Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Protein İçeren Besinler

Protein İçeren Besinler
Protein vücutta kas yapma işlevi ile bilinmektedir, lakin proteinin fonksiyonları bununla sınırlı değildir. Büyüme çağında protein tüketimi ilerleyen dönemlerde hayati önem taşır, bunun yanında ergen kişilerde ise kas ve hücre sağlığı için oldukça önemlidir.

 

Protein güçlü bağışıklık sistemi oluşturmak ve vücuda giren zararlı maddeleri dışarı atan antikorlar farklı formatlara dönüşen proteinden başka bir şey değildir. Proteinler olmadan vücudun savunma mekanizması zayıf kalır. Vücutta protein eksikliği sayısız hastalığın oluşmasına zemin hazırlar.
 
Yüksek Protein İçeren Besinler
 
Vücut sağlığının korunması için düzenli olarak protein alımı yapılmalıdır. Günümüzde başka yolları olsa bile en sağlıklı protein alımı protein oranı yüksek besinleri tüketmekle olur. Vücuttaki protein değerini sağlıklı seviyelerde tutmak veya protein eksiğini gidermek için yüksek protein içeren besinler tüketilebilir. Düzenli olarak bu besinleri aşırıya gitmeden tüketmek bünyede protein eksikliği sorunuyla karşılaşmayı engelleyebilir. Fakat vücudun protein ihtiyacını karşılamanın yanında aşırıya kaçmamak da önemlidir. Örneğin aşırı miktarda kabak, kabak çekirdeği, fıstık tüketmek cilt hastalıklarına neden olabilir, sivilce başta olmak üzere iş kilo almaya kadar gidebilir. Aynı şekilde protein deposu olan kırmızı et tüketiminde aşırıya gitmek kolesterol sağlığını bozar, bu da kalp sağlığını tehtid eder.
 
 
Yoğurt: 226 gramlık bir porsiyon yoğurt ortalama 23 gr protein içerir. Yoğurdun hazırlanışına göre bu miktar değişebilir. Yoğurt aynı zamanda kemik sağlığını korur ve bağırsakları temizler.
 
Peynir: 3-4 dilim peynir ortalama 14 gr. protein içermektedir; peynir ürünleri amino asitler açısından hayati önem taşıyan kazein proteini içerir.
 
 
Yumurta:  Büyük bir yumurta yaklaşık 6 gr protein içermektedir. Yumurta aynı zamanda kas sağlığı için harika besin kaynağıdır. Amino asitlerin seviyesini önemli ölçüde belirler.
 
 
Süt: 1 fincan süt ortalama 8 gr. protein içermektedir. Organik sütün içerdiği protein değeri diğerlerinden daha kalitelidir. Süt aynı zamanda sindirim sistemi ve kemik sağlığının değişmez yardımcısıdır.
 
 
Biftek: 85 gram biftek yaklaşık 23 gr. protein içerir. Tam bir protein deposu olan biftek özellikle kalça kısmından yapılıyorsa protein değeri daha yüksektir.
 
Tavuk (Kemiksiz Derisiz): 85 gram tavuk eti ortalama 24 gr. protein içermektedir. Tavuk eti kas sağlığı için oldukça faydalıdır. Bunun yanında zayıflamak isteyenlerin mönülerinin en başında bulunur.
 
Hindi: 85 gramlık hindi eti ortalama 24 gr. protein ihtiva eder. Protein değerleri tavuk etine yakındır.
 
Somon: 85 gram somon yaklaşım 23 gr. protein içerir. Somon ayrıca omega-3 açısından oldukça zengindir. Bu yüzden cilt sağlığından, zihin sağlığına kadar faydaları vardır.
 
Hamsi: 85 gram hamsi yaklaşık olarak 22 gr. protein içermektedir. Hamsiler çok küçük olmalarına rağmen sağlık açısından özellikle toksinleri vücudun dışına atma işleminde önemli rol oynarlar.
 
 
Protein bakımından zengin olan diğer gıdalar;
 
Sardalye: 85 gramında 21 gr. protein
Mercimek: 4/1 fincan 13 gr. protein
Sucuk: 85 gramda 16 gr. protein.
Kavrulmuş Hindi: 85 gramda 18 gr. protein
Yer Fıstığı: 2 yemek kaşığında 8 gr. protein
Karışık çerez: 58 gramda 6 gr. protein
Bezelye: 1 fincanda 7 gr. protein
Dondurulmuş yoğurt: 2/1 fincanda 6 gr. protein
Buğday: 29 gramda 6 gr. protein
Erişte : 85 gramda 12 gr. protein
 

Yayın Tarihi : 05.02.2016 : 09:41

Etiketler : protein    besinler    kas    hücre    sağlık    sardalye    mercimek    sucuk    hindi    Yer Fıstığı    çerez    bezelye    yoğurt    buğday    erişte    yoğurt    peynir    biftek    tavuk    somon    hamsi    yumurta    bağışıklık    toksinler   


Yorumlar

2036
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN