Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP İzmir'de Birlik Sağlanabilecek mi?

CHP İzmir'de Birlik Sağlanabilecek mi?
Türkiye'de iç tartışmalarıyla en çok gündeme gelen parti olan CHP'de, İzmir yerelinde yaşanan tartışmalar sürüyor. İl Başkanı Alaattin Yüksel ise polemikleri savuşturan usta bir politikacı rolünde.

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
Cumhuriyet Halk Partisi'nde İzmir İl Kongresi öncesinde başlayan söylem savaşları, kongre ve akabinde gerçekleştirilen kurultayın da geride kalmasına rağmen devam ediyor. Alaattin Yüksel ve Nevzat Kavalar arasındaki yarışla başlayan ve derin kulis savaşları ile ilçe başkanları ve belediye başkanlarını karşı karşıya getiren sürecin nereye gideceğiniyse önceden kestirmek oldukça zor. Bilinen tek şey var ki, yeni dönemde CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır, Aytun Çıray, Tuncay Özkan, Ali Yiğit ve Mustafa Balbay gibi isimlerle İl Başkanı Alaattin Yüksel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yıldızlarının barışması zor gibi duruyor. Bu gelişmelerin üstüne Kocaoğlu'nun geçtiğimiz haftalarda, belediye başkanlığı dönemine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptığı Kamil Okyay Sındır'ın CHP Genel Sekreteri ve Erdal Aksünger'in de CHP Genel Başkan Yardımcısı olması denklemi daha da zor hale getiriyor. Tüm bu denklemin tam ortasındaki isim Alaattin Yüksel ise, “Polemiklere girmeyelim, enerjimizi AKP'ye karşı harcayalım.” diyor. 
 
“Kavga etmek için mi geliyorum ben CHP'ye?”
 
Ben TV'de ekrana gelen Üç Gazeteci Bir Konuk programına katılan CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, parti içi çekişmelere dair kongre gününde yaşanan olaylar hakkında şunları söyledi: 
 
“Bakın ben kongre salonunda olanları hiç tasvip etmediğimi söyledim. Ben salonda olsaydım Tuncay Bey'e yapılanı engellemeye çalışırdım. Sayın Çakmur'un 1 saate yakın konuşması gerginlik yaratmış salonda. Aziz Başkan konuşmayı düşünmüyordu ama bunun üstüne konuşuyor. O da tabii yanlış. Sonra Aziz Başkan bana göre doğru değil ama medyada o konuyu devam ettiren bir konuşma yaptı. Milletvekilleri ilçe başkanlarımızı arayıp ağır laflar ediyorlar. İlçe başkanları beni arıyor. Sonra basın arayınca 'İfade özgürlüğü' diyorum. Çünkü tartışmaları sürdürmek istemiyorum. Kavga etmek için mi geliyorum ben CHP'ye?
 
 
“Haber gelmeden aday olmamalıydı”
 
Tacettin Bayır ve Aytun Çıray'ın açıklamalarını da değerlendiren Yüksel, “Kurultay ile ilgili, arkadaşımız beni eleştirmiş. Milletvekilleri genel başkanın takdiridir. Grup başkanvekilinden haber gelmeden aday olmaması gerekiyordu. Alaattin Yüksel il başkanlığı yapamaz derseniz, CHP burada rahat çalışamaz demektir. Bakın Çıray konusuna gelince, Aylin Nazlı Aka üstünden polemikler var. Kendisi de beni aradı. O konu parti grubunun iç disiplin işidir. Böyle bir şey varsa bile tek misyonu laik değerleri, cumhuriyeti korumak olan CHP'yi eleştirmek olur mu? Böyle bir partide bir kişi hatayı yapsa bile ki Aylin Hanım ile konuştum bu bir söylenti ve kimin yaptığını geçtim, yapıldığı bile meçhul. Varsa bile partiye ilişkin algı oluşturmak bizim partililerimizin işi değil. Kimse partinin komiseri değil. Bunu konuşmak bizim işimiz değil. Bunların da hepsini yavaş yavaş çözeceğiz. Kavga etmeyeceğiz kendi içimizde. Edeceksek iktidarla edeceğiz” dedi.
 
KEMAL KARATAŞ:
 
 
“İl başkanı örgütü kucaklamıyor”
 
CHP İzmir'in eski il başkanlarından Kemal Karataş, parti yöneticilerine adeta ateş püskürdü. Karataş hem CHP Genel Merkezi'ne hem de İzmir'deki yönetime tepkiliydi.
 
“Parti iyi yönetilmiyor. Tepeden tırnağa iyi yönetilmiyor. İzmir'den başlamak gerekirse normal bir il kongresi olmaktan bile uzaklaştı.  Neredeyse boğaz boğaza kavgalar bitmedi. Ellerini kaldırdılar. Kaybedeni yok dediler ama hiç öyle olmuyor. Kazanan ayrı ekip, kaybeden ayrı ekip oldu. Kimse de bunu durdurmaya niyetli değil. İzmir'deki bu tartışmalar kurultaya kadar yansıdı. İl başkanı örgütü kucaklamıyor. Partide gerçekten el ele olunabilecek bir tablo yaratmıyor. Toplumdan kopmuş bir parti, sadece ve sadece kendi koltuklarını korumak ötesinde çalışma ve çabaları yok. Entrika entrika üstüne! Belli arkadaşlarımız partili olduğu bile tartışılabilir isimleri kendi arkadaşları olduğu için CHP'nin karar organına önerebiliyor. Buna ilçe başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları itiraz etmiyor. Etseler de dinleyen yok.” 
 
EKREM BULGUN:
 
 
“Alaattin Yüksel'in işi çok zor”
 
Eski CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun da Ben HABER okuyucuları için yaptığı değerlendirmesinde, 
 
"Gerek kongre, gerek kurultay sırasında özlediğimiz, beklediğimiz gerekli olan bir anlaşma zemini olmadı. Kurultayda da herkes kulis yaptı. Yalnız Tacettin Bayır ve Alaattin Yüksel değil, ilçe başkanlarının da hareketleri bir olay oldu. İnşallah düzelir. Alaattin Yüksel'in işi çok zor. Parti tabanı artık farklı sesler ve söylemler istiyor. Bunun için parti programının da yapılması lazım. Herkes kendisini doğru zannediyor. Karşımızda çok sert ve sırf demogojiye dayalı politika yapan, sıkıştığı zaman 50 öncesine gidebilen bir ekip var. Bu ekibin karşısına gerçek söylemlerle çıkmak lazım. Biz bu ekibi yenmek istiyorsak, Türk Milleti'nin ihtiyaçlarını tespit edip bu yönde yürümek lazım. Şimdiden 4 yıl sonraki belediye başkanlıkları konuşulmaya başlandı. Böyle şey olur mu? Şu anda sınırlarını kabullenmiş bir parti var. Maalesef CHP bundan sonra aklını başına almalı. AKP'nin tuzağına düşmemeli. Eğer gerçekten partinin tüzüğüne uyulursa neden beceremesinler? Cumhuriyetin ilkelerinden vazgeçerlerse, partiyi sağa sola çekerlerse olmaz. Genleriyle oynandı partinin, daha fazla oynamasınlar. Üye profilimizin kötüleştiğini düşünüyorum. CHP'ye üye olmak demek, kağıt üstünde olmak değildir. Hiç değilse haftada bir gün partiye gitmek gerekiyor. Bu üye yapısının mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. Sırf birileri bir yere gelsin diye üye yapılan insanlar var” dedi.
 
RIFAT NALBANTOĞLU:
 
 
“Farklı kıstaslarla hareket edenler var” 
 
CHP İzmir'in eski il başkanlarından Rıfat Nalbantoğlu ise “Yeni MYK'da yer alan arkadaşların çoğunu tanırım. Gayet iyi oldu. Birbirinden değerli arkadaşlarımız var. Hem İzmirli arkadaşlarımız, hem de diğer şehirlerden seçilen arkadaşlarımız faydalı olacaklardır. İzmir konusu biraz tartışmalı. İlin iradesiyle bu irade farklı. İzmir'de politika yapan bazı arkadaşlarımız gerek Selin Hanım, gerekse de Zeynep Hanım'ı İzmirli saymayan kıstaslarla hareket eden arkadaşlarımız var. İl başkanımız bellidir. Onun yol göstericiliğinde yola devam edeceğiz. Elbette zaman zaman görüşlerde farklılık olabilir. Bu çok doğaldır. Farklılıklar sonunda sorun oluşsa bile ortadan kaldırmak il başkanlığının görevidir.” dedi.
 

Yayın Tarihi : 01.02.2016 : 10:52

Etiketler : haber    haberler    ekrem bulgun    rıfat nalbantoğlu    kemal karataş    alaattin yüksel    CHP İzmir\'de Birlik Sağlanabilecek mi    röportaj    burak cilasun    ben tv    ben haber    kanalben    chp    izmir    siyaset       


Yorumlar

7562
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN