Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ruhani Papa’dan Dua Etmesini İstedi

Ruhani Papa’dan Dua Etmesini İstedi
İran İslam Devleti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katoliklerin Ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco’dan kendisi için dua etmesini istedi.

 

Hasan Ruhani, İtalya ziyaretinin ikinci gününde Roma’nın merkezindeki Vatikan’da Papa Francesco ile bir araya geldi.
 
16 yıl aradan sonra burayı ziyaret eden ilk İran lideri olan Ruhani ile Papa, Apostolik Saray’da yaklaşık 40 dakika görüştü.
 
Ruhani’nin, bu ziyaretin kendisi için büyük zevk olduğunu ifade ettiği, Papa’nın ise ziyaretinden ötürü İran liderine teşekkür ederek, barış dileklerinde bulunduğu kaydedildi.
 
İtalyan basını, 12 kişiyle Vatikan’a gelen Ruhani’nin heyetinde sadece bir kadının (çevirmen) olmasına dikkat çekti.
 
İRAN’IN BÖLGEDEKİ ROLÜNÜN ÖNEMİ KONUŞULDU
 
Vatikan’dan yapılan resmi açıklamaya göre, “samimi” bir ortamda görüşen iki liderin gündeminde, iyi bir seyir izleyen İran-Vatikan ilişkileri, İran’da Katolik Kilisesi’nin varlığı, Vatikan’ın İran’da insan onuru ve din özgürlüğü lehine girişimleri, İran’ın nükleer faaliyetlerini kısıtlamayı kabul etmiş olması ve bölgedeki diğer ülkelerle birlikte İran’ın, Ortadoğu’yu etkileyen sorunların siyasi çözümünde ve terörizm ile silah ticaretinin yayılmasıyla mücadeledeki önemli rolü vardı.
 
İki liderin ayrıca, dinlerarası diyalog ile dini toplulukların, uzlaşma, hoşgörü ve barışın teşvikindeki sorumluluğunu ele aldığı da aktarılanlar arasında.
 
İki lider birbirlerine hediyeler de sundu. Hasan Ruhani Papa’ya el yapımı bir kilim ile minyatür kitabı hediye etti. Papa ise Ruhani’ye üzerinde Aziz Martino figürü olan bir madalya vererek, bunun kardeşlik simgesi olduğunu söyledi.
 
Vatikan’ı son ziyaret eden İran lideri Muhammed Hatemi olmuştu. 1999’da buraya gelen Hatemi, Papa 2. Jean Paul ile görüşmüştü.
 
ÖNEMLİ ANLAŞMALARLA İTALYA’DAN AYRILIYOR
 
Yarın Fransa’ya geçecek olan Hasan Ruhani, beraberindeki 5 bakan ve 100’ü aşkın işadamıyla çıkarma yaptığı İtalya’dan önemli anlaşmalar imzalamış olarak ayrılıyor.
 
Nükleer faaliyetlerini sınırlandırmayı kabul etmesinden sonra ülkesine yaptırımların kalkmasıyla ekonomiyi canlandırmayı ve yabancı yatırımını çekmeyi hedefleyen Ruhani, İtalya’da yaklaşık 17 milyar euro değerinde ticari anlaşmaya imza koydu.

Yayın Tarihi : 26.01.2016 : 16:03

Etiketler : Ruhani    Papadan    Kendisi    İçin    Dua    Etmesini    İstedi    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7395
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN