Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Expo Kulesi’nde Baklavalı Kutlama

Expo Kulesi’nde Baklavalı Kutlama
EXPO 2016 Antalya’nın sembol yapısı EXPO Kulesi’nin 101 metre yüksekliğindeki beton yapı işi dün gece son harcın konulmasıyla tamamlandı. Ana iskelenin tamamlanması, baklavayla kutlandı.

 

Türkiye’nin ilk EXPO’su olan ve 23 Nisan’da kapılarını açacak EXPO 2016 Antalya’nın sembol yapısı, EXPO Kulesi’nin betonarme kısmı, dün son harcın 100.7 metreye konulmasıyla tamamlandı. Türkiye’nin ’Eyfel’i olarak adlandırılan kulede her vardiyada 10 işçi, 24 saat çalışarak kule inşaatının ana iskeletini tamamladı. Dün akşam konulan son beton harcın ardından bugün EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın proje ve yapım işlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Levent Murat Danışman, Taca İnşaat Şantiye Müdürü Alp Akkurt ve EXPO 2016 Antalya ekibi ile birlikte işçileri tek tek kutladı. Daha sonra 4 dakika süren asansör yolculuğuyla EXPO Kulesi’ne çıkan Danışman, çalışanlara 2 tepsi baklava ikram edip onlarla selfie yaptı.
 
’GİZLİ KAHRAMAN SİZLERSİNİZ’
 
Genel Sekreter Levent Murat Danışman çay molasındaki işçilere, "Emeklerinize sağlık, yağmur, çamur demeden çalıştınız gizli kahramanlarsınız" dedi. Kulenin 100.7 metre olduğunu, deniz seviyesinden de 114.1 metre yükseklikte olduğunu belirten Danışman, "Betonarme kısımları tamamlandı. Artık sırada dış cephe kaplamasını yapıp seyir teraslarını yukarıya doğru kaldıracağız. 4 Şubat itibariyle betonarmesini tamamladık. Türk bayrağını tepemizde sallandırdık, bu bir adettir, inşaat geleneğidir" diye konuştu. Danışman, Türkiye’yi uluslararası düzeyde en iyi şekilde temsil edeceklerini bunun için saatleri saydıklarını da sözlerine ekledi.
 
24 SAAT BETON DÖKTÜK
 
EXPO Kulesi’nin yapım işini üstlenen Taca İnşaat’ın şantiye müdürü Alp Akkurt ise, 10’ar kişilik ekiplerin 24 saat çalıştığını ve 1,5 ayda bu seviyeye geldiklerini söyledi. Akkurt, "24 saat hiç durmaksızın beton döktük. Aşırı fırtına olduğu zaman güvenlik nedeniyle durduk, onun dışında hiç durmadık. Bu noktaya çok şükür geldik" dedi. Akkurt, 5 gün kalıp söküm sürecinin devam edeceğini, sonrasında kulenin diğer aksamlarına geçeceklerini söyledi.
 
TERAS, ÖZEL RAYLI SİSTEMLE TEPEYE ÇIKARILACAK
 
Geçen yılın haziran ayında yüklenici firmaya ihale edilen EXPO Kulesi’nin temeli eylül ayında atıldı. Yarışma projesi olan EXPO Kulesi’nin inşasında Türkiye’de ilk kez uygulanacak bir sistem kullanılacak. Seyir terası zeminde inşa edildikten sonra özel raylı bir sistemle kulenin tepesine monte edilecek. Zemin altında 13.40 metre, zemin üzerinde 100.7 metre olmak üzere toplam 114.10 metre yüksekliğinde yapılan EXPO Kulesi’ne 3 asansörle tek seferde 63 kişi çıkış yapabilecek.
 
 

Yayın Tarihi : 05.02.2016 : 11:56

Etiketler : Expo    Kulesinde    Baklavalı    Kutlama    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7387
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN