Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Uğur Mumcu İzmir’de Anıldı

Uğur Mumcu İzmir’de Anıldı
Mumcu için yürüyüş ve sergi...

 

 
Bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993 yılında yaşamını yitiren gazeteci-yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 23. yılında İzmir’de yapılan bir yürüyüş ve "Uğursuz Yıllar" adlı açık hava fotoğraf sergisiyle anıldı.
 
Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 23. yılında İzmir’de anıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Barosu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Atatürkçü Düşünce Derneği, TMMOB, KESK, DİSK ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı İşbirliği ile düzenlediği anma etkinliği Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde başladı. Burada, CHP Muğla milletvekili Nurettin Demir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Çiğli Belediye Bakanı Hasan Aslan, CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, DİSK Eğe Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner başta olmak üzere 150’ye yakın kişi biraraya geldi. Üzerinde Uğur Mumcu’nun bir resmi ve "Vurulduk ey halkım... Unutma bizi" yazılı pankart ve ellerinde bugüne kadar Türkiye’de öldürülen gazeteci, yazar, sanatçı, aydınların isimlerinin bulunduğu dövizler taşıyan grup Gündoğdu Meydanı, Kordon güzergahından Vasıf Çınar Meydanı’na kadar yürüdü. Burada polis tarafından alınan güvenlik önlemleri kapsamında üst araması yapılarak meydana giren topluluk önce saygı duruşundu bulundu. Ardından İstiklal Marşı okundu. Uğur Mumcu’nun yazılarından alıntılar ve çalıştığı Cumhuriyet Gazetesi’nin toplumu sarsan olaylarda attığı önemli manşetlerin yeraldığı 52 fotoğrafın yeraldığı "Uğursuz Yıllar" adlı serginin açılışından önce konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Türkiye’de basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün bedeleni yaşamlarıyla ödeyen gazeteciler sayısının çok olduğunu söyledi 1909’dan bugüne 65 gazetecinin öldürüldüğünü belirten Dikmen "Gazeteciye, aydına sıkılan kurşun özgürlüğü sıkılan kurşundur. Sadece gazeteciler değil özgür düşünceyi, barışı, hukuku savunanlar, ulusal çıkaları korumaya çalışanlar da hedef oldular. Umutlu olduğumuzu söylüyoruz. Ama o günler gelecek gibi görünmüyor. 24 Ocak 1993 yılında hain saldırı sonucu yaşamını yitiren Mumcu’nun gerçek katilleri meçhul kaldı" dedi.
 
Sivas’ta 2 Temmuz 1993’de Madımak Oteli’ndeki yangında öldürülen şair Behçet Aysan’ın kızı Eray Aysan ise konuşmasında Uğur Mumcu’nin simge bir isim olduğunu söyledi. Aysan "Bugüne kadar katledilen gazateciler, aydınlar, sanatçılar yaşasaydı Türkiye başka bir Türkiye olacaktı. Mumcu yaşasaydı gizli kalmış pek çok bilgiyi ortaya çıkaracaktı. Ahmet Taner Kışlalı yaşasaydı Atatürk düşmanları daha fazla kazanmamış olacaklardı. Metin Altıok ve babam yaşasaydı ülkeye yepyeni dizeler armağan edeceklerdi. Tahir Elçi katledilmemiş olsaydı daha fazla barışı konuşacaktık. Bugün anma törenine gelenler az ama nitelikli bir kalabalık. Umut sizsiniz" dedi. Törende 8 Ocak 1996 yılında gözaltında öldürülen gazeteci Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe ise yaptığı konuşmada, bir yerde gerçekler saklanmak isteniyorsa, korkunçlukların üzeri örtülmek isteniyorsa gazetecilerin öldürüldüğünü söyledi. Göktepe "Bu memlekette çok fazla gazeteci öldürüldü. Son dönemde Suruç’ta Ankara’da katliamlar yaşandı. Tahir Elçi öldürüldü. Elbet her zulmün bir sonu var. Umut var. Bunca kaybettiğimiz bedenlerin, sevdiklerimizin düşünceleri ve düşleridir" dedi. Gazeteci Serdar Kızık da Uğur Mumcu’nun öngörülerinin gerçekletiğini söyledi. Konuşmaların ardında 5 Şubat’a kadar gezilebilecek sergi açıldı.
 

Yayın Tarihi : 23.01.2016 : 14:52

Etiketler : Uğur    Mumcu    İzmirde    Anıldı    Bölge   


Yorumlar

2944
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN