Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çimento Firmalarına Tepki Dinmiyor

Çimento Firmalarına Tepki Dinmiyor
Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, çimento firmalarının yaptığı zammın bir bölümünü geri çektiklerini, ölümü gösterip, sektörü sıtmaya razı etmeye çalıştıklarını söyledi.

 

Müteahhitler Federasyonu’na (MÜFED) bağlı 13 dernek arasında yer alan Buca Müteahhit ve İşadamları Derneği’nin (BUMİDER) 3’üncü olağan genel kurul toplantısı Buca Sini Köşk Restaurant’da gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Seyfullah Demir ve yönetim kurulunun güven tazelediği olağan genel kurul toplantısında, divan kurulu başkanlığını yürüten Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, Türkiye’de ve dünyada her geçen gün sivil toplum kuruluşlarının öneminin daha iyi anlaşıldığını belirterek, tüm müteahhitleri dernek çatısı altında aktif görev üstlenmeye davet etti. Birlikte hareket etmenin şart olduğunu kaydeden Nasır, "Bizim İzmirli müteahhitler olarak amacımız, İzmir’in rantının İzmir’de kalması. İlçe müteahhit dernekleri olarak şirketleşmemiz ve güçbirliği yapmamız gerekiyor. Böylece büyük ölçekli projelerin altına imza atabilir, kentsel dönüşüm projelerinde kurduğumuz şirketlerle yer alabiliriz. Bu sayede hem belediye başkanlarının da ihaleyi verirken elini rahatlatırız. Şaibe olasılığı ve söylentileri ortadan kalkar, İzmir ve İzmirli müteahhitler olarak bunun için önümüzde hiç bir engel yok" diye konuştu.
 
"KARTELLEŞMİŞ YAPILARINI KORUYORLAR"
 
Konuşmasında çimento firmalarının yaptığı zammın bir bölümünü geri çekmelerine de değinen Necip Nasır, ölümü gösterip, sektörü sıtmaya razı etmeye çalıştıklarını söyledi. Çimentocuların, İzmir’in içindeki fabrikalarla hem İzmirli’ye çimento tozunu yutturduklarını hem de çimentoyu fahiş fiyata sattıklarını öne süren Nasır, "İlk olarak 12 yıl önce sarf ettiğim bir cümleden dolayı benim ağır ceza mahkemesinde yargılanmama neden olmuşlar, ancak ben beraat etmiştim. O zaman bu firmalar için Bayındırlık Müdürlüğü’nün raporu ile kartel oluşturduklarına dair rapor düzenlenmişti ve maalesef aradan geçen 12 yıl boyunca hiçbir şeyin değişmediğini görüyoruz. Çimento firmaları hala sektör üstündeki kartelleşmiş yapılarını koruyorlar ve bu, sadece biz İzmirli müteahhitlere değil, tüm İzmir’e büyük zarar veriyor. Ancak biz İzmirliler’in hakkını aramaya ve meydanın boş olmadığını göstermeye devam edeceğiz. Bu yapıyla mücadelemiz sürecek. Tüm müteahhit arkadaşlarımız da inanıyorum ki; bu haklı davamızda bize desteklerini esirgemeyecektir" dedi.
 
ÜYELERE ÇAĞRI
 
Müteahhitler Federasyonu olarak, sektörün aleyhinde olacak birçok yasaya, daha kimsenin haberi olmadan engel olduklarını söyleyen Nasır, Bakanlık’ın ve Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu planlar olunca itiraz eden, ekonominin çarklarının dönmesini engelleyen meslek odalarının, hem İzmir’e tozu yutturup, hem de pahalı beton satan çimento firmalarına gelince tek kelime söz etmediklerini ileri sürdü. "Meslek odaları neden kentin göbeğindeki çimento firmalarına ses çıkarmıyor" diye soran Necip Nasır sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Biz Türkiye’de 300 bin müteahhitten oluşan büyük bir gücüz. Bu gücümüzü ülkemizin faydasına kullanmak yolunda daha aktif ve daha cesur olmamız gerek. Şimdiye kadar tartışmaya açılmayan konuları ve yapıları artık tartışmaya açma vakti gelmiştir. 6-7 kişi ile kurduğumuz bu dernekler şimdi büyük güce sahip. Konfederasyon ve Federasyonumuz müteahhitlerimizin haklarını, ülke ekonomisine daha büyük katkı sağlamak için, siyasi irade ve kurumlar karşısında ellerinden geldiğince savunuyorlar. Tüm üyelerimiz kendilerine sahip çıkan derneklerine sonuna kadar destek vermeli. Sektörü kurumsallaştırmak için daha çok çaba göstermeliyiz."

Yayın Tarihi : 24.01.2016 : 11:31

Etiketler : Çimento    Firmalarına    Zam    Tepkisini    Sürdürdü    Bölge   


Yorumlar

9832
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN