Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Artık Cinsel Yolla da Bulaşıyor

Artık Cinsel Yolla da Bulaşıyor
Amerika kıtasında tehlikeli şekilde yayılan Zika virüsünde bir ilk yaşandı. ABD'nin Dallas kentinde ilk kez bir kişiye cinsel yolla Zika virüsü bulaştı.

 

ABD'nin Teksas eyaletinde bir kişiye cinsel yolla Zika virüsü bulaştığı bildirildi. 
 
Dallas Bölgesi Sağlık ve İnsanı Hizmetler yetkilileri, Zika virüsünün görüldüğü ülkelerden gelen ve hasta olan biriyle ilişkiye giren kişide virüse rastlandığını açıkladı. 
 
Adı açıklanmayan kişinin, hastanede tedavi altında olduğu belirtildi. 
 
Uzmanlar, sivrisineklerden geçen ve özellikle Latin Amerika ülkelerinde hızla yayılan Zika virüsünün, cinsel yolla da bulaşıp bulaşmadığını belirlemek için araştırma yapıyordu. 
 
İlk kez 1947 yılında Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, 2015'in mayıs ayında Brezilya'da sivrisinekler yoluyla yayıldı. 
 
Brezilya sağlık yetkilileri, ülkede virüs bulaştığı düşünülen 3 bin 893 kişi bulunduğunu açıkladı. Brezilya'da, ekim ayından bu yana 3 bin 500'den fazla bebeğe nöro-gelişimsel bozukluk olan "mikrosefali" teşhisi konuldu. Son olarak Hawaii adalarında yeni doğan bir bebekte Zika virüsü kaynaklı doğum kusuru tespit edildiği açıklandı. 
 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 23 ülkede görülen Zika virüsünün özellikle Güney Amerika’da yayılmaya devam ettiğini açıkladı. Virüsün Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika'da görüldüğünü belirten DSÖ, virüs riskinin 2010 yılından bu yana 30 kat arttığını kaydetti.

Yayın Tarihi : 03.02.2016 : 11:32

Etiketler : zika virüsü       


Yorumlar

8394
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN