Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bendimahi Çayı’nda Yaşamı Bitirdi

Bendimahi Çayı’nda Yaşamı Bitirdi
Van Gölü Havzası’nın biyolojik çeşitlilik bakımından en önemli çayı olan Bendimahi Çayı’nın 4 kilometrelik bölümünde kanalizasyon akıtılması nedeniyle yaşam son buldu. Çayda balık popülasyonu üzerinde araştırma yapan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi, Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, önlem alınmaması halinde Bendimahi Çayı’nın tamamının ölü bölge haline geleceğini ve burada canlı yaşamının son bulacağını söyledi.

 

Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi, Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, 12 aydır balık popülasyonunu etkileyen faktörlerle ilgili Bendimahi Çayı üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Prof. Dr. Sarı, Van Gölü Havzası’nda biyolojik çeşitlilik bakımından önemli bir değere sahip olan 30 kilometrelik Bendimahi Çayı’nın 4 kilometresinde tek bir balık bulamayınca ölü bölge oluştuğunu belirledi.
 
’KANALİZASYON YAŞAMI BİTİRDİ’
 
Çayda ölü bölgenin oluştuğu kısımda araştırmaları yoğunlaştıran Prof. Sarı ve ekibi, ölü bölgenin Muradiye İlçesi’nin arıtma tesislerinin çalışmaması nedeniyle kanalizasyonun doğrudan çaya akıtılmasından kaynaklandığını belirledi. Prof. Sarı şunları söyledi:
 
"12 aydır Bendimahi Çayı’nın 30 kilometrelik bölümünde araştırmamızı yürütüyoruz. Bu çalışmada çayda 5 tür balık gözlemledik. Bu balıklar 100 yıldır bu çayda yaşıyordu. Ancak son 10 yıldır Muradiye İlçesi’nin kanalizasyonun döküldüğü 4 kilometrelik bölgede tek bir balık yok. Yani burada ölü bölge oluştu. Biyoçeşitlilik bakımından bu kadar kıymetli olan bir çayda, önlem alınmaması halinde yaşam son bulacak. Oluşacak ölü bölgelerin yeniden canlandırılması ise uzun zaman alacaktır."

Yayın Tarihi : 15.01.2016 : 12:43

Etiketler : Muradiyenin    Kanalizasyonu    Bendimahi    Çayında    Yaşamı    Bitirdi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1903
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN