Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir Mutfağı İçin Uzmandan Uyarı

İzmir Mutfağı İçin Uzmandan Uyarı
Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, değişik otları, şifa kaynağı zeytinyağı ve deniz ürünleriyle sağlıklı beslenmede örnek olarak gösterilen İzmir’in mutfak kültürünün unutulma tehlikesi yaşadığını belirtti.

 

Sütlü balık, arapsaçı, kabak çiçeği dolması, keşkek, tarla çivisi, su teresi, labada, papaz yahni, şevket-i bostan gibi pek çok eski yemeğin yaşatılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, "Geçmişten günümüze kültürümüze tat veren İzmir ve Ege’nin yöresel yemekleri, yaşadığımız hayatın, kültürün, üretmenin bir ifadesidir. Bu anlamda gelecek nesillere aktarmaya çalışmak kültürel sürekliliği sağlamada her birimizin üzerine düşen önemli bir sorumluluk" dedi. Fadıloğlu, İzmir ve Ege mutfağının; balığın ızgara, sütlü ve buğulama olarak yapıldığı, bazı otların kuzu etiyle pişirildiği bazılarının ise az haşlanarak yeşil renklerinin ve besin değerlerinin korunduğu ve üzerine zeytinyağı ve limon karışımından oluşan sosların da döküldüğü sağlıklı bir mutfak olduğunu belirtti.
 
Türkiye’de obeziteyle mücadelede Ege mutfağı ile beslenmenin örnek alınabileceğini söyleyen Fadıloğlu, "Yemek yemede amacın sadece karın doyurmak olmadığından yola çıkarak, yemek kültürü anlatılmalı ve geleneksel yemekler ön plana çıkarılarak fast food akımına karşı slow food akımının benimsenmesine çalışılmalıdır. Buna uygun olarak da sebze ağırlıklı ve zeytinyağından zengin Ege mutfağını önerebiliriz. Ancak diğer yağlarda olduğu gibi 1 gram zeytinyağında 9 kalorilik enerji bulunmaktadır. Dolayısıyla bunun da tüketiminde dikkatli olmakta fayda var" diye konuştu.
 
Öğle tatillerinde çalışanların yemek tercihlerini mümkün olduğunca ev yemekleri yapan yerlerden ya da esnaf lokantalarından yana kullanmaya çalışmalarının bu güzel yemekleri unutmamamızda önemli bir etken olacağını ifade eden Dr.Fadıloğlu, "Düzenlenen festivaller, fuarlar, yemek yarışmaları da geçmişteki tatları hatırlamak adına çok faydalı olabilir. Televizyonlarda yayınlanan yemek programlarıyla da bu yemekler hatırlatılmalı" dedi.
 
İZMİR’İN YÖRESEL YEMEKLERİ
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre İzmir’in yöresel yemekleri şunlar:
 
Zeytinyağlılar ve Sebze Yemekleri: Arapsaçı, kabak çiçeği dolması, enginar dolması, şevket-i bostan, ebegümeci, bakla, mücver, çığırtma, fava
 
Deniz Ürünleri: Sütlü balık, balık köftesi, midye dolma, papalina tavası, tuzda lagos
 
Et Yemekleri: İzmir köfte, Tire köftesi, papaz yahni, keşkek
 
Salatalar: Radika, turp otu, deniz börülcesi, tarla çivisi, su teresi, labada, ısırgan otu
 
Tatlılar ve Hamur İşleri: Gerdan tatlısı, zerde, lokma, lor tatlısı, boyoz

Yayın Tarihi : 07.02.2016 : 11:25

Etiketler : İzmir    Mutfağının    Unutulmaması    İçin    Uyarıda    Bulundu    Bölge   


Yorumlar

8526
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN