Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Saim Tekcan, Selçuk Yaşar Sanat Galerisi'nde

Saim Tekcan, Selçuk Yaşar Sanat Galerisi'nde
Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nin bu ayki konuğu gravür sanatının en önemli temsilcilerinden biri olan Süleyman Saim Tekcan...

 

Sanatçının 30 eserinden oluşan gravür sergisi, 04 Şubat 2016 tarihinde Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde açılıyor.
 
Dünya çapında sayısız kez ödüle layık görülmüş, sergi ve bienallerde yer almış usta sanatçı, ülkemizde sanat eğitiminin pek çok eğitim kurumununda yaşama geçmesi için emek vermiş , sanatı ile özdeşleşmiş bir yaşam sürmüş, sayısız öğrenci yetiştirmiştir.
 
Süleyman Saim Tekcan’ın gravür sergisi 27 Şubat 2016 tarihine kadar Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi ‘nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
 
Süleyman Saim TEKCAN Kimdir?
 
Trabzon’da 1940 yılında doğdu. 1963 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden lisans diploması aldı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden lisans ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladı. 1968 ve 1975 yılları arasında Atatürk Eğitim Fakültesi’nde eğitim görevlisi olarak çalıştı. 1970 yılında bir yıl boyunca Almanya’da baskı eğitimi üzerine araştırmalarda bulundu. Daha sonra 1975 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim kadrosuna girdi. 1985 yılında profesör oldu ve aynı yıl grafik sanat dalı başkanlığı görevine atandı. 
 
Yugoslavya’da Sarajevo Sanat Akademisi ve Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde özgün baskı seminerleri verdi. 1991 yılında Almanya’nın Bonn şehrinde Türk Grafik Sanatı’nda 12 Sanatçı ve Çağdaş Türk Resmi’nden Bir Kesit başlıklı iki ayrı konferans verdi. 
 
1994-1995 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi dekanlık görevini, grafik bölümü başkanlığı ile birlikte yürüttü. 1996 yılında Büyükada’da eğitime başlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kurdu ve ilk eğitim yılı süresince dekanlık görevini yürüttü. 
 
2007-2010 yılları arasında, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu dekanlığını yaptı. Sanatçı, 2004 yılından bu yana İMOGA-İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yayın Tarihi : 29.01.2016 : 17:12

Etiketler : haber    haberler    selçuk yaşar    sanat galerisi    süleyman saim tekcan    sergi    kanalben    ben tv       


Yorumlar

1788
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN