Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Foça’da ’Tecavüz’ Protestosu

Foça’da ’Tecavüz’ Protestosu
İzmir’in Foça İlçesi’nde, son zamanlarda ülke genelinde artan tecavüz olayları ve bunları meşrulaştırmaya çalışan zihniyet yapısı, dün geceyarısı düzenlenen eylemle protesto edildi. Cinsiyeti ne olursa olsun herkesin günün her saatinde sokağa çıkma özgürlüğü olduğunu haykıran grup, tecavüzü terör, şiddet, cinayet üçlemesiyle tanımladı.

 

 
CHP Foça İlçe Gençlik Kolları öncülüğünde, saat 00.15’te, ilçe meydanında toplanan yaklaşık 70 kişi, ’Susmak bu suça ortak olmaktır’ yazılı bir pankart açtı. Protestoya Foça Belediye Başkanı CHP’li Gökhan Demirağ, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar da destek verdi. Protesto, ’Kırmızı ruj sürdüğüm için tecavüz edemezsin’, ’Kadın olduğum, çocuk olduğum, hayvan olup da konuşamadığım için, kahkaha attığım için, hatta eşin bile olsam tecavüz edemezsin’, ’Günün her saatinde istediğimiz her yerde olabiliriz’, ’Cinsiyetinden dolayı gece sokağa çıkamaz ya da o saatte ne işi vardı diyenler bizce tecavüzcünün en büyük destekçisidir’, ’İşte saat 24.00’te kızlı erkekli sokaktayız’ sloganlarının her birini sırayla kadın ve erkeklerin tek tek haykırmasıyla başladı.
 
Daha sonra, grup halinde bir süre ’Tecavüze hayır’ sloganı atıldıktan sonra hazırlanan basın açıklamasını CHP Foça İlçe Gençlik Kolu Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım okudu. Son 13 yılda her geçen gün tecavüz olaylarının arttığını söyleyen Yıldırım, taciz ve tecavüz haberlerinin insanın içini kararttığını ve sessiz kalmayacaklarını vurguladı. Terör, şiddet ve cinayetin tanımlarını yaptıktan sonra tecavüzü bu üç kelimeyle tarif eden Yıldırım, gizli ve açık destekçilerin varlığına vurgu yaptı. Yıldırım, "Tecavüz terördür, şiddettir, cinayettir. Bütün bu iğrençliklere rağmen tecavüzü meşrulaştırmaya çalışan karanlık zihniyetleri, mağdureleri tahrik edicilikle suçlayan potansiyel tecavüzcüleri, pişmanlık dile getirerek tepkileri azaltmaya çalışan failleri, susarak suça ortak olan insan müsveddelerini tiksinti ve esefle kınıyoruz" dedi.
 
Basın açıklaması ve alkışlı protestonun ardından eylem sona erdi.

Yayın Tarihi : 31.01.2016 : 11:38

Etiketler : Foçada    Gece    Yarısı    tecavüz    Protestosu    Genel   


Yorumlar

9061
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN