Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sanığa 8 Yıl 10 Ay Hapis Cezası

Sanığa 8 Yıl 10 Ay Hapis Cezası
Eskişehir’de makine imalatı yapılan atölyede 4 kişinin öldüğü patlama nedeniyle 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan şirket sahibi Zafer Akansel’in cezasını Yargıtay az bulundu. Yeniden yargılanan Akansel bu kez  8 yıl 10 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

 

75’inci Yıl Mahallesi Oto Tamirciler ve Tornacılar Sitesi’ndeki Zafer Akansel’in işlettiği makine imalatı yapılan atölyede, 22 Haziran 2012 tarihindeki patlamada, işyerinde çalışan biyoloji mühendisi Melik Duran (27) ile işçiler Ahmet Uysal (23), Umut Küçükarabacı (23) ve İsmail Tünel (22) yanarak can verdi.
 
Olayın ardından işyeri sahibi Zafer Akansel, Zafer Akansel’e iş yaptıran başka bir şirketin müdürü olan Yusuf Vasfi Özalp polis tarafından gözaltına alındı. Zafer Akansel tutuklandı, Yusuf Vasfi Özalp ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 
 
Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Zafer Akansel 5 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. Mahkeme, 17 Aralık 2013 tarihindeki duruşmada sanıklardan Zafer Akansel’i 6 yıl 8 ay, diğer sanık Yusuf Vasfi Özalp’i de 4 yıl 2 ay hapis cezasına çaptırdı. Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi sanıklardan Zafer Akansel’e verilen cezayı az bularak dosyayı geri gönderdi.
 
Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya katılan tutuksuz sanık Zafer Akansel suçlamaları kabul etmedi. Akansel, patlayıcı imal etmediklerini söyleyerek kendini şöyle savundu:
 
"Ben suçsuzum. İşyerinde patlayıcı hiçbir madde yoktu. Biz makine imal ediyorduk. Yaptığımız makineyi test etmek için makine yaptığımız firmadan gelen malzemelerin paketlemesi yapılıyordu. Patlama olmuş. Patlama sırasında ben bir iş için Ankara’ya gitmiştim. Ankara’ya gitmemiş olsaydım şu anda ben de olmayacaktım. Ben makine üreticisiyim. Bizim iş yaptığımız firma bizden patlayıcı üretecek bir makine istemedi. Teknik detayları firma bize kendisi verdi. Biz de buna uygun olarak makinemizi yaptık. Malzemeleri makine denenmesi için firma bize gönderdi. Uçakta taşınabilir raporu verildi. Malzemelerin normal kimyasal olduğuna dair raporlar var."
 
Mahkeme heyeti daha önce 6 yıl 8 ay hapis cezası verdiği Zafer Akansel’i bu kez 8 yıl 10 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Yayın Tarihi : 14.01.2016 : 16:49

Etiketler : Kişinin    Öldüğü    Atölyedeki    Patlamanın    Sanığına    Yıl    Ay    Hapis    Cezası    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3350
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN