Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Çocuklar, Oyunlar, Kent'

'Çocuklar, Oyunlar, Kent'
İstanbul'daki üçüncü kişisel sergisini gerçekleştirecek olan Martin Krastev’in eserleri 22 Şubat 2016 tarihine kadar Galeri Selvin’de görülebilir.

 

Sanatçının bu sergisinde konu aldığı "Çocuklar, oyunlar, kent" isimli sergisi ile ilgili Dr. Evelina Minev'nın yazısı aşağıda yer almaktadır.
 
Şehrin başa çıkılmaz çekiciliği, ebedi ve şimdiki zamanın ahengine bağlıdır.Kentin eski sokaklarında, sütunlarında, basamaklarında, ahşap balkonlarında, kafesli pencerelerinde, kubbelerinde yüksek minarelerinde ve sessiz kulelerinde efsanelerle, Doğu ile Batının hikâyeleri bir arada bulunmaktadır.Yolda gezinen biri için beklenmedik bir zamanda kaldırımlarda çocukların sürükleyici kahkahaları ve sevinç dolu çığlıkları lastik topların sağa sola savrulmaları, patenlerin kayması, oyunlardan ürken kedilerin ve kuşların kaçışması ortaya çıkabilmekte ve duvarların karanlık tarafları çocukların üfledikleri parlayan sabun köpükleriyle ışıklanmaktadır.
 
Martin’in resim sanatında en çok sevilen motif, çocuk ve oyundur.Tatlı ve nostaljik bakışı bunları keşfeder veya onları hayatla dolu oldukları için karamsarlığın kara havasını teneffüs etmeyen,genellikle eski yerlere ve zamandan dolayı aşınmış sahnelere götürür.Ancak hayatı, koyu renkli ve güneş görmeyen bir kent peyzajı içinde bitkilerin ve çiçeklerin yeşilinin ve tazeliğinin görüldüğü tabiatın şekli ile değil, insanın görünümü içinden anlatmaktadır. Martin’in eserlerinde çocuğun şekli,insan tabiatının en masum ve en iyi verisini somutlaştırarak, tarihin ve kaderin sonsuz yıkıcılığına rağmen, hayatın devam ettiği hakkında teşvik edici inancını ifade etmektedir. Bu bize, çocuklar olduğu sürece, bir ülkenin ölmeyeceği ve her zaman sevgiye, güzelliğe, nimete ve mutluluğa sahip olunacağını göstermektedir.

Yayın Tarihi : 05.02.2016 : 09:41

Etiketler : Çocuklar    Oyunlar    Kent    Krastev    sanatçı    eser    resim    motif    nostaljik    mutluluk    sanat    eser    şehir   


Yorumlar

1175
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN