Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Gribin Şifası Uyku ve Doğru Beslenmede

Gribin Şifası Uyku ve Doğru Beslenmede
Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, doğru beslenme ve yeterli uyku ile gripten korunulabileceğini söyledi.

 

 
Domuz gribi salgını salgını dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük tedirginlik yaratıyor. Doğru beslenme yoluyla gripten nasıl korunilabileceğini anlatan Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, "Hastalıklardan korunma, tedaviden çok daha önemli bir yere sahip. Bu nedenle bağışıklık sistemimizi güçlendiren, vücut direncini arttıran protein, mineral ve vitamin içeren gıdaların yeterli ve dengeli miktarda alımı ile düzenli ve kaliteli bir uyku şart" dedi.
 
YETERLİ UYUMAZSAN VÜCUT DİRENCİN DÜŞER
 
Melatonin hormonunun hücreleri yenileyici ve bağışıklık sistemini düzenleyici etkiye sahip olduğunu belirten Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, "Melatonin, uyku sırasında vücut tarafından salgılanır. Işıklı ortamlar ve stres melatonin hormonunun seviyesini düşürür. Yeterli uyku uyumayan, strese ve depresyona giren kişilerde yeterli melatonin hormonu salgılanamaz ve vücut direnci düşer, bağışıklık sistemi zayıflar. İnsan vücudunda melatonin üretimi için gerekli olan yiyeceklere örnek olarak ise domates, yulaf, zencefil, muz verilebilir. Gün içinde belirli bir zamanı spor, meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere ayırarak stres ve üzüntüden uzaklaşabiliriz. D vitamini alımı için de güneşli günlerde güneşten yararlanılmalı ve balık tüketilmelidir" diye konuştu.
 
Çinkonun da, bağışıklık sistemini güçlendiren, soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme oranını düşüren etkiye sahip olduğunun altını çizen Fadıloğlu, “Çinko çok önemli bir mineraldir. Kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta, süt, kuru baklagiller, fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler, kabak çekirdeği ve yeşil yapraklı sebzeler, çinko yönünden zengin gıdalardır. Bağırsak florasını güçlendiren, enfeksiyonlara karşı direnç oluşturan ve mikroplara karşı koruyan probiyotik ve prebiyotik içeren yoğurt ve ayran da öğünlerde mutlaka düzenli olarak tüketilmeli" dedi.
 
NELER TÜKETİLMELİ?
 
Gripten korunmak için neler tüketilmesi gerektiğini anlatan Dr. Fadıloğlu şu önerileri sundu:
 
"Kivi, nar gibi turunçgillerde, koyu yeşil yapraklı sebzelerde yüksek miktarda bulunan ve çinkonun bağırsaktan emilimini hızlandıran C vitamini; avokado, muz, karaciğer, havuçta yüksek miktarda bulunan B6 vitamini; kuşkonmaz, yumurta, ıspanak, lahana gibi gıdalarda yüksek miktarda bulunan folik asit; sardalya, somon, ceviz, semizotu, kuru fasulye, keten tohumu ve brüksel lahanası gibi omega 3 içeren besinlerin tüketimine önem verilmelidir. Vücut ısısını dengede tutabilmek için günde en az 2 litre su içilmelidir. Bağışıklık sistemini bozan, akyuvarların görevini etkileyen şekerli gıdalar ise mümkün olduğunca az tüketilmelidir."
 
EVİNİZDE DİNLENİN
 
Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu ayrıca salgın hastalıklara yol açmamak ve hastalığı başkalarına bulaştırmamak için kapalı ve havasız yerlerde uzun süre kalınmaması, hastalık belirtisi taşıyan kişilerin mutlaka evinde dinlenmesi, ellerin sabunlu su ile yıkanıp, kağıt mendil kullanmaya özen gösterilmesi uyarısında da bulundu.

Yayın Tarihi : 15.01.2016 : 11:30

Etiketler : Gribin    Şifası    Uyku    Doğru    Beslenmede    Bölge   


Yorumlar

4035
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN