Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hayvanlar Kuyudan Sulanıyor

Hayvanlar Kuyudan Sulanıyor
Muş'un merkeze bağlı Kumluca Köyünde şebeke suyunun donmasının ardından,  Murat Nehri’nin kolu olan Karasu Çayı’nın yüzeyi de buz tutunca köylüler hayvanları için kuyudan su çekmeye başladı.

 

Merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Kumluca Köyü’ndeki yaklaşık 500 hayvana, su kaynaklarının donması nedeniyle tulumbayla kuyudan çekilen su veriliyor. Büyükbaş hayvanlarını ahırdan dışarı çıkaran köylüler, leğenlere doldurdukları su ile hayvanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Köy halkından Ferit Söylemez şunları söyledi:
 
"Köyde yaklaşık 500 hayvan var. Herkes günde bir kez bu şekilde hayvanına su veriyor. Önce şebeke, sonra da Muş Ovası’ndan geçen Murat Nehri’nin kolu Karasu Çayının yüzeyi buz tutunca mecburen tulumbayı devreye soktuk. Kuyu suyunun donmaması bizim için bir nimet. Her kış bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Tulumbadan su çekip bu kadar hayvana su vermek de kolay değil."
 
Kışın kendi köyleri ile birlikte çevredeki tüm köylerin aynı sıkıntıyı yaşadığını ifade eden Vahiyettin Karasu da, "Karakışta bizim buraların derdi çekilmez. Kışın böyle perişan haldeyiz. Baharın gelmesini dört gözle bekliyoruz" dedi.
 
 

Yayın Tarihi : 15.01.2016 : 11:57

Etiketler : Karasu    Çayı    Dondu    Hayvanlar    Kuyudan    Sulanıyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5321
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN