Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Otomotiv Mühendisliği Laboratuvarı

Otomotiv Mühendisliği Laboratuvarı
Otomotiv sektörünün önemli kuruluşlarından Oyak Renault, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü’nde öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin kullanımına yönelik üç sınıflık bir laboratuvar oluşturdu.

 

Taşıt tekniği, taşıt iklimlendirme, ısı kontrol ile motor laboratuvarları alanlarında çalışma ve proje yapılmasına imkan tanıyacak olan Otomotiv Mühendisliği Laboratuvarı’nın açılışı UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Oyak-Renault Otomotiv Fabrikaları Genel Müdürü Ales Bratoz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Karlık, fakülte dekanları, Oyak-Renault yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
 
Laboratuvar açılışında konuşan UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Oyak-Renault’un yatırım yapacağı ülkelerden biri olarak Türkiye’yi seçtiğinde ülkenin gayri safi milli hasılasının oldukça düşük ve gelişmekte olan ülkelerin altında olduğunu söyledi. Ancak bugün Türkiye’nin oldukça ciddi bir hamle yaptığını belirten Rektör Ulcay, “Ülkemiz özellikle son 10 yıl içerisinde hem ekonomik olarak, hem de yaşam kalitesi olarak birçok açıdan Avrupa Birliği normlarına çok büyük bir ölçüde uyum sağlamıştır. Türkiye böyle gelişirken Bursa daha hızlı gelişmiştir. Bugün bizim ihraç ettiğimiz ürünlerin kilo başına değeri 1,7 Dolar iken Türkiye’nin 2023 yılında hedefi olan kilo başına ihracat değeri 4 Dolar’ı Bursa 2012 yılında yakaladı. Bursa, Türkiye’nin önünde gidiyor. Türkiye artık orta ve ileri teknoloji ürünlerinde hamle yapmak zorundadır. Bunu da sadece bir teknolojinin transfer etmek ile gerçekleştiremeyiz. Biz dostlarımız ile karşılıklı menfaat paylaşımı noktasında birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.
 
DESTEK ALAN DEĞİL, VEREN ÜNİVERSİTE MODELİ
 
Uludağ Üniversitesi’nde şu anda 63 bin 451 öğrencinin öğrenim gördüğünü açıklayan Rektör Ulcay, “Çok büyük bir üniversiteyiz. Bu kadar büyüklükten de pek memnun değiliz. Hareket kabiliyetimiz biraz yavaşlıyor. O yüzden 3. Nesil Üniversite hedefini koyduk. Okulumuzda yüksek lisans ve doktora öğrencisi sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Bu sayı ile birlikte eğitimin niteliğini de arttırmak istiyoruz. Bursa’nın dinamikleri ile birlikte ortak kararlar alıp, ortak işler yapmak istiyoruz. Türkiye’deki araştırmaların önemli bir kısmını kamu kaynakları üstleniyor. Üniversite olarak temel araştırmalardan yüzde 100 destek alıyoruz. Ancak şirketler ile ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Eğer şirketler bizim ile ortak çalışmalar yapar ise maliyetin üçte birini biz karşılıyoruz. Artık alan değil, destek veren bir üniversite olmak istiyoruz. Projenin külfetine ortak olduğumuz gibi, karına da ortak olmak istiyoruz. Otomotiv Mühendisliği Laboratuvarı için bizlerden desteğini esirgemeyen Oyak-Renault’a bir kere daha huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu. 
 
BRATOZ: “BURSA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”
 
Törende konuşma yapan Oyak-Renault Otomotiv Fabrikaları Genel Müdürü Ales Bratoz ise otomotiv faaliyetleri açısından Bursa’nın kendileri için önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. Oyak-Renault olarak sektörde lider konumda bulunmaktan gurur duyduklarını aktaran Genel Müdür Bratoz, “Bu sonucu da önemli yetkinliklere sahip personelimizin çalışmaları ile elde ettik. Tabi karşımızda bazı zorluklarda duruyor. Bu zorluklarla baş edebilmek için yetkin olan yeni çalışanlara ihtiyacımız var. İşte bundan dolayı üniversiteden mezun olan öğrencilerin gerekli donanımlara sahip olmalarını sağlamak ve üniversiteye lazım olan gerekli donanımları temin etmek de bizim için önemli. Bunlar bizim ortak çıkarlarımız açısından da önemlidir. Oyak-Renault’un sosyal sorumluluk bağlamındaki en önemli eserlerinden bir tanesinin eğitim alanına yapılan yatırımlar olduğunun altını çizmek istiyorum. Laboratuvarlar, Bursa’mıza ve üniversitemize hayırlı olsun” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından protokol hep birlikte yeni laboratuvarların açılış kurdelesini kesti ve sınıfları gezerek cihazlar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Yayın Tarihi : 14.01.2016 : 15:11

Etiketler : Oyak    Renaultdan    Uludağ    Otomotiv    Mühendisliği    Laboratuvarı    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

2689
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN