Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


19 Akademisyene Soruşturma

19 Akademisyene Soruşturma
Eskişehir’de ’Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayınladığı bildiriye imza atan Anadolu Üniversitesi’nden 15, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden de (ESOGÜ) de 4 akademisyene, 2 üniversitede idari soruşturma başlatıldı.

 

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü bildiride imzası bulunan 15 akademisyen hakkında soruşturma başlattı. Üniversite yetkilileri, dün başlattıkları idari soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. ESOGÜ Rektörlüğü de bildiriye imza atan Yrd.Doç.Dr.Burcu Toğral ile 3 araştırma görevlisi hakkında soruşturma başlattı. Rektörlük, Yrd.Doç.Dr.Burcu Toğral’ın ESOGÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü görevine de son verdi.
 
SENDİKA ÜYELERİ DE TEPKİ GÖSTERDİ
 
ESOGÜ Meşelik Kampüsü’ndeki İlahiyat Fakültesi Camii önünde cuma namazı sonrasında Eğitim Bir Sen üyeleri yaptıkları basın açıklamasında, bildiriye imza atan akademisyenlere tepki gösterdi. Eğitim Bir Sen adına konuşan Yrd.Doç.Dr.Duran Katar, "Devletimiz bu işgal girişimine karşı sivil vatandaşlarımızın zarar görmemesi için hassasiyet göstererek titizlikle yürütmüş olduğu meşru operasyonlar yaşanırken, bir kısım sözde akademisyenler eli kanlı terör örgütünü değil de devletimizi suçlayıcı açıklamalarda bulunmuşlardır. Biz bu zihniyeti çok iyi tanıyoruz, milletçe lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz" dedi.
 
ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bahattin Acat da, üniversitelerinde bildiriye imza atan 4 kişi hakkında soruşturma başlattıklarını belirterek, "Üniversite yönetimi olarak böyle bir süreçte üniversitemiz akademisyenlerinin bulunmasından derin üzüntü bulunmaktadır. Gerekli yasal süreç başlatılmış olup kendileriyle ilgili idari tahkikat başlatılmıştır" diye konuştu.
 
VALİ TUNA: BEN DE KINIYORUM
 
Bu arada Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da gazetecilere yaptığı açıklamada bildiriye imza atan akademisyenleri kınadığını söyledi. Tuna şöyle dedi:
 
"İşin fikir, vicdan özgürlüğü gibi bir boyutu olabilir. Bir yere kadar saygı da duyulabilir. O metne imza atan akademisyenleri biz de eleştirmeden duramıyoruz. Tamamen terör örgütü tarafından dizayn edilmiş bir metin. İmza atanlar ya metni tam okumadılar. Zaten bir kısmı da imzalarını geri çekti. Burada vahim bir durum ortaya çıkıyor. Bir öğretim görevlisi, bir kamu görevlisi, üzerinde sorumluluk olan kişiler, siz sıradan bir vatandaş değilsiniz, sorumluluğunuz var, üniversitelerde bu ülkeye insan yetiştiren kişilerin biraz daha dikkatli olması lazım. Çok zor bir dönemden geçiyoruz, terörü söküp atmaya çalışıyoruz. Burada devleti suçlu göstermeye çalışan, devleti zor durumda bırakmayı hedefleyen ve alet olan bir anlayış kesinlikle kınanmalı. Ben de kınıyorum. Üniversitelerde böyle kişiler yer almamalı. "

Yayın Tarihi : 15.01.2016 : 15:28

Etiketler : Eskişehirde    Akademisyene    Soruşturma    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

9218
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN