Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çocukların Sayısı 2 Bin 334’e Ulaştı

Çocukların Sayısı 2 Bin 334’e Ulaştı
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Bayır Bucak bölgesinde devam eden şiddetli hava saldırılarından kaçarak Türkiye’ye giriş yapan Suriyeli Türkmen ve Arap çocukların sayısının son 5 günde 2 bin 334’e ulaştığını açıkladı.

 

Suriye’nin Bayır Bucak bölgesinde, saldırıların şiddetlenmesi üzerine, binlerce Suriyeli Türkmen ve Arap Yamadi kampına sığınmıştı. Saldırıların Yamadi kampına da sıçraması üzerine, çoğunluğunu bebek, çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu 731 kişilik ilk sığınmacı kafilesi 29 Ocak günü, Yayladağı’nın Pulluyazı köyündeki sınır noktasından Türkiye’ye giriş yaptı.
 
KÜÇÜK MİSAFİRLERİN TÜM İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR
 
Pulluyazı’da, son 5 günde Türkiye’ye sığınan 5 bin 642 Suriyelinin yaklaşık yarısı çocuklardan oluşuyor. Suriye’deki saldırılardan uzakta Türkiye’de güvenli bir yaşama kavuşan 2 bin 334 küçük misafirin tüm ihtiyaçlarının karşılandığı belirtildi. Şu ana kadar 57 hasta yada yaralının sağlık ekiplerince tedavilerinin yapılması üzere sağlık merkezlerine sevk edildiği öğrenildi.
 
AFAD GÜVEÇÇİ BARINMA MERKEZİ İLK MİSAFİRLERİNİ AĞIRLIYOR
 
Biyometrik kayıt işlemlerinin ardından, ailelerin bir kısmı akrabalarının yanına yerleştirilirken; diğerleri ise, Başbakanlık AFAD’ın Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa’daki barınma merkezlerine sevk ediliyor. Başbakanlık AFAD’ın Bayır Bucak Türkmenleri için Yayladağı’nda kurduğu Güveççi Barınma Merkezi de ilk misafirlerini kabul etti. Bugün itibariyle 299 kişinin yerleştiği barınma merkezinde alımlar devam ediyor.
 
KURUMLAR SEFERBER OLDU
 
Çalışmalar için Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Kızılayı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliği işbirliği ile devam eden çalışmalar için 228 personel görevlendirildi. Bölgeye ayrıca; 3 Mobil Koordinasyon Merkezi, Mobil İkram Aracı, Mobil Mutfak Tırı, Mobil Fırın Aracı, 6 Ambulans ve 8 araç sevk edildi.

Yayın Tarihi : 03.02.2016 : 17:13

Etiketler : Bayır    Bucak    Bölgesinden    Türkiyeye    Giriş    Yapan    Çocukların    Sayısı    Bin    e    Ulaştı    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8705
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN