Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Pırasanın Faydaları

Pırasanın Faydaları
Pırasa tüketim grafiği çok yüksek ve dünyanın en popüler besin kaynaklarından bir tanesidir. Pırasa son derece besleyici, ucuz ve sağlık açısından çok faydalı sebzedir. Kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılan pırasanın ilaç sektöründe de ayrı bir yeri vardır.

 

Pırasa etkileyici miktarda flavonoid içermektedir, özellikle de kaempherol ve kükürt miktarı dikkat çekici seviyededir. Bunların yanında lif açısından da zengin olan pırasa A, E, K vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini açısından inanılmaz zengindir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez, demir, bakır yanında niasin, Pantotenik, Piridoksin gibi vücut açısından hayati önem taşıyan mineral ve bileşenler içerir.
 
 
Cilt Sağlığına Faydaları: Etkili ve doğal bir idrar söktürücü olan pırasa bu özelliği ile bir bakıma cilt sağlığını da olumlu anlamda etkilemektedir. Vücudun temizlenmesini sağlar ve cilde parlak bir görünüm kazandırır. Pırasa, yeşil yaprakları beyaz kısmı diğer kısımlarından 100 kat daha fazla beta-karoten ve iki kat kadar C vitamini içerir. Pırasa A, C ve E vitaminleri kombinasyonu yanında içerdiği diğer mineraller ve bileşenler yardımıyla cildi güneş ışınlarından korur.
 
 
Saç Sağlığına Faydaları: Pırasa tüketimi saç sağlığını koruma açısından hayati önem taşımaktadır. C vitamini ve demir açısından çok zengin olan pırasa saçların dökülmesini engelleyebilir. Bunun yanında saç köklerini güçlendirir, hatta dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabilir. Saç dökülmesine neden olan anemi sorununu ortadan kaldırabilir.
 
Damar Sağlığını Korur: Serbest radikallere karşı çok etkili olan pırasa damarların dayanıklılığını arttırır ve hipertansiyon riskini azaltır. Pırasa aynı zamanda vücutta bulunan bütün dokuların sağlığını koruyan K vitaminini bol miktarda içermektedir. Bunun bir sonucu olarak sağlam ve sağlıklı damar sisteminin oluşmasına katkıda bulunur. Ayrıca bu özelliği sayesinde kan dolaşımını hızlandırır. Bu sağlık açısından faydalıdır.
 
Kemik Sağlığını Korur: Pırasa K vitamini içeriği yüksek osteokalsin, kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bir fincan pırasa tüketimi vücudun ihtiyaç duyduğu K vitamininin neredeyse 3/1’ini sağlayabilir. Bu perspektiften bile baktığımızda pırasanın kemik sağlığı için ne kadar önemli olduğunu anlamamız için yeterli.
 
Kalp Sağlığını Korur: Pırasa kalp sağlığı için de çok önemli mineral ve vitaminler içermektedir. Özellikle damar ve kalp sağlığının korunmasında önemli bir rol oynayan pırasa zaten dolaylı olarak kalbin yorulmadan çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Pırasa koroner arter hastalığı ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.
 
 
Kronik İnflamatuar Hastalık Riskini Azaltıyor: Kronik inflamasyon, kalp sağlığı için zararlıdır. K vitaminini bol miktarda içeren pırasa diyabet, obezite ve romatizmal artrit gibi kronik iltihaplı hastalıklar ile mücadelede anti-inflamatuar özelliği sayesinde fayda sağlayabilir.
 
Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Pırasa sindirim sistemi dostu besinler arasındadır. Sindirimi kolay olduğu gibi, sindirim işlemi için de organlara yardımcı olur. Mide, böbrek ve bağırsaklar için faydalı mineraller içerir.
 
 
Kansere Yakalanma Riskini Azaltır: Kötü huylu tümörlerin oluşumuna neden olan unsurları ortadan kaldırır. Prostat, kolon ve yumurtalık kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir.
 
Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Pırasa kilo vermeyi sağlar. Ayrıca pırasa doğal bir iştah kapatıcıdır. Pırasanın yüksek miktarda lifler içermesi uzun süre açlık hissini bastırır. Bunun yanında çözünür ve çözünmez lifler bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar, bunun bir sonucu olarak da kabızlık gibi kilo vermeye engel olan hususları ortadan kaldırır.
 
Göz Sağlığını Korur: Pırasa lutein ve zeaksantin açısından zengindir ve bu maddeler göz sağlığı açısından hayati önem taşımaktadırlar. Bu maddeler, DNA ve hücreleri koruduğu gibi, göz zarlarını zararlı güneş ışınlarından ve mikroplardan korurlar. Düzenli olarak pırasa tüketimi ayrıca yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan makula dejenerasyonu hastalığına yakalanma riskinden gözleri korur.
 
 
Hamilelikte Faydalıdır: Pırasa, aynı zamanda folat (folik asit) olarak bilinen B9 vitamini bakımından zengindir. Folatlar hamile kadınların beslenme sürecinin önemli bir parçasını oluşturur. Bu madde ayrıca yeni hücrelerin oluşması için ihtiyaç duyulan başlıca maddeler arasındadır.
 
Kolesterol Sağlığını Korur: Pırasa bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kolesterol seviyelerini azaltmada önemli bir rol oynar. Aynı zamanda vücudun ekstra kolesterol potansiyelini dışarı atarak karaciğerde kolesterol üretimini azaltır. Pırasa vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eden antiseptik özellikler taşır. Böylece kolesterol seviyesini dengeli seviyede tutmaya yardımcı olabilir.
 
Antioksidan Olarak Pırasa: Serbest radikallerin, önlenmesi başta olmak üzere yaşlanma hızının yavaşlaması gibi sağlık açısından bir çok önemli faktörde bünyeye yardımcı olur.
 
 
Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Pırasa doymamış yağlar içermektedir ve bu solunum yolları için faydalıdır. Grip, nezle, soğuk algınlığı ve öksürük gibi sorunların kısa sürede atlatılmasını sağlayabilir. Pırasanın içerdiği bol miktardaki manganez, fosfor ve folatlar merkezi sinir sistemi üzerinde önemli etkiler yapabilir. Bu maddeler özellikle konsantrasyon sağlama noktasında belleğe yardımcı olabilirler.
 
Pırasanın Zararları: Pırasa, genellikle sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır ve herhangi bir istenmeyen yan etkilerin olduğuna kanıt yoktur. Ancak, hamile kadın ve bebekler için tüketime başlamadan önce doktora danışmakta fayda var. Genelde aşırı tüketime bağlı olarak bazı yan etkileri olabilir.
 

Yayın Tarihi : 29.01.2016 : 09:40

Etiketler : pırasa    yararları    sağlık    faydaları    kolesterol    göz sağlığı    hamilelik    folik asit    antioksidan    kemik    kalp sağlığı    saç sağlığı    damar sağlığı    sindirim sistemi    vitaminler    demir    enfeksiyon    cilt    saç    kilo verme    romatoid artrit    iltihaplı hastalıklar   


Yorumlar

4957
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN