Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Karabağlar’da Geri Dönüşüm Atağı

Karabağlar’da Geri Dönüşüm Atağı
Karabağlar Belediyesi, doğada yok olmaları organik atıklara göre daha uzun süre alan cam, metal, plastik, kağıt, kompozit malzemeleri ekonomiye geri kazandırılabilmek için geri dönüşüm ağını genişletti. Belediye görevlileri geri dönüşüm kutularını muhtarlık, okul, hastane, apartman gibi yerlere koyarak vatandaşları ve öğrencileri bilinçlendiriyor.

 

Karabağlar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar, atık pillerin toplanarak ekonomiye yeniden kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Geçen yıl mayıs-aralık aylarında toplam 6 bin ton ambalaj atığı toplanarak çevrenin korunmasına katkıda bulunuldu. Ayrıca 2012 yılından bu yana bitkisel atık yağlarla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Atık yağ depolarında toplanan yağlar, Sağlık Bakanlığı’nın izniyle sabun, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izniyle yem katkı maddesi olarak kullanıldı. Geçen yıl 6 bin 500 kilogram bitkisel atık yağ toplanarak dönüştürme tesislerine götürüldü. İlçede pil toplama kutuları ve bidonlarda biriktirilen atık piller ise Atık Pil ve Akümülatör Kontrolü Yönetmeliği kapsamında geri dönüşüm firmaları tarafından ayrıştırılmak üzere yurtdışına gönderildi. 2011-2015 yılları arasında Karabağlar’da toplanan pil, 7 bin 600 kiloyu buldu.
 
Çalışmaların 2016 yılında da aralıksız olarak devam ettiğini belirten belediye yetkilileri, ayrıca ev, işyerleri, hastane, okul ve apartman girişlerine atık kutuları koyarak, vatandaş ve çocukları bu konuda daha da bilinçlendirmeye başladı. Atık miktarların da geçtiğimiz yıllara oranla artış olduğu ve vatandaşların çevreyi korumak adına daha özenli davrandıkları belirtildi.

Yayın Tarihi : 17.01.2016 : 13:18

Etiketler : Karabağlarda    Geri    Dönüşüm    Atağı    Bölge   


Yorumlar

7278
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN