Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP Sözcüsü Böke'den Terör Tepkisi

CUMHURİYET Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Hükümeti çözüm süreci, terör politikaları ve dış politikaları üzerinden eleştiren Böke, "Türkiye bir kez daha acıya uyandı. 9 canımızı kaybetmenin acısına uyandık. Anneler, eşler, çocuklar ağlıyor. Bu sorumlu adına çözüm süreci denen AKP sürecini ortaya koymuş olan iktidardır." dedi.

 

Çözüm süreci ve terör üzerinden hükümeti eleştiren Böke, "Türkiye bir kez daha acıya uyandı. 9 canımızı kaybetmenin acısına uyandık. Anneler, eşler, çocuklar ağlıyor. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet sevenlerine sonsuz sabır ve başsağlığı diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Türkiye’nin bu acı tablo ile karşılaşmış olması, her sabah Türkiye coğrafyasının her köşesinde ağlayan yürekleri ortaya koyuyor olmasının bir sorumlusu var. Bu sorumlu adına çözüm süreci denen AKP sürecini ortaya koymuş olan iktidardır. Bu sorumluluk bölgenin bir silah deposuna dönüştürülmüş olmasına göz yumulmuş olmasından gelmektedir. Biz bu şehitleri vermemeliyiz. Uzun hayat istiyoruz yaşamalarını istiyoruz. Siyaset dışı meşru olmayan aktörleri masanın etrafına toplayan ve masaya siyaseti almadığı için de sürecin çöküşünü baştan hazırlayan bir dönemdi. Bu yaklaşımın sonucunda zaten PKK bölgeyi bir silah deposuna dönüştürdü. Bu yaklaşımın sonucunda biz her sabah terörün bizden aldığı canlara ağlar ve birbirimizden umut beklerken uyanıyoruz. Buna sona vermek gerekiyor. Buna son verme yükümlülüğü de iktidarın. Bu terör son bulmak zorunda" diye konuştu.
 
"MASTER PLAN’IN İÇİNİN NE KADAR BOŞ OLDUĞU İKTİDAR KANADINA YAKIN MEDYADAN GÖRÜLÜYOR"
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ’master plan’ı eleştiren Böke şu ifadeleri kullandı: "Geçtiğimiz hafta sayın Başbakan adına, ’master plan’ denilen bir eylem planı paylaştı. ’master plan’ın içinin ne kadar boş olduğu iktidar kanadına yakın medya tarafından bunun manşetlerden görülmemiş olması ile açıkça ortaya konuyor. Terörle mücadelenin güçlü, etkili ve akılcı bir çerçeve ile ortaya konulması gerekiyor. Bu yaklaşımı göz ardı eden yaklaşımın çökeceği de yine bir kez daha süreç başlarken ortaya konmuş oluyor.
 
SAMİMİYSENİZ TOPLUMSAL UZLAŞI KOMİSYONUNU YARIN KURALIM
 
Planda demokrasi reformundan bahsediliyor. Türkiye’nin herhangi bir reform yapma ihtiyacı yoktur. Demokratik yollarla samimi çözme niyeti varsa, gelin mecliste, siyasi zeminde hep birlikte bu sorunu çözmek için toplumsal uzlaşı komisyonunu yarın kuralım. Reform dediğiniz böyle olur. Sürekli reformdan bahsetmekle olmaz. Gelin ekonomi ve sosyal paketini uygulamaya geçirelim, prim affı verelim, esnafa sicilinin bozulmaması için destek verelim. Vereceğiz demeyelim. CHP’nin verdiği kanun teklifini yarın yasalaştıralım. Samimi bir eylem planıysa.
 
EĞER ’MASTER PLAN’ ARIYORSAK, ’MASTER PLAN’ MECLİS’TE KABUL EDİLMEYEN BU TEKLİFLERLE ZATEN BEKLİYOR
 
Eğer bir ’master plan’ arıyorsak, ’master plan’ Meclis’te kabul edilmeyen bu tekliflerle zaten bekliyor. ’master plan’ da, AKP iktidarının vizyonsuz ekonomik anlayışı da çok net ortaya konuluyor.
 
YILLARDIR BİTİRİLMEMİŞ OLAN GAP PROJESİNİ GELİN YARIN YENİDEN AKTİF HALE GETİRELİM
 
Yakıp yıkılmış olan bölgeyi, yeniden inşa sürecine, bir ekonomik kalkınma paketi olarak ortaya konma zafiyeti gösteriliyor. Bölgenin ekonomik kalkınma planına ihtiyacı var. Yıllardır bitirilmemiş olan GAP projesini gelin yarın yeniden aktif hale getirelim.
 
TOLEDO’DA BÖLGENİN, TARİHİNİ, KÜLTÜRÜNÜ İÇİNDE YAŞATAN BİNALAR VAR
 
TOKİ medeniyetleri kurma hevesi Sur bölgesini Toledo yapacağız diyen yaklaşımla da bir kez daha ortaya konmuştu. Toledo’da 13. 14. yüzyıldan bugüne taşınmış olan o bölgenin, tarihini, kültürünü içinde yaşatan binalar var. TOKİ medeniyetlerinin bu tarihi barındırması mümkün değil. Bu vizyonsuzluktan acilen vazgeçilmeli. Sorunlara insanca, insanına değer vererek, o bölgede bir hayat yaşandığı gerçeğini kabul etme yükümlülüğü iktidardadır. İktidara bunu hatırlatmaya devam edeceğiz."
 
"TÜRKİYE, SURİYE’DE İZOLE EDİLMİŞ BİR AKTÖR HALİNE GELDİ"
 
Hükümetin dış politikasını eleştiren Böke sözlerini şöyle sürdürdü: "İktidarın vizyonsuzluğu ülkemiz içerisinde yaşanan sorunlarla sınırlı değil. Aynı öngörüsüzlük Türkiye’yi, Suriye’nin ateş çemberi içerisinde kendi başına kalmış bir noktaya getirdi. Türkiye, Suriye’de izole edilmiş bir aktör haline geldi. Kırmızı çizgiler pembeleşti. Arap baharının bir muhasebesi yapıldığında tek bir mağlup ortaya çıkıyor o da maalesef Türkiye.
 
DEDİKODU İLE DUYDUĞUMUZ SURİYE’YE TÜRKİYE’NİN KARA HAREKATI İLE GİRMESİ PLANINDAN BAHSEDİLİYOR
 
Detayları paylaşılmayan ancak dedikodu ile duyduğumuz Suriye’ye Türkiye’nin kara harekatı ile girmesi planından bahsediliyor. Sorunu çözmek için yeni bataklıklar yaratmanın ötesine geçemeyen bu vizyonsuzluk kendi kurtarma hamlesinin ötesinde bir hamle değildir. "

Yayın Tarihi : 10.02.2016 : 16:22

Etiketler : Chpli    Böke    Türkiye    Suriyede    İzole    Edilmiş    Bir    Aktör    Haline    Geldi    Politika    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8022
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN