Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


O Son Ismarlamacılardan Biri

O Son Ismarlamacılardan Biri
İzmir’de 60 yıldır terzilik yapan Reşat Yoğurtçu, günümüzde herkes hazıdr giyime yönelse de eski alışkanlıklarını sürdüren müşterilerine takım elbise dikmeye devam ediyor.

 

 
İzmir’de artık ısmarlama kıyafet diken terzi sayısı çok az kaldı. Az kalan bu terziler arasında, elindeki mezura ile ölçü alıp kıyafet diken, "son ısmarlamacı"lardan olan, çıraklık ile başladığı bu işi 60 yıldır yapan Reşat Yoğurtçu da yer alıyor. Daha önceki işyeri Alsancak’ta olan ancak 1979 yılında Basmane semtine taşınan, bir zaman ünlülerin terzisi olan Yoğurtçu mesleğini yapmaya devam ediyor. Kentte ya da başka yerlerde yaşayan, ısmarlama kıyafet diktiren bazı İzmirlilerin müşterisi olmaya devam ettiğini belirten Yoğurtçu, "Artık insanlar günlük kıyafet olarak kumaş pantolon ve ceket yerine, hazırgiyim ürünleri olan kot ve mont türü giysileri giymeyi seviyor. Genç nüfusun tamamı hazır giyime yöneldi, ısmarlama dikimi bilmiyorlar bile. Günümüzde artık sağlıksız Çin kumaşları kullanılıyor. Bunlar hem sağlıksız hem de ömürleri uzun olmuyor. Ismarlama dikilen bir takım elbiseyi 30 yıldır kullanan müşterilerim var" dedi.
 
Bir ısmarlama giysi için müşterinin en az üç kez provaya gelmesi gerektiğini belirten terzi Reşat Yoğurtçu, "Eskiden kente maça gelen İtalyan, Cezayir milli takımları, burada görev yapan yabancı subaylar takım elbise ısmarlarlardı. Hatta İzmir’i temsil eden futbol takımlarında oynayan futbolcular, maç galibiyeti için takım elbisesine iddaya girer, bunları da bana diktirirlerdi. Sağlığım el verdiğince bu işi yapmaya devam edeceğim. Zaten kente bu işi yapanların sayısı iki elin parmağı kadar kaldı" dedi.

Yayın Tarihi : 18.01.2016 : 10:03

Etiketler : O    Son    Ismarlamacılardan    Biri    Bölge   


Yorumlar

9792
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN