Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Adana’da Suç Oranı Düştü

Adana’da Suç Oranı Düştü
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adana’da 2015 yılında suç oranlarında düşüş olduğunu söyledi.

 

Başsavcı Ali Yeldan, Başsavcı Vekilleri Cumali Tülü, Musa Önel ve Birsen Türkoğlu, Terör, Teknik Takip ve Organize Suçlar, Kaçakçılık, Aile İçi Suçlar, Uyuşturucu ve Çocuk Suçları Soruşturma bürolarının savcıları ve basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantının açılışında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın çalışmaları ve projeleri hakkında sunum eşliğinde bilgiler veren Yeldan, yeni hizmet binası inşaatının yüzde 50’sinin tamamlandığını 2017 yılında hizmete girmesini hedeflediklerini söyledi. 3 cezaevi daha inşaa edileceğini belirten Yeldan ayrıca yaklaşık 700 dönümlük bir alanda faaliyet gösterecek ’Tarım Cezaevi’ projesinin de hızla devam ettiğini kaydetti.
 
2015’te diğer yıllara göre yükseliş gösteren suç grafiklerinin düşüşe geçtiğine dikkat çeken Yeldan, "2015 yılında soruşturma sayısı 501 dosya seviyesinde azaldı. Bazı kesimler tarafından suç şehri olarak anılan Adana, kendi nüfusuna yakın şehirlerle karşılaştırıldığında bu algının gerçeği yansıtmadığı görülecektir. Adana’daki suç oranları nüfus olarak kendisine yakın olan bir çok şehirden ya daha düşüktür ya da çok az bir fark vardır" diye konuştu. Başsavcı Yeldan, Çocuk İzleme Merkezi’nin verilerine göre ise 2015 yılında çocuğa karşı 306 istismar vakası yaşandığını belirterek, artış sebebinin olayların artmasından değil, şikayetlerin artmasından kaynaklandığını vurguladı.
 
102 ERKEK KADINDAN ŞİDDET GÖRMÜŞ
 
Kadına yönelik şiddette panik butonu uygulamasının sona ermesinin ardından elektronik kelepçe uygulamasına geçtiklerini anlatan Yeldan, "Devam eden şiddet olaylarında. Yani birden fazla kez şiddet gördüğüne yönelik şikayette bulunan vatandaşlarımızın şiddete uğramaması için olayın şüphelisine elektronik kelepçe takılıyor. 2015 yılında 292 kişiye kelepçe takıldı. Bu sayede tekrar bir şiddet olayı yaşanması önlendi. Şu ana kadar kelepçe takılan kişilere yönelik şiddet yaşanmadı"dedi. Aile İçi Suçlar Soruşturma Bürosu’nun verilerine göre 2015’te 6 bin 525 davadan 5 bin 956 dosyanın karara bağlandığı gözlenirken, 1395 kadının şiddete uğradığı, 102 erkeğin de eşinden şiddet gördüğü belirtildi.
 
KAÇAKÇILAR ADANA’DAN UZAK DURUYOR
 
Kaçakçılık Suçları Soruşturma Bürosu’nun çalışmaları konusunda bilgiler veren sorumlu savcı, 2015 yılında bin 214 olay yaşandığını ve çok sayıda kaçak ürün ele geçirildiğini vurgulandı. Çalışmalar sırasında yapılan telefon dinlemelerinde etkili mücadele nedeniyle kaçakçıların kendi aralarında ’Adana’ya uğramadan geçin’ diye konuştuklarını anlatan savcı en çok sigara kaçakçılığı yapıldığını söyledi.

Yayın Tarihi : 29.01.2016 : 14:08

Etiketler : Adanada    Suç    Oranı    Düştü    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8542
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN