Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kestane Üreticileri Bilgilendirildi

Kestane Üreticileri Bilgilendirildi
İzmir’in Tire İlçesi’ndeki kestane üreticileri, kestane ağacı ile meyvesine zarar veren hastalıklar hakkında bilgilendirildi; mücadele yolları anlatıldı.

 

 
Tire Ziraat Odası ile Tire İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce, üreticilere, kestane ağaçları ile meyvesinde hastalığa yol açan zararlılarla mücadele konulu toplantı gerçekleştirdi. Tire Belediyesi Kültür ve Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya; kestane tarımıyla uğraşan çok sayıda üretici, bazı kırsal mahallelerin muhtarları ile Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı Uzmanı Hüseyin Akyazı, Ziraat Odaları Birliği’nden Neşe Tezer, İzmir İl Tarım Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nursel Koçyiğit Tekalmaz de katıldı. Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvanlık Dairesi Müdürü Mutlu Tıraş, toplantıda kısa bir konuşma yaparak ilgiye teşekkür etti. ZARARLILAR ANLATILDI
 
İzmir Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü’nde görevli Dr. Mükkerrem Çeliker ve Uzm. Tevfik Turanlı, slayt sunum desteğiyle kestane ağaçlarında görülen ’Kestane Kanseri’, ’Armillaria Kök Çürüklüğü’ ve ’Mürekkep Hastalığı’ gibi ağacın verimini düşüren hatta ağacın kuruyup ölmesine sebep olacak hastalıkları tüm yönleriyle anlattı.
 
HASTALIKLARDAN KONUNMA YOLLARI PAYLAŞILDI
 
Eğitim çalışmasının ikinci bölümünde kestane ağaçlarında görülen ve ağaçların ve meyvelerinin büyük zararlar görmesine sebep olan ’Ağaç Kızılkurdu’, ’Kestane Gövdekurdu’, ’Kestane İçkurdu’ ve ’Kestane Hortumluböceği’ gibi zararlılar hakkında bilgi verildi. Bu zararlıların hangi şartlarda oluştuğu ve neden ağaçları sardıkları, verdikleri zararlar ve ne şekilde bu zararlılardan korunma yolları anlatıldı.
 
 

Yayın Tarihi : 23.01.2016 : 11:06

Etiketler : Kestane    Üreticileri    hastalıklar    Konusunda    Bilgilendirildi    Bölge   


Yorumlar

8979
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN