Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kocaoğlu, İZSİAD’da İçini Döktü

Kocaoğlu, İZSİAD’da İçini Döktü
İZSİAD Yönetim Kurulu'nun ilk toplantısına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da konuk oldu. İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt’a ve Yönetim Kurulu üyelerine yeni dönemde de başarı dileyen Kocaoğlu; tramvay ve yeni metro hatları, kent dönüşümü, trafiği rahatlatma amaçlı yol çalışmaları, turizm, Kemeraltı ve tarihi kazı alanlarına destek gibi konularda kente ilişkin soruları da yanıtladı.

 

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) yeni Yönetim Kurulu, ilk toplantısını yaptı. Hasan Küçükkurt başkanlığındaki yönetimde, görev dağılımları şu şekilde oldu: 
 
Başkan Vekili Mukaddes Çelik. Başkan yardımcıları; Hayati Ertuğrul, Cengiz Yavaş ve Ali Talak. Genel Sekreter Şenol Aslanoğlu. Genel Sekterer Yardımcısı Tuğçe Gülcüler.
 
Sayman Özgür Dökmetaş. Sayman Yardımcısı Yeşim Özbudaklı. Yönetim Kurulu Üyeleri; Ahmet Baştuğ, Adil Özyiğit, Ali Kara, Haydar İnaç, Hayrettin Kayaönü, Hüseyin Cengiz, Metin Sancak, Nurettin Avcı, Sirhan Özen ve Semiha Güneş... 
 
Başkan Kocaoğlu da katıldı
 
Öte yandan yeni İZSİAD Yönetim Kurulu'nun ilk toplantısına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da konuk oldu. İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt’a ve Yönetim Kurulu üyelerine yeni dönemde de başarı dileyen Kocaoğlu; tramvay ve yeni metro hatları, kent dönüşümü, trafiği rahatlatma amaçlı yol çalışmaları, turizm, Kemeraltı ve tarihi kazı alanlarına destek gibi konularda kente ilişkin soruları da yanıtladı.
  
 
Doğal Yaşam Parkı’na akvaryum geliyor
 
İzmir’e akvaryum yapılması yönündeki talebi değerlendiren Kocaoğlu, “İzmir Ticaret Odası’nın Pasaport Mendireği’nde böyle bir projesi var ama çeşitli sıkıntılar nedeniyle beklemede. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda bir hazırlığımız var. Çocukların, balıkları ve diğer deniz canlılarını da tanıması için Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda bölümler halinde akvaryumlar oluşturacağız” dedi. 
 
Gültepe’ye 2.5 km.’lik tünel
 
Buca Uçanyol’u İzmir Otogarı’na bağlama çalışmalarının sürdüğünü de kaydeden Kocaoğlu, “Gültepe Mezarlığı’nın bulunduğu bölgeden itibaren 2.5 kilometrelik gidiş-geliş tünel yapacağız. Kamulaştırmalar devam ediyor. Haziran-Temmuz gibi inşaat çalışmaları başlayacak” diye konuştu. 
 
Kentte AVM’lerin yarattığı yaya ve araç trafiğine de değinen Kocaoğlu, “Örneğin Balçova-Üçkuyular bölgesinde ne yazık ki zamanında 2.5 emsal verilmiş. Bu doğru değil. Elimiz kolumuz bağlı; belediyeler kazanılmış hakkı geri alamaz. AVM’ye karşı değiliz. Ancak bunlar şehrin dışında, trafik ve otopark probleminin olmadığı yerlerde kurulmalı” dedi. 
 
Kemeraltı’na ‘delikanlı’ arıyorum
 
İzmir’in turizm potansiyelinin artırılması kapsamında Kemeraltı için yaptığı restorasyon ve ön cephe yenileme çalışmalarını da hatırlatan Kocaoğlu, İzmirli sermaye sahiplerine çağrıda bulundu: “Kemeraltı’na tarihinde en büyük parayı, 450 milyon lira ile ben harcadım. Başka bir babayiğit yok. 10 yıldır söylemekten ağzımda tüy bitti. 50 tane delikanlı çıksa, tescilli yapıları satın alıp restore ettirse, hediyelik eşya gibi işletmeler kursa, bakın Kemeraltı nasıl kabuk değiştiriyor. Ama kimse elini taşın altına sokmuyor. Her şey belediyeden bekleniyor.”
 
K.Kale-Agora arasına yürüyen yol
 
Kocaoğlu, Kadifekale’den Agora’ya teleferik projesi konusundaki sorulara ise, “O bölgeye teleferik uymuyor. Yürüyen yol yapacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor” yanıtını verdi.
 
Birinci Kordon…
 
Birinci Kordon’a yönelik eleştirileri de yanıtlayan Kocaoğlu, “Kordon’a zabıtayı sokuyorum, ‘Zabıta sert davranıyor’ diyorlar. Çekiyorum, bu kez de ‘Burası çadır kente döndü’ diyorlar. Kuralsızlık, demokrasi gibi algılanıyor. Kuralsızlık, demokrasi değildir. Demokrasinin kuralları vardır” dedi. 
 
Uzundere örnek olacak
 
Kent dönüşümünde Uzundere’nin örnek olacağını söyleyen Kocaoğlu, “Türkiye’de vatandaşı en çok düşünen belediye biziz. Uzundere’de bütün tapuları aldık. Müteahhit bizimle muhatap olacak. Bitirecek daireleri, dağıtımını biz yapacağız. İzmirli bunu görecek, Türkiye görecek. Sonrasında güven oluşacak ve diğer kent dönüşümü alanlarında işler çok daha kolay yürüyecek” diye konuştu. 
 
Trafiği bana verseler…
 
İzmir kent merkezinde yaşanan trafik sıkıntısının en büyük nedenlerinden birinin kuralsız parklar ve beklemeler olduğunun altını çizen Kocaoğlu, “Otoparklar bomboş duruyor. Trafik polisi görevini yapmıyor. Araçlar çekilmiyor. ‘Yeterli çekici yok’ deniyor. Çekici almak zor mu? Nedenini bilemiyorum. Trafiği bana verseler, o otoparkları 1 günde doldururum” dedi. Kocaoğlu, kente giriş noktalarında semt garajları ve otoparklar yaptıklarını da kaydetti, “Üçkuyular, Narlıdere, Karabağlar ve Bornova’da yaptık. Merkezdeki otoparklarla ilgili tekrar çalışıyoruz” dedi. 
 
Tarihi kazı alanları…
 
Başkan Kocaoğlu, Agora, Smyrna, Bornova Höyüğü ve Foça’daki tarihi kazı alanlarına destek için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını da söyledi; “2015’te protokol imzalayamadığımız için destek verememiştik. Bu yıl 3.5 milyon liralık desteğimiz olacak” diye konuştu. 
 
Plaketleri de verdi
 
Kocaoğlu, toplantı sonrası düzenlenen yemek organizasyonunda da İZSİAD yönetimini yalnız bırakmadı. Yeni yönetimde yer almayan bir önceki dönem yöneticileri Birsen Kayaönü, Nilhan Antitoros, Taner Telcioğlu, Gaffar Akkel, Öztürk Bağcı ve Erdoğan Erdem'e teşekkür plaketlerini de Başkan Aziz Kocaoğlu verdi.
 

Yayın Tarihi : 27.01.2016 : 14:07

Etiketler : haber    haberler    izsiad    hasan küçükkurt    aziz kocaoğlu    kanalben    ben tv       


Yorumlar

7053
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN