Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tedavi İçin Türkiye’de

Tedavi İçin Türkiye’de
Afganistan’ın kuzeyindeki Faryap vilayetinde kocası tarafından şiddet görerek, burnu kopartılan 20 yaşındaki Reza Gül tedavi için Türkiye’ye gönderildi. Türkiye’nin Mezar-ı Şerif başkonsolosluğu ve Kabil Büyükelçiliği kanalıyla tedavisi Sağlık Bakanlığı’nca üstlenilen genç kadının gidiş dönüş yolculuk masraflarını da Türk Hava Yolları (THY) karşıladı.

 

Sağlık Bakanlığı tedaviyi, THY yolculuk Masraflarını üstlendi.’
 
Henüz 14 yaşındayken evlendirilen Afganistanlı Reza Gül’ün adını dünya geçtiğimiz ay ülkenin kuzeyindeki Faryab eyaletinde kocasının burnunu keserek koparması ardından Taliban’a katılmasıyla duydu. Olay sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Reza Gül Afganistan’da kadına şiddetin simgesi oldu.
 
Burnu koparıldıktan sonra Afgan hükümetince koruma altına alınan genç kadına cerrahi müdahale için Afganistan’da yeterli imkanların bulunmaması üzerine devreye giren Türkiye’nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren Kabil Büyükelçiliği ile Reza Gül’ün tedavisinin Türkiye’de yapılması için harekete geçti. Sağlık Bakanlığından kısa sürede gelen onayla talihsiz genç kadının sağlığına yeniden kavuşması ve eski haline dönmesi için umut ışığı doğdu.Vize işlemleri hızla tamamlanan 20 yaşındaki Gül Türk Hava Yollarının, ailesiyle yolculuk masraflarını karşılaması ardından Türk Hava Yollarının Kabil-İstanbul seferiyle Türkiye’ye uçtu.THY Kabil Pazarlama müdürü Abdülhamid Salih: ’’talihsiz kadının tedavisi için Türkiye’ye götürülmek istenmesi ardından gidiş dönüş ve Türkiye’deki iç hat transferlerini karşılayarak Reza Gül’ün ailesiyle rahat bir şekilde Türkiye’ye ulaştırılması ve tedavisi ardından Afganistan’a getirilmesini üstlendik, bir nebze yaşadığı acıları hafifletebildikse mutlu olacağız ’’

Yayın Tarihi : 04.02.2016 : 17:34

Etiketler : Şiddet    Mağduru    Afgan    Kadın    Tedavi    İçin    Türkiyede    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8840
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN