Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Rakiplerin Gerisinde Kaldık'

'Rakiplerin Gerisinde Kaldık'
İzmir Körfezi'nde yapımı planlanan Bayraklı Yat Limanı'nın ardından Aliağa'daki Yenişakran Yat Limanı'nın imar planı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda askıya çıkarılırken, denizcilik sektörü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yat limanı projelerini hızlandırmasına tam destek verdi.

 

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, yatla Türkiye'ye gelen turistin, bir kruvaziyer yolcudan 30 kat fazla döviz bıraktığını belirtti. Üstelik bölgedeki yat limanlarının tamamına yakınının yüzde 110 kapasite ile çalıştığını dile getiren Öztürk, "Deniz turizminden daha fazla gelir elde etmek için, ülkemizin yat bağlama kapasitesini artırmalıyız. Ege kıyılarında kendine has özelliğe sahip olan ve farklı müşteri gruplarına hitap eden yeni yat limanı yatırımlarına ihtiyacımız var" dedi.
 
'AKDENİZ'DE RAKİPLERİN GERİSİNDEYİZ'
 
Deniz turizminin kruvaziyerden dalışa, rüzgar sörfünden yatçılığa kadar çok geniş yelpazeye sahip olduğunu vurgulayan Öztürk, “Sadece bir alana bağlı kalmak yerine, deniz turizminin her türünü geliştirmek zorundayız. Yatçılık, Ege ve Akdeniz bölgelerimizde rekabetçi üstünlüğe sahip olduğumuz turizm çeşidinin başında geliyor. Yat turizmi dünyada çok hızlı büyüyor. Her yıl yüzde 8 büyüyen bu pazardan Türkiye de payını almalı. Ülkemizde mavi tur, yıllık 3 bin dolayında charter seferi, 30 bin yatak kapasitesi, 300 bin turiste; günlük yat turları 1500 tekne ile yılda 1.5 milyon turiste ulaşıyor. Marina sektörümüz ise 56 marina ve 21 bin 617 bağlama ve çekek yeri kapasitesine sahip. Ancak Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler başta olmak üzere rakiplere göre coğrafi avantajımızı gerektiği gibi değerlendiremiyoruz. Fransa, İtalya, İspanya ve Hırvatistan'ın ardından 5. sıradayız. 2023 yılı için planlanan 50 bin yat bağlama kapasitesine ulaşsak bile, İspanya'nın ardından 4. sıraya yükselebileceğiz" diye konuştu.
 
“İZMİR YATIRIMLARA SAHİP ÇIKMALI"
 
Yat trafiğinin 20 yıl içinde 3 katına çıkmasının beklendiğini ifade eden Öztürk, Ege kıyılarında yapılacak her yeni yat limanının talep artışını tetikleyeceğini söyledi. Hedeflere ulaşmanın, yeterli yat bağlama kapasitesinin zamanında arzıyla mümkün olabileceğine dikkat çeken Öztürk, “Ayvalık'tan Didim'e uzanan sorumluluk sahamızda 3 bin denizde bağlama kapasitesine sahip 8 yat limanı bulunuyor. Bölgemizde yat limanları yetersiz kalıyor ve birçoğu yüzde 110 dolulukla faaliyet gösteriyor. Bağlama sayısının artırılması, Akdeniz çanağından aldığımız payı artıracaktır. Halen inşası devam eden ve ihaleye hazırlanan yat limanları ile birlikte 2020 yılına kadar 30 bin bağlama kapasitesine ulaşılacağı tahmin ediliyor. Yenişakran, Karaburun, Yeni Foça, İnciraltı, Bayraklı, Çeşmealtı, Çeşme Şifne, Seferihisar Ürkmez marina projeleri İzmir bölgesi içinde planlanmış olup, bu projeler bölgedeki yat turizmi potansiyelini önemli ölçüde artıracaktır. Turizm ile ülkemizi ve bölgemizi kalkındırmayı istiyorsak, İzmir olarak yat limanı yatırımlarına sahip çıkmalıyız. Bu alanda gidecek çok yolumuz var. Özellikle İzmir Körfezi içinde yapılacak yeni yat limanları, güzel şehrimize yepyeni bir görünüm kazandıracaktır. Ayrıca bölgemizde küçük tekne talebiyle tekne satışı ve imalatını tetikleyecek, İstanbul'daki gibi tekne bağlama yerlerine ve tekne parklara ihtiyaç duyuyoruz" dedi.

Yayın Tarihi : 28.01.2016 : 12:28


Yorumlar

1328
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN