Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kamer Genç Yaşama Veda Etti

Kamer Genç Yaşama Veda Etti
Eski Tunceli milletvekili Kamer Genç tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Kamer Genç'i hastanede ziyaret etmişti. 76 yaşında hayata gözlerini yuman Kamer Genç Türkiye siyasetinde renkli kişiliği ve siyasi tartışmalarıyla tanınıyordu.

 

Eski Milletvekili Kamer Genç, bir süredir İstanbul'daki özel bir hastanede kanser tedavisi görüyordu. Kamer Genç, akşam saatlerinde hayatını kaybetti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da öğle saatlerinde Kamer Genç'i hastanede ziyaret edip, sağlık durumuna ilişkin, "Allah sağlık versin, 'şifa versin' demenin ötesinde yapacak bir şeyimiz yok. Başka bir şey söylemek çok zor." demişti. 
 
Kamer Genç’in Ailesinden Açıklama..
Yaklaşık 1 yıldır tedavi gördüğü pankreas kanserine yenik düşerek hayatını kaybeden eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Kamer Genç için Pazar günü saat 14.00’te Kartal Cemevi’nde cenaze töreni yapılacak. Genç, vasiyeti gereği Pazartesi günü Tunceli’de, köyünde toprağa verilecek.
 
Tedavi olmak için yaklaşık 1 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’ne giden, geçtiğimiz Ekim ayında da Türkiye’ye dönerek tedavisini burada sürdüren eski CHP Milletvekili Kamer Genç saat 17.10 sıralarında hayatını kaybetti.
 
Kamer Genç’in ölümünün ardından, eşi Sevim Genç, kardeşi İmam Genç, kızı Seçil Genç Cominotti, amcasının oğlu Haydar Genç, CHP İstanbul Milletvekilleri Akif Hamzaçebi ve Erdoğan Toprak ortak basın açıklaması yaptı.
 
Aile adına açıklamayı yapan Kamer Genç’in amcasının oğlu Haydar Genç şunları söyledi:
 
“Ülkemizin yetiştirdiği, Türk siyasetinde 7 dönem Tunceli Milletvekili olarak seçilmiş olan, demokrasi, insan hakları ve hukukun yılmaz savunucusu Kamer Genç, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle 14 aydır gördüğü tedavi ve verdiği yaşam mücadelesi sonucunda bugün 17.10 sıralarında hayatını kaybetmiştir. Hastanede tedavi gördüğü süre boyunca desteklerini esirgemeyen herkese ve başta doktoru Sezer Sağlam ve ekibine, hastane yönetimine, hastane personeline teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunarız. Cenazesi Kartal Cemevi’nde yapılacak törenle kaldırılacaktır. Başta Tunceli halkı olmak üzere tüm Türkiye ve sevenlerinin başı sağolsun. Allah rahmet eylesin."
 
EŞİ SEVİM GENÇ: ÇOK BÜYÜK BİR DEĞERDİ
 
Kamer Genç’in eşi Sevim Genç de, “Bizim için ve ülke için çok büyük bir değerdi. Ülke için gereken bütün fedakarlıkları yaptı. Vatanını, milletini çok seviyordu. Demokrasi, insan hakları ve laiklik için çok çaba harcadı. Çok büyük stresler yaşadı. Biz de onunla birlikte aynı şeyleri yaşadık. Hastalıkla çok büyük mücadele verdi. 1 yıldır da mücadele ediyordu. Amerika’da öldü, ölecek dedikleri anda o diriliyordu. Kalbi çalışıyordu ve sağlıklı olarak insanların karşısına çıkıyordu. Burada da aynı mücadeleye devam etti. Son ana kadar kalbi durmadı. Sonra da hayata gözlerini yumdu. Çok üzgünüz. Sevenlerine çok teşekkür ediyoruz. Kamer Bey ülkesini çok seviyordu. En büyük sıkıntısı, ülkede kargaşanın olması, ülke insanlarının, kardeşlerin birbirini öldürmesinden çok büyük üzüntü duyuyordu. Eşim çok iyi niyetli, çok dürüst, içinde hiçbir kini olmayan, insanları seven, mücadeleci bir yapıya sahipti. Bu mücadeleci yapısı onu yıprattı. Bugün Kemal Kılıçdaroğlu geldiğinde, onunla konuşamadı. Durumu 1 hafta, 10 gündür ağırdı. Ağrı sızı tatmadan hayatını kaybetti" diye konuştu.
 
CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de şunları söyledi:
 
“Türkiye bugün önemli bir insanını kaybetti. Kamer Genç kendine has üslubuyla bir mücadele adamıydı. TBMM’de çok önemli çalışmalar yaptık. Başta laiklik olmak üzere Cumhuriyeti ayakta tutan değerlerin yılmaz bir savunucusuydu. Barış adamıydı. İnsan haklarını, özgürlüğü savunan bir insandı. Türkiye’nin birliğinden bütünlüğünden yana olan bir insandı. Uzun yıllar birlikte olduk. Maliyeci olarak meslektaşımdı. Milletvekili olarak TBMM’de birlikte olduk. Üzgünüm, Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine, Tuncelililere ve milletimize başsağlığı diliyoruz."
 
PAZAR GÜNÜ KARTAL CEMEVİ’NDE TÖREN
 
76 yaşındayken hayatını kaybeden Kamer Genç için pazar günü saat 14.00’te Kartal Cemevi’nde cenaze töreni düzenlenecek. Genç’in cenazesi Pazartesi günü ise Tunceli Cemevi’nde saat 10.00’da, Nazimiye Cemevi’nde de saat 12.00’de yapılacak törenlerin ardından, vasiyeti üzerine Ramazan Köyü’nde toprağa verilecek.
 
KAMER GENÇ KİMDİR
 
Kamer Genç, 23 Şubat 1940'da Tunceli Nazimiye'de doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Hadice'dir.
 
Vergi Denetmenliği, Danıştay Tetkik Hâkimliği ve Savcılığı; Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisini bitirdi. Yüksek lisansını Paris Uluslararası Amme İdaresi Enstitüsü'nde tamamladı.
 
Danıştay Tetkik Hâkimliği ve Savcılığı görevlerinde bulundu. Serbest mali müşavir olarak çalıştı. İki kitabı yayınlandı.
 
Danışma Meclisi Tunceli Üyesi oldu. 1983'de Danışma Meclisi Üyeliğinden istifa etti. Danışma Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. 
 
18, 19, 20, 21 ve 23. Dönemde Tunceli Milletvekili seçildi. 20 ve 21. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevini yürüttü.
 
İyi düzeyde Fransızca bilen Genç, evli ve 2 çocuk babasıydı.
 
EŞİ, KAMER GENÇ’İ BÖYLE ANLATMIŞTI
 
Kamer Genç’in eşi, emekli öğretmen Sevim Genç, 2011’de Hürriyet’e verdiği bir röportajda ünlü siyasetçiyi şöyle anlatmıştı:
 
“Siyasi hayatımız 1981’de Danışma Meclisi üyeliğiyle başladı. Bir gün arabada gidiyoruz. Radyoda haberler var. ‘Mehmet Ali Ağca’nın idam dosyası oylamasında 149 kabule karşılık bir ret oyu çıktı’ denildi. 
 
‘Hangi akılsız Ağca’nın idamına ret oyu verdi’ dedim. Eşim ‘Ben’ dedi. Eşim tüm idamlara karşıydı, Ağca’ya mahsus değildi bu tepkisi. Askeri dönemde de çok çıkışları oldu ve Danışma Meclisi üyeliğinden istifasını vererek ayrıldı. Bir albayla konuşurken eşimin askerlere çıkışından çok endişe ettiğimi söylemiştim. ‘Askerler cesur insanları sever, hiç merak etmeyin’ demişti. Çok da takdir görmüştü o dönem. Sonra milletvekili olarak girdi TBMM’ye.
 
Bir keresinde uçakta rahmetli Alparslan Türkeş ile ihtilaf olmuş aralarında. Bir sürü ölüm tehditleri aldık. Çok endişeye kapıldığım anlar oldu. Telefon geceyarısı da gelse hiçbir zaman kapatmadık. Hemşerilerimizi evde ağırladığımız da olmuştur.
 
Bir keresinde kadının biri Almanya’ya gidecek, hırkayla gelmiş, montumu giydirip göndermiştim. Ben de severim insanları, kimseyle kırgınlığımız olmadı, hep memnun ayrılmışlardır. Ama terör olayları nedeniyle ben Kamer’le birlikte hiç gidemedim Tunceli’ye. Kamer istemedi daha doğrusu. Orada PKK yüzünden ev yapmayı da düşünmedik.
 
Eşime ‘Siyasete girme ya da yeter bırak’ demedim hiç. İnsanlara faydalı olmayı seviyor. Ailede özveri daha çok kadınlara kalıyor. İki çocuk ve bütün evin sorumluluğunu yıllardır ben taşıdım, hâlâ da öyle. Gel ocağı yak desen yakamaz. Herhalde ben de fırsat vermedim ev işleriyle ilgilenmesine.
 
Tatillere de hep çocuklarımla gittim. Eşimle doğru dürüst tatil yapamadık. Hatta çocuklar küçükken ‘Anne, babam da olsa aile oluruz değil mi’ diyorlardı. Şimdi kız ABD’de, oğlan burada. Hâlâ evlenmediler. Eşimin milletvekilliği bize insanların saygısını, sevgisini kazandırdı. Milletvekili eşleri tanıtılırken ‘Kamer Genç’in eşi’ dendiğinde en fazla alkışı ben alırdım.”

Yayın Tarihi : 22.01.2016 : 22:19

Etiketler : kamer genç    tunceli milletvekili       


Yorumlar

5850
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN