. Kıdem tazminatını kaldırarak iş güvencemizi yok ediyor. Tüm emekçileri ortak mücadeleye davet ediyoruz" dedi.

 

Konak İlçesi'ndeki eski Sümerbank önünde toplanan yaklaşık 300 DİSK üyesi sık sık 'Kıdeme uzanan eller kırılsın' ve 'Birleşe birleşe kazanacağız' diye slogan attı. İşçilere, CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel'in de aralarında bulunduğu bazı siyasi partilerin temsilcileri de destek verdi. Grup adına basın açıklamasını DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yaptı. Çalışanların kıdem tazminatı haklarının ellerinden alınmak istendiğiniöne süren Sarı şöyle konuştu:
 
"Her yeni hükümet kurulduğunda patronların ve kapitalistlerin dayatması sonucu son kalemiz olan kıdem tazminatımıza yine göz diktiler. İliğimize kadar sömürdüler, özel istihdam büroları ile kiralık işçi dönemini başlatanlar, 'İşveren artık rahatça işçi çıkartacak' diyen bir Çalışma Bakanı, geldiğimiz son noktadır. Uzaktan çalışma ile kadını çalışma hayatından uzaklaştırıp eve hapsetmenin tezgahını kuranlar, iş barışından söz edemez. Taşeron işçilere verilen sözler tutulmuyor, emekçilere kölelik dayatılıyor. Son olarak kıdem tazminatını kaldırarak iş güvencemizi yok ediyor. Kıdem tazminatı fona devredildiğinde işten çıkartmalar kolaylaşacak. Mevcut koşullarda kıdem tazminatından sadece işten atıldığımızda değil bir çok durumda faydalanabiliyoruz. Ancak fon veya sandığa devredildiğinde, emekli olduğumuzda ya da 10 yıl bir kıdemle ev alma gibi şartlara bağlı olacak. Kıdem tazminatının yalnızca adı olacak. Çocuklarımızın hakları gasp edilecek. Çocuklarımızı günübirlik, amele pazarı usulü çalıştırmak isteyenlere geçit vermeyeceğiz. Tüm emekçileri ortak mücadeleye davet ediyoruz." 
 
Açıklamanın ardından bir süre slogan atan grup daha sonra dağıldı.

Yayın Tarihi : 10.02.2016 : 16:58

Etiketler : disk    izmir    eylem    kıdem tazminatı       


Yorumlar

6789
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN