Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Fetrek Çayı Hayat Bulmaya Başladı

Fetrek Çayı Hayat Bulmaya Başladı
İzmir’n Torbalı ilçesindeki yoğun kirlenme ve sanayileşme baskısıyla yok olma riski ile karşı karşıya bulunan Fetrek Çayı’nda, geçen mayıs ayından bu yana uygulanan ıslah projesi meyvelerini vermeye başladı. Çayın önemli bir kısmı kurtarılırken, son yağışlarla birlikte taşkınların yaşanmaması projenin önemini ortaya koyarken, olumlu geri dönüş sevindirdi.

 

 
AK Partili Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk su seviyesi zirve yapan 22 kilometre uzunluğundaki Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Proje alanında incelemelerde bulundu. Şantiye yöneticilerinden sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Fetrek Çayı’nın Küçük Menderes Nehri’ni beslediğini, Torbalı Ovası’nı bölgenin tarımsal üretim merkezi haline getirdiğini belirten Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, "Fetrek, son 50 yıldaki yoğun kirlenme sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya idi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun devreye girmesiyle bu alanda ıslah çalışmalarına başlandı. 22 kilometre uzunluğundaki Fetrek Projesi’nde onlarca iş makinesi ve teknik kadro ile yoğun bir ıslah çalışması yürütüldü. Projenin birinci etabında yapılan çalışmalar sonucu dere yatakları ıslah edildi. Son yağışlarla birlikte çaydaki su seviyesi zirve yaparken çevrede herhangi bir taşkın yaşanmadı. Yerleşim birimlerimiz, tarım alanlarımız zarar görmedi. ’Çevreci bir belediye nasıl olunur?’ Bunun örneğini Fetrek ile veriyoruz. Fetrek, örneğinde olduğu gibi suyu, havayı, toprağı kirletmekte beis görmeyenlere asla izin vermeyeceğiz. Burada başlattığımız proje ile Türkiye’nin en dikkat çekici rekreasyon alanlarından birisini vücuda gireceğiz" dedi.
 
DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ HAYATİ ÇELENK "PROJE BİTİNCEYE KADAR BURADAYIZ"
 
Fetrek Çayı Projesi’yle, suyu, toprağı, çevreyi koruduklarını, 22 kilometre uzunluğundaki projenin Türkiye’nin en büyük çevre odaklı örnek çalışması olduğunu vurgulayan DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk, "Proje bitinceye kadar buradayız. Uzun soluklu, çok emek ve maliyet getiren bir çalışma. Şantiyemiz, makine parkımız, teknik ekibimizle bu hususta kararlıyız" diye konuştu.
 
DOĞAL YAŞAM CANLANDI
 
Mayıs 2015’te ilk çalışmalarına başlanan Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi, bölgedeki doğal hayatı da canlandırdı. Çay yatağının stabilize edilip, burada su tutulmaya başlanması çok çeşitli kuş türlerinin Fetrek Çayı’na akın etmesine yol açtı. Fetrek, beyaz balıkçıl, flamingo ve leylek gibi kuşlar başta olmak üzere yırtıcı kanatlıların da uğrak merkezi oldu.
 
 

Yayın Tarihi : 19.01.2016 : 11:39

Etiketler : Fetrek    Çayı    Hayat    Bulmaya    Başladı    Bölge   


Yorumlar

8690
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN