Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Esnafa Eğitim Şart

Esnafa Eğitim Şart
Muğla’nın Marmaris İlçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, işyeri açmayı planlayan girişimcilerin, sezon başlamadan önce çok iyi araştırma yapmaları gerektiğini söyledi. Ayyıldız, esnafın hangi meslek grubunda yatırım yapacaksa, bu alanla ilgili eğitim almasını istedi.

 

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, her yeni yılın geçen seneyi arattığını belirterek 2016 yaz sezonunda esnafın zarar etmemesi için bazı önerilerde bulundu. Esnaf ve sanatkarın işyeri açmadan önce alanıyla ilgili en az 10-15 gün eğitimini alması gerektiğini savunan Ayyıldız, "İşyeri bilinçli olarak açılırsa ancak para kazanır. Hangi meslek kolunda olursa olsun, girişimci çok iyi araştırma yapmadığında sezon sonunda hayal kırıklığına uğruyor. Kulaktan dolma bilgilerle işyeri açılmamalı. Bu tür işyeri açanlar mevcut sermayesini bitirdiği gibi daha önce açılmış olana da zarar veriyor. Ben Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan rica ediyorum; esnafın birikimlerini sokağa atmaması için işyeri açmadan önce kursa tabi tutulsun. Türkiye’de özellikle sahil kenarlarında 12 ay sezon olmadığından her yıl süre düşe düşe şu anda 3 aya indiği için kazanç da ona göre oluyor" diye konuştu.
 
"DÜKKANLAR BİRLEŞSİN MAĞAZA OLSUN"
 
Sahil kesimlerinde işyeri sayısının gereğinden fazla olduğunu öne süren Başkan Ayyıldız, bu sayının azalması gerektiğini söyleyerek, "Küçük işletmeler, örneğin 20 metrekarelik 3-4 dükkan birleşerek mağaza şekline dönüşmeli. Yani 4 esnaf teke düşmeli. Ancak bu şekilde para kazanılabilir. Muğla geneline baktığımız zaman en sık açılan ve kapanan işyerleri lokantalar. Ayrıca geçen yıl Muğla genelinde taksi işletmeciliğinde gerileme olduğu dikkat çekiyor. 173 yeni taksiye karşılık 199 taksici görevini bırakmış" dedi.

Yayın Tarihi : 05.02.2016 : 09:43

Etiketler : Esnafa    Eğitim    Şart    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4173
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN