Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Demirtaş'tan Zimmet Suçlamasına Cevap: Hatırlamıyorum

Demirtaş'tan Zimmet Suçlamasına Cevap: Hatırlamıyorum
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, nitelikli zimmet iddiasıyla İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Demirtaş birçok soruya ''Hatırlamıyorum'' yanıtını verince hakim de ''Hiç mi hazırlanmadınız?'' sorusuyla tepki gösterdi.

 

İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti başkanlıklarını yürüten Ekrem Demirtaş, İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde nitelikli zimmet suçuyla yargılanıyor.
 
İZTO Başkanı Demirtaş’ın başını ağrıtan dava ise Urla’da bulunan ve daha önce de çeşitli dava ve şikayetlerle gündeme gelen Sıraselviler Yapı Kooperatifi… 1997 yılında başlanan ve ilk etabında pek çok kişinin ev sahibi olduğu kooperatifin 2. kısım inşaatlarıysa iddialara göre büyük bir skandala neden oldu.
 
Yapılması planlanan 11 evden 2007 yılından günümüze yalnızca 5’inin tamamlandığı, diğer 6’sının ise yarım bırakıldığı, evlerin sahiplerinin de olması gerekenin üstünde borçlandırıldığı öne sürüldü.
 
Davaya ilişkin en önemli kısımsa İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, oğlu Egemen Demirtaş ve kooperatifin yönetiminde bulunan, aynı zamanda da Demirtaş Gıda’da müdürlük görevini üstlenen Ülkü Yurtman’a atfedilen suçlar…
 
Sıraselviler Yapı Kooperatifi’nde 2. kısım inşaatları öncesi yönetim kurulu kararlarının uygulanmadığı öne sürülürken, Ekrem Demirtaş’ın oğlu Egemen Demirtaş’ın, kooperatif alanındaki bir bölümü diğer mülk sahiplerinin aksine, kura çekmeden elde ettiği ifade ediliyor. Ayrıca, 185 m2 büyüklüğündeki diğer evlere nazaran Demirtaş’ın evinin 320 m2 olduğu, bu evin de konumu gereğince diğer evlerin bedelleriyle karşılaştırıldığında değerinin çok altında kaldığı belirtiliyor. Diğer evler için çıkarılan fatura bedelleri 85 bin TL olarak gözükürken, deniz manzaralı olan bu evin 115 bin TL olarak gösterilmesi ve parselinin ayrı olması dava dosyasında yer alan maddelerden biri olarak göze çarpıyor.
 
Davadaki kritik kısımsa nitelikli zimmet suçlamalarının bulunduğu bölüm... Sıraselviler Yapı Kooperatifi’nin kasasında bulunan paranın, belirtilenden daha az olduğu, bunun nedeninin ise Ekrem Demirtaş ve Egemen Demirtaş’ın çeşitli dönemlerdeki para hareketlerinden kaynaklandığı iddia ediliyor.  Öte yandan Egemen Demirtaş’a ait evin, diğer evlerden farklı olarak inşaatının Demirtaş ailesi tarafından yapılacağına yönelik kooperatifte alınan yönetim kurulu kararına uyulmadığı da iddialar arasında...
 
“Hatırlamıyorum”
 
Davaya ilişkin ilk kez yasal zorunluluk nedeniyle 21 Ocak 2015 tarihinde duruşma salonuna gelen İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş'ın, duruşma boyunca ifadeleri oldukça dikkat çekiciydi. Oğlu Egemen Demirtaş'ın avukatının da katılımıyla toplam 6 avukat tarafından savunulan Demirtaş, hakim karşısındaki ifadesinde sık sık “Hatırlamıyorum”, “Şu an hatırlayabilmem mümkün değil”, “Yüzde yüz emin olmamakla birlikte”, “Sehven”, Tam emin değilim” gibi muğlak terimler kullandı. Para hareketlerine ilişkin beyanlarda avukatlar zaman zaman Demirtaş'ın beyanlarında düzeltmeler yaparken duruşmada geçen şu diyalog ise hakimin tepkisiyle sonuçlandı;
 
Hakim: Egemen Demirtaş'ın 2. etaptaki evinde yapılan işlemin ne kadarını kooperatif ödedi?
 
Demirtaş: Tam hatırlamamakla birlikte kooperatif tarafından o evin yapımına hiç başlanmadı. 
 
Hakim: Yani bir çivi bile çakılmadı öyle mi? Bilirkişi imalat için 225 bin TL harcandığını belirtmiş. Nasıl oluyor bu iş? Siz hem kooperatifin başı, hem de Egemen'in babasısınız. Sizden daha iyi kim bilecek? Hiç mi duruşmaya gelirken bir ön hazırlık yapmadınız? Tabii hatırlamayabilirsiniz ama aradan 12 yıl geçtiğini söylemek mantıklı bir beyan mıdır? Oğlunuzun inşaatını kooperatifin yapıp yapmadığını soruyorum, 'Yapmadı' diyorsunuz. O zaman bu 225 bin TL ne oldu?
 
Hakim ve Demirtaş arasında geçen diyaloglar ve davacı tarafın konuya ilişkin beyanı sonrasında dava, iddia makamının esas hakkındaki mütalaasını hazırlamasına süre verilmesi amacıyla 15 Mart 2015 tarihine ertelendi.
 

Yayın Tarihi : 21.01.2016 : 14:22

Etiketler : haber    haberler    ekrem demirtaş    dava    zimmet    suçlama    Demirtaş\'tan Zimmet Suçlamasına Cevap    hakim    adliye    mahkeme    Egemen Demirtaş    kanalben    ben tv       


Yorumlar

7876
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN