Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Arıtma Seferberliğinde Sıra Bayındır'da

Arıtma Seferberliğinde Sıra Bayındır'da
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Küçük Menderes Havzası'nın 11'inci arıtmasının temelini Bayındır Hasköy'de attı. Başkan Kocaoğlu törende, “Geleceğin kentini yaratırken, geleceğin kaynaklarını bugünden tüketmemek istiyoruz. Toprağımız, suyumuz, havamız kirlenmesin; çocuklarımız daha sağlıklı beslensin; yanakları kırmızı elma gibi olsun istiyoruz. Ürettiğimiz çiçekler bugün olduğu gibi yarın da mis gibi koksun, geleceğimiz süt gibi beyaz, süt gibi aydınlık olsun istiyoruz” diye konuştu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Küçük Menderes Havzası’nı kirlilikten kurtarmak için başlattığı arıtma seferberliği sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındır Hasköy'de havzanın 11. arıtma tesisin de temelini törenle attı. Törene CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan,  Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek,  meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.  
 
Geleceğimiz süt gibi aydınlık olsun
 
Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sağlıklı bir çevrede yaşamanın insanlığın en temel hakkı olduğunu belirterek, bu hakkın korunması için projeler ürettiklerini belirtti. İzmir'in, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çevre yatırımlarının sadece Türkiye'de değil, çevre yatırımlarında öncü olmuş ülkelerle yarıştığını kaydeden Başkan Kocaoğlu, "Çünkü biz atalarımızdan devraldığımız kentimizi,  çevremizi,  dünyamızı gelecek kuşaklara daha sağlıklı,  temiz teslim etmek zorundayız. Geleceğin kentini yaratırken,  geleceğin kaynaklarını bugünden tüketmemek istiyoruz.  Toprağımız,  suyumuz,  havamız kirlenmesin; çocuklarımız daha sağlıklı beslensin;  yanakları kırmızı  elma gibi olsun istiyoruz.  Ürettiğimiz çiçekler bugün olduğu gibi yarın da mis gibi koksun, ineklerimiz daha çok süt versin; geleceğimiz süt gibi beyaz, süt gibi aydınlık olsun istiyoruz.  İnsanlarımızın yüzü gülsün, gelir düzeyi artsın istiyoruz. Küçük Menderes'te Tire Süt Kooperatifi  ile başlattığımız çalışmalar semeresini verdi. Türkiye'de süt üretimi iki misli artarken,  Küçük Menderes'te 4  kat arttı.  Özel sektör Tire Organize Sanayi'de bin kişinin istihdam edileceği fabrika kuruyor. Bayındır'da başlattığımız sözleşmeli üretimle  tarih yazdık. Çiçekçilik kooperatifine destek vererek, arazi yollarını asfaltlayıp, alt yapı sorunlarını çözerek bir ilçenin nasıl kalkındığını kısa sürede tüm İzmir'e ve tüm ülkeye gösterdik. Bilimi rehber alarak yaptığımız çalışmalarla,  belirlediğimiz yol haritalarıyla Yarımada'yı,  Küçük Menderes'i,  Bakırçay'ı  kalkındıracağız. Arıtma yatırımlarımız sayesinde Nif havzasını,  Küçük Menderes'i,  Yarımada'yı ve   Körfezimizi kurtardık" dedi. 
 
 
Başkan Kocaoğlu Tire, Mordoğan, Foça Gerenköy, Kemalpaşa Ulucak, Dikili,  Yeni Şakran, Selçuk, Kiraz, Beydağ ve Kemalpaşa Halilbeyli olmak üzere 10 yeni arıtma yatırımı daha yapacaklarını da sözlerine ekledi.
 
Konforlu ulaşım
 
Önümüzdeki Cumartesi hizmete girecek İZBAN Torbalı hattının açılışına İzmirliler'i davet eden Başkan Kocaoğlu, ayrıca Tire, Ödemiş, Bayındır'a kadar bütün eski demiryollarını aynı İZBAN'da olduğu gibi TCDD işbirliği ile  metro standartlarına çıkartmayı planladıklarını söyledi. Yerel yönetimleri kalkınmada öncü yapmadan harcanan zamanın ve kaynağın heba olacağını hatırlatan Başkan Kocaoğlu,   üretilen ürünlerin istikrarlı bir şekilde pazarlanması, talebin artması  amacıyla buldukları formülü üreticiler,  ziraat odaları ve  kooperatifler  ile paylaşacaklarını söyledi.    
 
Hasköy foseptikten kurtuluyor
 
Törende konuşan Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Hasköy'ün meyve ve sebzesiyle tarihi  öneme sahip bir yerleşim olduğunu belirterek, "İzmir Büyükşehir Belediyemiz burada  dereleri ıslah etti. İçme suyu şebekesi döşedi.  Şimdi de foseptikten kurtuluyoruz. Bölgemiz daha temiz,  sağlıklı ve yaşanılır olacak.  Kötü kokudan ve sivrisinek mücadelesinden kurtulmuş olacağız. Seçimden önce vatandaşlarımıza bir sözümüz vardı.  Bunu Aziz Başkanımız'a güvenerek vermiştik.  Çok şükür yüzümüz kara çıkmadı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi çevre yatırımlarıyla tüm Türkiye'ye örnek oluyor. Başkanımızın açtığı yoldan, onun vizyonundan hep birlikte yürüyoruz. Hiçbir belediyeye ayrım yapmadan hizmet yapan Başkanımız'a teşekkür ediyoruz" dedi.  
 
 
Sındır’dan Büyükşehir'e övgü
 
CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yaptığı yerelde kalkınma ve çevre yatırımlarını överek, "Başkanımızın bir tarımcı, bir çevreci, bir ulaşım mühendisi gibi yaptığı yatırımlarla  bir çok alanda deneyim sahibi olduğunu kanıtladı. Dünya kürsel ısınma, iklim değişikliği tehdidi altındayken bizler doğamızı,  çevremizi,  suyumuzu,  havzalarımızı korumak için gerekli yatırımları yapmak zorundayız. Ne mutlu bize ki, İzmirliler olarak Büyükşehir Belediyemiz kendisine yakın bir başka ilimizin yaptığı atık su yatırımlarının 10 katı kadar daha fazla hizmet üretmiş ve üretmeye devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi finansmanıyla raylı sistem yatırımlarını yaparken, Ankara, İstanbul, Antalya'da Ulaştırma Bakanlığı yatırım kararı alıyor. İzmir'e yok! Bir şey istemiyoruz.  Bizim belediyelerimiz zaten kaynağını en iyi şekilde  kullanmasını bilen,  önceliklerinde halkı, insanca yaşamı, sağlıklı çevreyi baz alan,  vatandaşın yaşam kalitesini iyileştirmek için çalışan bir belediye" dedi. 
 
Yıl sonunda tamamlanacak
 
2009 yılında Bayındır'da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınan arıtmanın ardından Hasköy, ilçenin ikinci ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olacak. 10 milyon 256 bin liraya mal olacak tesis,  2016 yılı sonunda tamamlanacak. Bayındır’ın Arıkbaşı, Çırpı, Hasköy ve Havuzbaşı yerleşimlerinin evsel atık sularını arıtacak tesis, Hasköy ve Gerenler Mahallesi sınırları içerisinde 10 bin metrekarelik alanda yer alıyor. Günlük 2 bin metreküp artıma kapasitesiyle yaklaşık 10 bin kişinin atık suyunu arıtacak tesiste, ileri biyolojik yöntemlerle arıtma yapılacak.
 
Arıkbaşı, Çırpı, Hasköy ve Havuzbaşı mahallelerinin evsel atıklarının alınarak tesise iletilmesi amacıyla  2 milyon 994 bin liralık yatırımla 8.7 kilometre uzunluğunda atık su iletim hattı ile bir adet terfi merkezi imalatı da sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Küçük Menderes Havzası'nda  Güneybatı, Urla, Urla Yüksek Teknoloji, Menderes (Havza), Özdere, Seferihisar, Doğanbey, Bayındır, Torbalı ile Ayrancılar -Yazıbaşı ileri biyolojik atık su arıtma tesislerini kurdu.Hasköy arıtma tesisinin de devreye girmesiyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin K.Menderes havzasında kurduğu arıtma tesisi sayısı 11’e çıkacak.

Yayın Tarihi : 30.01.2016 : 16:16


Yorumlar

3287
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN