Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Balbay, Başkanlık Sistemini Değerlendirdi

Balbay, Başkanlık Sistemini Değerlendirdi
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, partisinin Ödemiş İlçe Başkanlığı ziyaretinde, ’başkanlık sistemi’ konusunda açıklamalar yaptı.

 

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Partililerle bir araya gelen Balbay, uzun zamandır gündemden düşmeyen başkanlık sistemi konusuna değinerek şunları söyledi:
 
"Ankara maalesef en kara dönemlerinden birini yaşıyor. Başkanlık sistemi tartışması var. Başkanlık sisteminin özü şudur. Recep Tayip Erdoğan, Cumhuriyet’in 100’üncü yılını, kendi Cumhuriyet’inin 1’inci yılına çevirmek istiyor. Ötesi yok. Bunun için de, kurulan Anayasa Komisyonu aracılığıyla, önce orada bir deneme yapacak. Olmazsa kendince başka planlar yapacak. Bu parlamento ki partilerin sayısını azaltmak, baskın seçim yapıp MHP ile HDP’nin barajın altında kalmasını sağlayıp, kendisini daha güçlü hale getirmek gibi hesapları var. Bu planlar şuanda gözüken tabloda bile, istedikleri gibi gitmiyor. Kara tablo bu. Başkanlık sistemi diye sorduklarında, istedikleri karşılığı alamıyorlar. Bu kapsamda başka bir partinin yenilik sunması gerekiyor. Türkiye’yi öyle değil, böyle yönetmemiz lazım demesi lazım. O parti de Cumhuriyet Halk Partisi’dir."
 
Anayasa çalışmaları hakkında konuşan CHP’li Balbay, "Biz partimizi ’Çözümsüz’ noktasına getirtmek istemiyoruz. Benim değerlendirmem o ki, uzun pazarlıklar ve onu aldı bunu verdi yerine, ’Arkadaş, işte bu da bizim anayasa önerimizdir’ diyerek, çerçeveyi çok net koymak, biz bunun dışına çıkmayacağız demektir" dedi.
 
Son günlerde ülke gündemi etkileyen olaylar konusunda hükümeti eleştiren Balbay, "Şu anda Diyarbakır’da tanklar yürüyor. Bu tankları, 12 Eylül Anayasası mı yürütüyor? Hayır. Bu iktidar. Erdem Gül ve Can Dündar’ı 12 Eylül anayasası mı tutukladı? Hayır. Bu iktidar. Bu konuda gerçekten, ikiyüzlülük var ve farkındayız. 1954 ve 1957 parlamentosunda, CHP’nin 31 milletvekili vardı. Ama o CHP’li 31 Milletvekili, Demokrat Parti’ye Türkiye’nin temel dayanaklarını erozyona uğratan bir adım dahi attırmadı. Kendimi de işin işine katarak, hiçbir şekilde sayısal duruma sığınamayız" dedi.
 
CHP Ödemiş İlçe Başkanı Nazan Dönmez, Balbay’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Yayın Tarihi : 05.02.2016 : 19:27

Etiketler : Chpli    Balbay    başkanlık    Sistemini    Değerlendirdi    Bölge   


Yorumlar

5154
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN