Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türk Turizmi Kan Ağlıyor

Türk Turizmi Kan Ağlıyor
Akdeniz çanağındaki ülkeler arasında yer alan Türkiye, turizm açısından zor günler yaşıyor. Irak ve Suriye’deki karışıklıklar ve Rusya ile başlayan uçak düşürme krizinin ardından 2015 yılını zararla kapatan turizm sektörü, tüm umudunu 2016 yılına bağlamıştı. Ancak sektör, geçtiğimiz haftalarda İstanbul Sultanahmet’te yaşanan canlı bomba saldırısının ardından kan ağlamaya başladı.

 

GAMZE KURT / BEN HABER

Dünya turizminde önemli yere sahip olan Türkiye son zamanlarda yaşanan Doğu ve Güneydoğu’daki terör olayları, Rusya ile patlak veren uçak krizi ve son olarak da İstanbul’da turizmin kalbi olarak nitelendirilen Sultanahmet’te yaşanan patlamadan çok fazla etkilendi. 2015 yılını zararla kapatan turizm sektörü, tüm umudunu 2016 yılına bağlamıştı ancak gelinen son nokta hiç de beklenildiği gibi olmadı. Hatta öyle ki Ağustos ayına kadar olan birçok rezervasyonda iptaller başladı. Sektörün önde gelenlerine göre ne yazık ki 2016 yaz sezonunda tahmini gelir kaybı 7 milyar doları bulacak gibi…
 
TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ BAŞKANI BAŞARAN ULUSOY:
 
 
TOPLUMSAL GÜVEN TAHRİP EDİLİYOR
 
Terör olaylarının amaçladığı etkiyi yaratmasının önüne geçmek gerektiğini belirten Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, “Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin de zaman zaman karşılaştığı terör saldırıları, toplumsal güveni tahrip etmeyi, kamuoyunu tedirgin ederek sosyal hayatın olağan akışında gelişmesine sekte vurmayı amaçlayan menfur olaylardır. Terör olaylarının amaçladığı etkiyi yaratmasının önüne geçmenin en doğru yolu, hiçbir terör örgütüne ve onun yaratmak istediği ortama mahkûm olmamaktır. Nitekim dünya genelinde son dönemde bu anlamda ciddi bir bilinç oluşmuş durumda. Artık insanlar bu tip terör saldırılarının kendilerini mahkum ettiği duruma boyun eğmekten ziyade terörün karşısında dayanışma ruhunu sergilemeyi tercih ediyorlar. Bu bağlamda turizm sektörü de çok önemli bir misyon üstlenmektedir. Turizm; ekonomik bir aktivite olmanın çok ötesinde anlam taşıyan, farklı inanç ve düşünce gruplarının birbirini daha yakından tanımasını sağlayan ve barış iklimini yeşerten bir sektördür. Biz barış pasaportu taşıyan bir sektörüz” dedi.
 
“SORUMLULUK SADECE DEVLETTE DEĞİL”
 
Turizmin geliştirilmesi için koordineli bir çalışma yürütülmesi gerektiğini dile getiren Ulusoy, “Turizmin ülke ekonomisine sağladığı katkıyı ve kültürlerarası diyalogu arttıran yapısını dikkate aldığımızda bu sektörün daha da geliştirilmesi için el birliği ile çalışmalarımızı sürdürmemiz gerektiği ortadadır. Tanıtım ve pazarlama çalışmalarımızı arttırmalıyız. Ancak burada sorumluluk ne tek başına devlette ne de özel sektördedir. Koordineli bir şekilde ülkemizi dünya turizminde daha üst seviyelere çıkartacak çalışmaları gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu.
 
 
“İZMİR’E GELEN YABANCI TURİST SAYISI YÜZDE 7.15 AZALDI”
 
Türkiye turizminin gözbebeği İzmir’in son dönemde ciddi oranda bir kayıp yaşadığını belirten Ulusoy, “Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir; tarihi, olağanüstü güzel doğası, mükemmel plajları, güler yüzlü ve sıcakkanlı insanlarıyla ideal bir ev sahibidir. En çok yüz kilometrelik bir mesafede insanlığın en büyük tarihi mirası ve zenginliklerinden Efes ve Bergama, yine aynı yakınlıkta Çeşme, Alaçatı, Seferihisar, Urla, Gümüldür ve Özdere gibi turistik merkezler bulunmaktadır. İzmir, şifalı termal su kaynakları, her türlü sportif aktiviteye imkân tanıyan elverişli iklimi ve sağlık teknolojilerine erişim kolaylığı ile sağlık turizmi için her anlamda tercih edilen bir cazibe merkezidir. Temiz, doğal ve yenilenebilir enerji üretiminde su, rüzgâr, güneş kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanabilen İzmir, sunduğu sağlıklı çevre sayesinde kaliteli yaşam vadeden bir yerdir. Tüm bu saymış olduğum zenginliklere rağmen maalesef İzmir, turizmde istemiş olduğumuz noktada değildir. 2015 yılında İzmir’e gelen yabancı ziyaretçi sayısında ciddi oranda düşüş görülmektedir. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,15 oranında azalarak 1 milyon 201 bin 921 kişiye gerilemiştir. Keza kruvaziyer turizminde de 2015 yılında ciddi düşüş görülmektedir. 2015 yılında Alsancak Limanı’na gelen yolcu sayısı, 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 34,2 oranında düşerek 217 bin 848’e geriledi” dedi.
 
İzmir’de Turizm geliştirmek İçin yapılması gerekenler;
 
Tanıtım ve Pazarlama 
Milyonlarca ziyaretçiyi İzmir’e getirebilmek ve İzmir’e gelenlerin başka kentleri ziyaret etmelerini sağlayabilmek için İzmir-Ankara, İzmir-İstanbul, İzmir-Antalya, İzmir-Konya gibi yüksek hızlı tren projeleri, kruvaziyer limanlarının yanı sıra metro, tramvay, körfez vapurları gibi kent içi ulaşımı kolaylaştıracak alt yapı sistemlerinin arttırılması
Kruvaziyer limanı kazandırılması
Uluslararası nitelikte kongre merkezi ile dev bir müze kazandırılmalı
İzmir’in Kuzeyine yeni bir sivil havaalanı kazandırılmalı
Kültür turizmi, şehir turizmi, sağlık turizmi gibi alanlarda gelişim için gerekli altyapının oluşturulması gerekmektedir. 
 
TUR OPERATÖRLERİ PLATFORMU SÖZCÜSÜ CEM POLATOĞLU:
 
 
TURİZMİN CENAZE NAMAZINI KILDIK
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki olaylarda Türk turizminin büyük yara aldığını belirten Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, “Rusya ile yaşanan uçak krizi dolayısı ile Türk turizmi komaya girdi ve son olarak turizmin kalbi Sultanahmet’te patlayan bomba ile de Türk turizminin cenaze namazını kıldık. Doğuda yaşanan olaylardan dolayı Anadolu turları iptal olmuştu. Uçak krizinden sonra 4,5 milyon Rus turistten şu anda rezervasyonlarda sadece 200 bin Rus turiste düştük ve son Sultanahmet faciasından sonra da Antalya, İstanbul, Anadolu, tüm rezervasyonlar an itibari ile iptal. 2015 kayıplar yılıydı, 2016'yı ölü bir sene sayabiliriz” diye konuştu.
 
 
“YABANCILAR BİZİ TERCİH ETMEYECEK”  
  
Yaşanan son gelişmelerden sonra yabancı turistin Türkiye’yi tercih etmeyeceğini söyleyen Polatoğlu, “2016'da Rus, Alman ve diğer Avrupalı turistlerin yüzde 80'inin ülkemizi tercih etmeyeceğini an itibariyle görebiliyoruz. Diğer ülkelerin, örneğin Uzakdoğu ve Arapların tercihinin çok değişeceğini tahmin etmiyorum onlar yine Türkiye'ye geleceklerdir. Bundan sonraki süreçte elbette Çin, Hindistan, İsrail gibi yeni pazarlara bakmak lazım. Komşularımızda meydana gelen iç savaşın bize de yansımalarını önlemek amacıyla daha barışçıl bir politika uygulamak zorundayız. Ve en önemlisi Türkiye'ye yabancı turistlerin turizm yatırımı yapmalarını sağlamalıyız. Türkiye'ye milyarlarca dolar yatırım yapan turistler her halükarda kendi memleketlerindeki turisti buraya yollamak için çaba sarf edeceklerdir” dedi.
 
İZMİR ÜNİVERSİTESİ TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ PROGRAM BAŞKANI YRD. DOÇ. DR. T. KORAY AKMAN:
 
 
2016 YAZINDA GELİR KAYBI 7 MİLYAR DOLARI BULACAK
 
Türk turizmi 2 yıldan fazla bir zamandır oldukça şanssız ve bir o kadar da sıkıntılı günler yaşadığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. T. Koray Akman, “Maalesef bu sıkıntılı durum, bu günkü görüntüye göre azalmayacak ve korkarım katlanarak artacak gibi… Turizmde en iyi 2. müşterimiz konumunda bulunan ve yılda 4 milyondan fazla kişinin Türkiye’yi turist olarak ziyaret ettiği Rusya’da, petrolün varil fiyatındaki keskin düşüşler nedeniyle başlayan ve Rus halkının yüzde 50 fakirleşmesi ile devam eden bu şansız dönemin turizm üzerine olan etkileri, aynı günlerde yoğunluk kazanan Suriye’deki iç karışıklıklar ve buradan beslenen DEAŞ terörü ile de giderek kendisini hissettirir hale gelmiştir. Maalesef aksiliklerin hepsi art arda geldi. Biri bitti derken bir başka şokla sarsıldık. Zaten 2015 yılına Rus ekonomisindeki problemlerle girildi. Ancak Suriye’deki iç savaş ve İŞİD’in yarattığı korku, talebin daha da düşmesine neden oldu. Ama seçimlerden sonra artan PKK terörü, Rus uçağının düşürülmesi ve Sultan Ahmet patlaması ile kriz zirve yaptı” dedi.
 
 
“EN İYİ 2 MÜŞTERİMİZİ KAYBETTİK”
 
Turizmdeki en önemli iki müşterimizin Almanlar ve Ruslar olduğunun altını çizen Akman, “Her yıl ülkemize 5 milyondan fazla Alman, 4 milyondan fazla da Rus turist gelmektedir. Ancak uçak krizinden sonra Putin, Rusya’da faaliyet gösteren Türkiye sermayeli 19 turizm şirketinin faaliyetlerine son verdi. Türkiye’ye olan Charter uçak seferlerini de iptal etti. Bir ülkeye Charter seferi yok ise, o ülkeye turist gelmesi çok zordur. Tarifeli seferleri kullanmak zorunda kalınması turistin tatil maliyetlerini çok arttır. Gelelim Almanlara. Dikkat edilirse Sultan Ahmet patlaması, direkt olarak Alman turistlere yöneltilmiş bir saldırıydı. Tabii ki patlama amacına ulaştı ve Alman Hükümeti, Türkiye’nin riskli bir ülke olduğu ve gidilmemesi gerektiği yönünde açıklama yaptı. Olay bununla kalmadı, Almanya'daki seyahat acenteleri İstanbul'a gidecek turistlerin rezervasyonlarını ücretsiz olarak iptal etmeye başladı. L'TUR ve TUI ve Thomas Cook, Dertour ve ADAC gibi büyük tur operatörleri rezervasyon iptallerini haklı bularak, iptal edecek kişilerden bir kesinti yapılmayacaklarını açıkladılar. Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV), İstanbul’da bulunan ya da İstanbul rezervasyonları yaptıranların seyahat acenteleriyle irtibata geçmelerini önerdi” diye konuştu.
 
 
“7 MİLYAR DOLARLIK KAYIP”
 
Türkiye’ye gitmeyin uyarısı yapan ülkelerin sadece Almanya ve Rusya ile sınırlı kalmadığını söyleyen Akman, “Bu ülkeler dışında İtalya, Kanada, İngiltere, Polonya, Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda hükümetleri de benzer açıklamalar yaparak özellikle Türkiye’nin doğusundaki kentlerden uzak durulması gerektiğinin vurguladı. Bu açıklamalar son yıllarda popülaritesini giderek artıran GAP turlarının da bir anda kesilmesine neden oldu. Rakamlar da ortada sadece GAP yöresinde değil, tüm Türkiye çapında rezervasyon iptalleri var.  Korkarım ki 2016 yaz sezonunda tahmini gelir kaybı 7 milyar doları bulacak gibi” dedi.
 
2015 yılının turizm açısından kara bir yıl olduğunu belirten Akman, “2015 yılının Ocak-Kasım ayları ile ilgili rakamlar Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısında ortalama yüzde 1.36 oranında azalma olduğunu ortaya koyuyor. Ancak 2016 yılı da yine kayıplarla başladı. Uçak krizinden ve terör korkusunda dolayı dünyanın birçok ülkesinin ve özellikle Rusya ligi futbol takımlarının kış kampı için tercih ettikleri Antalya'nın Belek, Kemer, Alanya, Manavgat’taki rezervasyonlarının yüzde 70‘i iptal edilmiş durumda.  Antalya bölgesi sadece 2013 yılında 1300 kamptan 50 Milyon Euro, 2014 yılı Ocak ve Nisan ayları döneminde ise, 2500 kamptan yaklaşık 100 Milyon Euro civarında gelir elde etmişti. Şu anda bu gelirin yüzde 70’i kaybedilmiş durumda. Sporla ilgili bir başka iptal de, 29 Şubat – Mart arasında Ankara’da yapılacak olan 2B kategorisi Dünya Kadınlar Buz Hokeyi Şampiyonası ile ilgili gerçekleşti. Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF), terör nedeniyle, şampiyonaya katılacak ekiplerin Türkiye’ye gitmek istemediklerini bildirmelerinden dolayı, şampiyonanın organizasyonunu Türkiye'den alıp İspanya'ya verildiğini açıkladı” dedi.  
 
Kapadokya’da da durumun iç acıcı olmadığını dile getiren Akman, “Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler’in ifadesine göre, geçen yılın aynı döneminde göre zaten turist sayısında yüzde 40 dolayında azalma vardı. Ancak büyük bir çoğunluğu Alman olan bu rezervasyonlar, Sultanahmet patlamasından sonra hızla iptal olmaya başladı. Mart, Nisan ayına yönelik hatta Ağustos ayına kadar olan rezervasyonlarda iptaller var” dedi.
 
EKONOMİSTLER PLATFORMU BAŞKANI DR. OĞUZ DEMİR:
 
 
SEKTÖRÜ PARLAK BİR YIL BEKLEMİYOR
 
Turizm sektörünün zorlu bir döneme girdiğini ifade eden Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir, “Ekonomide iki alan bu tip durumlara karşı çok kırılgandır. Yabancı yatırımlar ve turizm. Türkiye, döviz açığı nedeniyle bu iki alanın oldukça önemli olduğu bir ekonomiye sahip. 2015’e kadar da bu iki alandan Türkiye önemli ölçüde yararlandı. Bu dönemde Türkiye turizmi için Avrupa ve Rusya iki ana pazar oldu. Türkiye’ye gelen 35 milyon turistin 5 milyonu Almanya, 3,5 milyonu Rusya’dan geliyordu. Ziyaretçilerin Türkiye içindeki destinasyonları dikkate alındığında 10 milyonun üzerine çıkan iki şehrimiz var. Biri İstanbul, diğeri ise Antalya. Bu açıdan baktığınızda Rusya ile yaşanan gerginlik ile Rus ziyaretçilerin cazibe merkezi olan Antalya, Sultanahmet Meydanı’nda yaşanan patlamayla ise İstanbul’da sektör açısından zorlu bir döneme gireceğimizi söylemek mümkün. Her iki olayın da turizmin düşük sezonu olan kış dönemine denk gelmesi bu anlamda henüz derin bir etki yarattığını düşündürmüyor. Ancak asıl bundan sonrası önemli” diye konuştu.
 
2015’in kayıp yıl olduğunu, 2016’da da sektörü parlak bir yılın beklemediğini dile getiren Demir, “2015 yılında Türkiye’nin turizm açısından kayıp yıl olmasının ana nedenler Rusya ve AB’deki ekonomik kriz iken çok az da olsa komşumuz Suriye’nin yarattığı tedirginliğin etkisi de vardı. Bu açıdan Rusya’daki krizin devam ettiğini, Avrupa’nın ise toparlanma konusunda karmaşık bir seyir izlediğini görüyoruz. Dolayısıyla 2015 yılının kayıp yıl olmasının nedenleri aynı şekilde duruyor. Bunun üzerine Türkiye içinde terör tedirginliğini arttırıcı eylemlerin artışı (Sultanahmet, Ankara saldırıları) ve Türkiye – Rusya arasındaki uçak gerilimi de eklendi. Bu açılardan turizm sektörünü parlak bir yıl beklediğini söylemek mümkün değil. Bu noktada özellikle sektör ve devlet işbirliğini esas alan, ortaya çıkacak zararın minimuma indirilmesine odaklı uygulamaları ne kadar hızlı gündeme getirirsek, zararın etkisini azaltma şansımız da o kadar fazla olacaktır” dedi.
 
 
“YÜZDE 20’LİK DARALMA OLABİLİR”
 
Yılın ilk yarısında turizm gelirlerinde yüzde 20’lik daralma beklediklerini söyleyen Demir, “Türkiye’nin yıllık turizm geliri 2014 yılında 34 milyar dolar olarak gerçekleşti. Daha iyi bir kıyas yapmak için ilk 6 aya bakalım. 2014 yılının ilk yarısında turizm geliri 15 milyar doların biraz üzerinde idi. Kayıp yıl olarak görülen 2015 yılının ilk 6 ayında turizm geliri 2014’e göre yüzde 50’ye yakın azalarak 10,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Özellikle turizmin hareketlendiği Mayıs ve Haziran aylarında oldukça keskin düşüşler yaşandı. Bu noktada eğer Rusya ile ilişkilerde bugünkü noktadaki gibi gerilimli devam ederse bu pazardan yılın ilk yarısında kaybımızın 1 milyar dolara ulaşması söz konusu. Benzer bir şekilde, Avrupa pazarındaki bir daralma ile birlikte yılın ilk yarısında turizm gelirlerinde yüzde 20’lik bir daralma ile karşılaşmamız söz konusu” dedi. 
 

Yayın Tarihi : 01.02.2016 : 09:39

Etiketler : haber    haberler    turizm    kayıp    sultanahmet    terör    türsab    başkan    başaran ulusoy    tur operatörleri    cem polatoğlu    izmir üniversitesi    turizm ve otel işletmeciliği    koray akman    ekonomistler platformu    oğuz demir    röportaj    gamze kurt    ben tv    kanalben       


Yorumlar

6249
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN