Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Tekrar Hatırlamaya İhtiyacımız Var''

''Tekrar Hatırlamaya İhtiyacımız Var''
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Dünya Turizm Forumu (World Tourism Forum)’nun açılış törenine katıldı.

 

Bakan Ünal, forumun açılış töreninde yaptığı konuşmasında, "Turizm ruhu itibariyle ’gelin tanış olalımdır’. Devletlerin kendi aralarında yaşayabilecekleri uluslararası krizlerin, sorunların ötesinde, barışa kardeşliğe, tanış olmaya, beraber olmaya zemin hazırlayan en önemli itici güç bugün turizm sektörü. O yüzden bizim turizmin ruhu tekrar hatırlamaya ihtiyacımız var. Bugün özellikle toplumları kendi içine kapatmaya, korku, kaygı ve endişe duygusu, güvenlik kaygısı yaratarak seyahat özgürlüğünü kısıtlamaya dönük hamleleri olan teröre her birimizin daha çok karşı çıkması ve özgürlüklerimize sahip çıkması adına, bizim turizm ruhunu tekrar hatırlamaya ihtiyacımız var" dedi.
 
TURİZM ULUSLARARASI İLİŞKİLERE ETKİSİ
 
Bakan Ünal, “Bugün adeta insanlığa dayatılan güvenlik sorunu sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde. Maalesef savaş aracı haline dönüştürüldüğü ve daha da kötüsü terörün uluslararası rekabette bir avantaj aracı haline dönüştürülme isteği hepimizin birlikte karşı çıkması gereken ve kabul etmemesi gereken bir durum olarak karşımızda duruyor. Uluslararası ilişkilerde iyileştirici bir etkisi olan turizmin bir yaptırım aracı olarak kullanılmaması gerektiği gerçekliği. Uluslararası ilişkilerde devletler arasında sorunlar yaşanabilir. Ama turizm gibi bu sorunlarda iyileştirici etkiye sahip bir ürünü, hiçbir şekilde bir yaptırım aracı olarak hiçbir devletin asla kullanmaması gerektiğini de bir kez daha hatırlamakta fayda var" şeklinde konuştu.
 
TURİZM SEKTÖRÜ TEDBİRLERİ
 
Bakan Ünal, turizm sektörü için aldıkları tedbirler konusunda da bilgi vererek, “Özellikle 2015 yılında uyguladığımız Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na dönük sunduğumuz yakıt desteği, 6 bin dolar yakıt desteğini tüm dünyayı kapsam içine alacak şekilde genişletmemiz de bunun ölçütlerinde bir tanesi. Bizim özellikle tur operatörlerine dönük kredi garanti fonu kapsamında aldığımız tedbirler ve önümüzdeki dönemde açıklayacağımız tedbirler sadece telafi edici tedbirler çerçevesinde değerlendirilmeli. Sektörle birlikte yürüttüğümüz yapısal tedbirleri de önümüzdeki günlerde paylaşacağız" dedi.

Yayın Tarihi : 04.02.2016 : 11:37

Etiketler : Bakan    Ünal    Turizm    Ruhunu    Tekrar    Hatırlamaya    İhtiyacımız    Var    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3323
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN