Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Finalistler Belli Oldu

Finalistler Belli Oldu
Varoluş’u en iyi tasarlayanlar finalist oldu...

 

 
EGE Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen "EİB Moda Tasarım Yarışması"nda finale kalan 10 tasarımcı belirlendi. Genç tasarımcılar, “Varoluş" temasına göre tasarladıkları 4 kıyafetle 8 Nisan 2016 tarihinde yapılacak finalde dereceye girmek için ter dökecekler.
 
Ön jüri ilk etapta başvuru yapan 160 civarındaki genç tasarımcıdan 20’sini mülakata çağırmak için tespit etti. Ardından mülakat maratonu başladı. Bertan Yeniçeri, Burak Sertbaş, Çiğdem Önsal, Ege Kabasakal, Emre Erdemoğlu, Öner Evez, Reşat Yalaz, Serhat Işık ve Yakup Biçer’den oluşan jüri 20 genç tasarımcı ile yaptığı bire bir mülakatlar sonucunda ilk 10 finalisti seçti.EİB 11. Moda Tasarım Yarışması’na başvuran dosyaların içeriğinden çok mutlu olduklarını belirten EİB Moda Tasarım Yarışması Komitesi Başkanı Burak Sertbaş, finalistleri belirlemek için ön jürinin iki tam gün mesai verdiğini kaydetti. Türkiye genelinde en bilinen tasarım yarışmalarının başında geldiklerini söyleyen Sertbaş, "Sektöre vizyoner tasarımcılar kazandırmak, ülkemizdeki moda endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak, genç tasarımcılara kendilerini kumaşlarla ifade etme özgürlüğü tanımak amaçlarıyla çıktığımız yarışmamızda 11. yıla giriyoruz. 10 yılın sonunda, moda tasarım yarışmaları arasında en çok bilinen ve genç tasarımcıların katılmak için yarışmanın takviminin açıklanmasını bekledikleri bir yarışma haline gelmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.
 
TEMA "VAROLUŞ"
 
EİB Moda Tasarım Yarışması’nın temasının her yıl, dünya moda trendlerinden yola çıkarak tespit edildiğine işaret eden Sertbaş şöyle devam etti:
 
"2016/2017 moda akımlarından yola çıkılan bu yılki yarışmanın temasını; ’Varoluş’ olarak tespit ettik. Varoluş, tarihten bile eski, en zor bulmacadır. Tasarımın varoluş biçimi, nasıl doğru renkleri, doğru çizgilerle bir araya getirip hayata geçirmekte saklıysa beklediğimiz tasarımlar da bir o kadar varoluşa uygun olmalı. Sokrates’in en ünlü sözlerinden ’Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu’ bize varoluşun temelini açıklıyor aslında. Ünlü filozof Jean Paul Sartre de varoluşun özden önce geldiğini belirtir. Genç tasarımcıların, insanlığın varoluşundan bu yana geçen binlerce yılın üzerini örttüğü varoluş anlarını yeni yorumlarla, modaya yeni bir soluk getirecek değerlerle günümüze taşımalarını bekliyoruz."
 
EİB 11. Moda Tasarım Yarışması’nın final defilesinin 8 Nisan 2016 Cuma akşamı yapılmasının planlandığını dile getiren Sertbaş, defilede ünlü mankenlerin genç tasarımcıların eserlerini sergileyeceğini ifade etti. Sertbaş, yarışmanın birincisini 15 bin TL, ikincisini 10 bin TL, üçüncüsünü ise 5 bin TL para ödülünün yanı sıra Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin sunduğu projenin Ekonomi Bakanlığı’nca onaylanması halinde yurtdışına eğitim olanağı beklediğini sözlerine ekledi.

Yayın Tarihi : 15.01.2016 : 12:37

Etiketler : Eib    Moda    Tasarım    Yarışmasında    Finalistler    Belli    Oldu    Bölge   


Yorumlar

1505
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN