Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Uzun Geçen Kış Gecelerini Aşıklar Isıtıyor

Uzun Geçen Kış Gecelerini Aşıklar Isıtıyor
Kars yöresinin önemli gelenekleri arasında yer alan aşıklık kültürü, uzun kış gecelerini ısıtan ’Aşıklar Gecesi’ ile yaşatılmaya çalışılıyor.

 

Sarıkamış Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen ’Aşıklar Gecesi’ programına ilçe merkezi ve köylerden gelen her yaş grubundan vatandaşlar katıldı. Belediye düğün salonunu dolduran vatandaşlar, aşıkların türküleriyle hüzünlenirken atışmalarıyla neşelendi. Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen aşık Erol Ergani, Mustafa Aydın, Muhlis Denizer, Kul Nuri, Fikret Ünal ile Yüksel Öztürk’ün katıldığı programda Türkülerin yanı sıra fıkra anlatıldı, atışmalar yapıldı. Sarıkamış şehitleri ve yaşam kültürünün de saza, söze yansıdığı gecede konuşan Belediye Başkanı Ak Partili Göksal Toksoy, aşıklık kültürünün bu bölgenin vazgeçilmezlerinden biri olduğunu belirtti. Toksoy, binlerce yıllık geleneğin günümüze kadar gelmesinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
 
Kars ve Sarıkamış bölgesinde bu kültürün sağlam geçmişi olduğuna işaret eden Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, "Bir toplum gelenekleri, görenekleri, ananelerinden uzaklaştıkça o toplum hangi alanda olursa olsun bir ayağı eksik olarak ilerler. Toplumun en önemli ayaklarından birisi kültürdür, geleneklerdir. Bizler Türk toplumu olarak kültürümüze, geleneklerimize bağlı bir milletiz. Bundan da asla uzaklaşmamalıyız. Yeni neslimizin özellikle bizim kültürümüzün temel ögelerini bilmesi görmesi lazım" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 27.01.2016 : 10:20

Etiketler : Uzun    Geçen    Kış    Gecelerini    Aşıklar    Isıtıyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6143
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN