Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tramvay Hattında Değişiklik

Tramvay Hattında Değişiklik
Tramvay kaldırımı daraltamadı...

 

 
Konak tramvayı projesi nedeniyle işyerinin önündeki kaldırımıdaraltılıp, yükseltildiği için mağdur olan Murat Ergenç, açtığı davayla uygulamayı iptal ettirmeyi başardı. Büyükşehir Belediyesi, kaldırım düzenlemesini İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda revize edecek.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Konak, Gazi Bulvarı-Gaziosmanpaşa Bulvarı arası Yol ve Tretuvar Düzenleme Revize Projesi" yaptı. Alsancak Şehit Fethi Bey Caddesi Konak tramvayı hattında kaldığı için tramvay projesine uygun düzenlemeyle uygulama tamamlandı. Ancak, cadde üzerinde işyeri bulunan Murat Ergenç, işyeri önündeki kaldırım uygulamasının kendisini mağdur ettiğini ve eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için İzmir Büyükşehir Belediyesi aleyhine avukatı Fatih Ülkü aracılığıyla dava açtı. Büyükşehir Belediyesi ise caddenin sağ tarafında tramvay istasyonu olduğu için kaldırımın mevcut genişliğinin korunduğu, tramvayın faaliyete geçmesiyle caddenin tek yönlü servis yolu olarak kullanılacak olması nedeniyle kaldırımın daraltılarak park alanı olarak belirlendiğini savundu. Mülkiyetlere dikkat edildiği, kamu yararının gözetildiği, davanın ticari kaygılarla açıldığı ileri sürüldü.
 
İzmir 1. İdare Mahkemesi bilirkişi raporuna dayanarak "Konak, Gazi Bulvarı-Gaziosmanpaşa Bulvarı arası yol ve tretuvar düzenleme projesinin uyuşmazlık konusu alana ilişkin kısmının dayanağı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı kararlarına aykırı olduğu, dava konusu dükkanın Şehit Fethi Bey Caddesi cephesinde öngörülen 1.70 metre genişlikteki kaldırımın şehircilik ve tasarım ilkeleri ile planlama esasları açılarından yeterli genişlikte olmadığı, bu genişliğin sağlıklı ve güvenli yaya dolaşımı için uygun olmadığı, dükkan girişine hemzemin olabilecek şekilde bir düzenleme yapılabilecek iken, dava konusu kaldırımın uygulaması ile dükkanın tabanı arasında yaklaşık 19 santimlik bir yükseklik oluşturumuş olmasının şehircilik ve kentsel tasarım ilkelerine, planlama esasları uygun olmadığı" kararına vardı. Mahkeme, bu gerekçelerle dava konusu işlemin iptaline karar verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri henüz mahkeme kararının kendilerine tebliğ edilmediğini, yargı kararına göre projenin revize edilebileceğini belirtti.
 

Yayın Tarihi : 31.01.2016 : 09:59

Etiketler : Tramvay    Hattında    Daraltılan    Kaldırım    Davası    Bölge   


Yorumlar

2042
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN