Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çöp Fabrikası Protestosu

Çöp Fabrikası Protestosu
Kocaeli’nin Körfez İlçesi’nde evsel atık yakma ve depolama tesisi yapılmak istenilmesine karşı çıkan muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısının yapıldığı salonun önünde protestoda bulundu. Salona girmek isteyen vatandaşlar ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez İlimtepe mevkiinde yapmayı planladığı evsel atık yakma ve depolama tesisini protesto eden muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişi protestoda bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısının yapıldığı Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nun önünde toplananlar, "İlimtepe’ye çöp fabrikası değil. 4 yıllık üniversite istiyoruz" ve "Çöp tesisi istemiyoruz. Yaşanılır bir bölge istiyoruz" yazılı pankartlar taşıyarak, "Başkan buraya" ve "Çöp fabrikası istemiyoruz" sloganları attılar.
 
Protestoda bulunanlar, Çenesuyu olarak bilinen su kaynağının ve havalarının kirleneceğini söyleyerek, sanayi kuruluşlarıyla dolu olan Körfez’de yaşam kalitelerinin düşeceğini belirttiler. Salona girmek isteyenlere zabıta ve polisler engel olunca kısa süreli arbede yaşandı. Protestocuların arasından seçilenler meclis toplantısının yapıldığı salona alındılar.
 
NEREYE KURULACAĞI HAKKINDA BİR KARAR YOK
 
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu toplantıda, İlimtepe’de herhangi bir berteraf tesisi kurulmasıyla ilgili karar bulunmadığını belirterek, "Böyle bir karar almadık. Nereye kurulacağı hakkında bir karar yok. Bazı yazışmalar yapıldı. Bu işin ÇED süreci var. Medeni şekilde ilgililerle toplantı yapılması gerekiyor. Dün grup toplantımızda belediye başkanlarımıza da ifade ettim geri dönüşüme önem vereceğiz. Çöpümüzün en az yüzde 50’si geri dönüşüme gidebilir. Önemsemediğimiz ama gerçekte ekonomiye kazandırabileceğimiz bir kısmı var çöpün. Ve çöp bir ekonomik değerdir aslında. Şuanda bütün işlemler bitmiş olsa bile öyle bir tesisin yapılması 4 yılı bulur" diye konuştu.
 
Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran meclis salonundan çıkarak vatandaşlara Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun açıklamalarını anlatarak, "Büyükşehir belediye başkanımız İlimtepe’ye bertaraf tesisiyle ilgili bir karar bulunmadığını açıkladı. Bununla ilgili kesinleşen bir karar yok. Herhangi bir çalışma yok" dedi. Yapılan açıklamanın ardından protestoda bulunanlar dağıldılar.

Yayın Tarihi : 14.01.2016 : 19:24

Etiketler : Çöp    Fabrikası    Protestosu    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4865
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN