Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP’de Kurultay Günü

CHP’de Kurultay Günü
CHP 35. Olağan Kurultayı bugün Ankara Arena Spor Salonu’nda ‘Demokrasi, Değişim ve Kardeşlik Kurultayı’ sloganıyla yapılıyor. Genel başkanın seçileceği kurultayda tüzük değişikliği de yapılacak. Kılıçdaroğlu'nun İnce'ye PM üyeliği teklif ettiği ancak İnce'nin kabul etmediği iddia edildi. 92 imza toplayan Mustafa Balbay ise aday olamadı. Kurultay'da genel başkanlık için tek aday Kılıçdaroğlu...

 

Cumhuriyet Halk Partisi'nde 35. Olağan Kurultayı Ankara Spor Salonu'nda bugün yapılıyor.
 
Kurultaya bin 275 delegenin yanı sıra 30 bin davetli katıldı. Kurultayı çok sayıda gazeteci de izliyor.
 
Kurultay salonuna Mustafa Kemal Atatürk ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun posterleri asıldı.
 
 
Balonlarla süslenen salonda, davetlilerin oturacakları yerlere Türk bayrakları, CHP flamaları ve Kılıçdaroğlu'nun posterleri konuldu.
 
Salona, "Özgür basın varsa, özgür toplum vardır", "Baskı ve zulüm düzeni CHP ile bitecek", "Savaşın değil, barışın partisiyiz", "Türkiye bizimle özgürleşecek", "Barışı birlikte inşa edeceğiz", "Demokrasiyi biz getirdik, biz yücelteceğiz" ve "Ey özgürlük" pankartları asıldı.
 
 
Salonda, Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözü de pankart olarak yer aldı.
 
 
5 BİN POLİS GÖREV YAPIYOR
 
Kurultay için Ankara Spor Salonu’da güvenlik önlemleri de alındı. 5 bin polis ile 2 bin partili güvenliği sağlamaya çalışıyor.
 
Kurultayın ilk gününde genel başkanlık seçimi yapılacak. Tüzükte yapılacak üç maddelik bir değişiklik, delegenin onayına sunulacak.
 
Buna göre, milletvekili seçimlerinde "kontenjan aday" uygulaması bir dönemle sınırlandırılacak. Bir aday, iki dönem üst üste kontenjandan yararlanamayacak.
 
Bir diğer değişikliğe göre de seçimlerin bir yasama yılı dolmadan yenilenmesi durumunda, milletvekili adayları ön seçim şartı uygulanmadan, merkez yoklamasıyla belirlenebilecek.
 
CHP'nin tüzükte yapmayı düşündüğü diğer bir değişiklik ise Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliklerinin yapısına yönelik.
Değişikliğe göre, Genel Başkan MYK'ya atayacağı kişi sayısına kendisi karar verecek. Mevcut tüzüğe göre CHP MYK'sı 17 kişiden oluşuyor.
 
Değişikliğin onaylanması durumunda tüzükteki "MYK 17 kişiden oluşur" ifadesi, "MYK bir genel sekreter ve genel başkan yardımcılarından oluşur" şeklinde değişecek.
 
PM SEÇİMİ
 
Kurultayın ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi (PM) üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek.
 
Divana seçimlerin "blok olması" yönünde bir öneri verilmezse, PM üyeleri "çarşaf liste" yöntemi ile belirlenecek.
 
Kurultayda bin 275 delege bulunuyor. Bugün Genel başkanlık seçiminin ardından yarın ise Parti Meclisi üyelerinin seçimi yapılacak. PM üyelerinin çarşaf liste ile mi yoksa blok liste ile mi olacağı bugün yapılacak oylama ile belirlenecek. 
 
İZMİR’DEN KİMLER OY ATACAK?
 
CHP İzmir’de Alaattin Yüksel’in zaferiyle sonlanan il kongresinde kurultay delegeleri de seçilmişti. İzmir Örgütü’nde 52 kişilik kurultay delegeleriyle birlikte doğal delegeler de sandık başına gidiyor. Buna göre İzmir Örgütü’nden şu isimler oy atacak…
 
Doğal delegeler: Milletvekilleri Kemal Kılıçdaroğlu, Selin Sayek Böke, Musa Çam, Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit, Murat Bakan, Zeynep Altıok, Zekeriya Temizel, Mustafa Balbay, Aytun Çıray, Atilla Sertel, Kamil Okyay Sındır; Parti Meclisi Üyeleri Mehmet Ali Susam, Elfin Tataroğlu, İrfan Önal; Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri Mustafa Moroğlu, Selahattin Balta ve Süheyle Sumru Karaer…
 
Kurultay delegeleri: Levent Piriştina, Aziz Kocaoğlu, Hüseyin Mutlu Akpınar, Mustafa Güngör, Tahir Şahin, Ülkümen Rodoplu, Sema Pekdaş, Çağdaş Kaya, Umut Tekin, Saniye Nazik Işık, Şehrazat Mercan, Muhittin Dalgıç, Olgun Atilla, Ayşe Şimşek, Alattin Yüksel, Nurdan Karlıdağ, Hasan Arslan, Ulaş Gül, Abdül Batur, Halil İbrahim Şenol, Muhittin Selvitopu, Nurgül Uçar, Nazan Dönmez, Leyla Yıldız, Gaye Gürcan, Mustafa İnce, İsmet Korkmaz, Nevzat Kavalar, Mehmet Ali Çalkaya, Fikret Doğan, Yüksel Çakmur, Ulviye Üreten, Abdurrahman Batıhan, Sevda Erdan Kılıç, Günal Biçer, Zeynel Mertoğlu, Uğur Yıldırım, Şahin Fırat, Aygül Eryılmaz, Bedri Serter, Vasfi Şentürk, Ahmet Pala, Alev Boyacı, Cevat Durak, Nurşen Balcı, Erkan Büyükkaya, Ahmet Bahri Yalaz, İsmail Yetişkin, Ester Bulut, Öznur Mercan, Banu Özdemir ve Affet Uygur.
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu, saat 11:00 sıralarında eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte salona geldi ve partilileri selamladı. 
 
Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi daha sonra protokol bölümünde kendileri için ayrılan yerlere oturdu. Bu sırada partililer "Halkın umudu Kılıçdaroğlu" ve "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları attı.    
    
BAYKAL, GENEL BAŞKANLARLA OTURMADI
 
Eski genel başkanlardan Deniz Baykal'ın salonda Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve diğer eski başkanlarla birlikte oturmaması dikkat çekti. Baykal, salonun bir ucunda Antalya il örgütü ile birlikte kurultayı takip etmeyi tercih etti.
 
 
ELÇİ'NİN MESAJINA BÜYÜK ALKIŞ
 
Bir süre önce silahlı saldırıda öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi'nin kurultaya gönderdiği mesaj, büyük alkış aldı. Elçi gönderdiği mesajda, "Yaşamın en zor anında acımı paylaştığınız için teşekkür ederim. Gelecek günlere inancınızı yititrmeden çalışmalarınızda başarılar dilerim" dedi.
 
DİVAN BAŞKANLIĞI'NA KARAYALÇIN SEÇİLDİ
 
Kılıçdaroğlu, Ankara Spor Salonu'ndaki kurultayda kürsüye gelerek, çoğunluğun olduğunu söyledi.  
            
Kurultayın, Türkiye'ye, bölgeye ve dünyaya hayırlı olmasını temenni eden Kılıçdaroğlu, salonda bulunanları, "Ülkeye emek verenler başta olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, CHP'nin şehitleri, çocuklar, gençler, şehitler, ülkenin bütün insanları için" saygı duruşunda bulunmaya ve  İstiklal Marşı'nı okumaya çağırdı.               
 
Kurultay delegelerinin imzasıya kendisine gelen yazıyı okuyan Kılıçdaroğlu, delegelerin Divan Başkanlığı'na, eski İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'ı önerdiğini söyledi.  
            
Daha sonra Karayalçın, delegelerin oyuyla Divan Başkanlığı'na seçildi.  
 
CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL'DEN MEKTUP
 
Karayalçın, Genel Başkan Kılıçdaroğlu aracılığıyla kendisine iletilen tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün mektubunu da kürsüden okudu. 
 
"CHP Kurultay"na ifadesiyle başlayan mektupta, şunlar kaydedildi:
 
"CHP'nin 35. Kurultayı, Türkiye'de medyanın en ağır baskı döneminde toplanıyor. Biz o baskıya direnen, halkın gerçekleri öğrenme hakkını savunan gazeteciler olarak 52 gündür Silivri'de hapis yatıyoruz. Tutukluluk koşullarında bile direnmeye, korkutma çabalarına inat doğru bildiğimizi daha gür bir sesle yazıp, söylemeye devam ediyoruz. Bu mücadelemizde ilk günden beri bizi hiç yalnız bırakmayan başta sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP'nin tüm milletvekillerine ve vefakar örgütlerine içtenlikle teşekkür ediyoruz. Özgür ve demokratik bir Türkiye'nin inşasında bağımsız ve cesur bir basının önemini hatırlatıyor ve dayanışma duygularıyla kurultayınıza başarılar diliyoruz." 
 
Karayalçın, mektubu okuduktan sonra Başkanlık Divanı üyelerini oylamaya sundu. 
 
Divanın oluşmasından sonra, kurultay çalışmalarına başladı.  
 
 
"NİYETLERİ PATRONLU BAŞKANLIK SİSTEMİ" 
 
CHP 35. Olağan Kurultayı'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi eleştirisinde bulundu ve ''Nasıl başkanlık, patronlu başkanlık sistemi. Buna asla izin vermeyeceğiz. Hangi gerekçeyle istiyorlar?'' dedi.
 
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
 
Onların niyeti darbe hukukunu kaldırmak değil darbe hukukunu tahkim etmek. Ne yapacağız, başkanlık sistemi. Nasıl başkanlık, patronlu başkanlık sistemi. Buna asla izin vermeyeceğiz. Hangi gerekçeyle istiyorlar? Bakın değerli arkadaşlarım. Bir ülkenin rejimini tarihi belirler, tarihi koşullar belirler. Sosyolojik koşullar belirler. ABD’de, Başkanlık varsa tarihine bakacaksınız, Almanya’da parlamenter sistem varsa tarihine bakacaksınız. Biz ikinci meşrutiyetten bu yana parlamenter rejimi benimsemiş bir ülkeyiz. Osmanlı Osmanlı diyordunuz. Neden Osmanlının parlamenter sistemini reddediyorsun? Bunların niyeti patronlu başkanlık sistemi. Bir kişi emredecek herkes gereğini yapacak, aydınlar hapislere tıkılacak. Buna izin vermeyeceğiz, gereğini yapacağız.
 
"GELİN DARBE HUKUKUNU TÜMÜYLE DEĞİŞTİRELİM"
 
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanına açık çağrıda bulunuyorum; siz bu ülkede özgürlükçü bir demokrasi istiyor musunuz? İstiyorsanız gelin darbe hukukunu tümüyle değiştirelim. 12 Eylül, 12 Mart döneminden kalan darbe yasalarını değiştirelim. Anayasa da darbe hukukunun bir parçası. Bunları değiştirebilirsek Türkiye'ye demokrasiyi getirmiş oluruz.
 
"TERÖRE KARŞIYIZ"
 
Biz, Cumhuriyet Halk Partililer olarak terör nereden gelirse gelsin, nasıl gelirse gelsin, hangi amaçla olursa olsun teröre karşıyız. Terör bir insanlık suçudur.
 
AK PARTİLİLER TERK ETTİ
 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik 'diktatör' şeklindeki benzetmeleri üzerine kongreye katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ve beraberindekiler kongreyi terk etti.
 
Özdağ, "Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında biraz durakladım ama baktım ki eleştiri dozunu kaçırıyor, benim bunu kabul etmem mümkün değildi ve salonu terk ettim. Kendilerini daha nezaketli, daha dikkatli uslup kullanmaya davet ediyorum, temiz bir dil kullanmaya davet ediyorum. Yüzde 52 oyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'na siz nasıl diktatör dersiniz. Bu, ülkemize ihanet, demokrasimize ihanet. Ben Kılıçdaroğlu’nu kınıyorum, kınadığımı belli etmek için de bir tepki koymam lazımdı'' dedi.
 
İZMİR MİLLETVEKİLİ ÇIRAY BEN TV'YE KONUŞTU

Ben TV Gün Ortası Bülteni'ne telefonla bağlanan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, kurultay ile ilgili izlenimlerini paylaştı. 

KILIÇDAROĞLU'NDAN MUHARREM İNCE'YE TEKLİF İDDİASI
 
Kılıçdaroğlu, kurultay öncesi Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile görüştü. Dün akşam saatlerinde yapıldığı öğrenilen görüşmenin, Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine gerçekleştiği iddia edildi.           
 
Yaklaşık yarım saat süren görüşmede, Kılıçdaroğlu'nun İnce'ye Parti Meclisi üyeliği teklif ettiği, İnce'nin ise bu teklifi "teşekkür ediyorum ancak arkadaşlarımla çalışacağım" diyerek kabul etmediği ileri sürüldü.
 
CHP: PM ÜYELİĞİ ÖNERİLMEDİ
 
CHP Genel Merkez yönetiminden, “İnce’ye PM üyeliği önerildi” haberlerinin doğru olmadığı açıklaması geldi. Genel merkez kaynakları, “Görüşme talebi de sayın Genel Başkan'dan değil İnce’den geldi. Görüşmede kendisine PM üyeliği yapılması da sözkonusu değildir” dediler.
 
40 KİŞİ SÖZ İSTEYİNCE...
 
Kurultayda, çalışma ve hesap raporları üzerinde, yaklaşık 40 kişi söz talebinde bulundu. Karayalçın, bu şekilde devam etmesi halinde konuşmaların 6 saati bulacağını belirterek, konuşma sürelerinin en çok 5 dakikayla sınırlı tutulması uyarısında bulundu. Eski ve yeni milletvekilleri, örgüt yöneticileri, kürsüde parti ve ülke gündemine yönelik görüşlerini, eleştirilerini ifade ediyor.
 
KILIÇDAROĞLU SALONDAN AYRILDI
 
Kemal Kılıçdaroğlu, 1 saat 15 dakika süren konuşmasının ardından, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile dinlenme odasına geçti. Kılıçdaroğlu, daha sonra salondan ayrıldı.       

Yayın Tarihi : 16.01.2016 : 20:37

Etiketler : haber    haberler    chp    kurultay    kemal kılıçdaroğlu    mustafa balbay    kanalben    ben tv       


Yorumlar

9542
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN