Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Nato Görevine Uğurlandı

Nato Görevine Uğurlandı
Deniz Kuvveleri Komutanlığı’nın Erdek Mayın Filosu Komutanlığı’na bağlı TCG Edremit adlı  mayın gemisi, 14 Ocak-24 Nisan tarihleri arasında NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 görevine uğurlandı. Erdek Mayın Filosu Komutanı Tuğamiral Gökhan Polat ve göreve giden 49 personelin ailelerinin katıldığı uğurlama töreninde, hem hüzün, hem de gurur yaşandı.

 

Geçen temmuz ayından bu yana komutası Türkiye’de olan ve misyonu barış, kriz ve gerginlik zamanlarında NATO üyesi ülkelerin güvenliği için mayın aramak olan NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’ye katılmak üzere TCG Edremit adlı mayın gemisi uğurlandı. Erdek Mayın Filosu Komutanlığı’nda gerçekleşen törene Erdek Mayın Filosu Komutanı Tuğamiral Gökhan Polat, Komutanlık personeli ile aileler katıldı.
 
İlk olarak Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin mesajlarının okunduğu törende daha sonra TCG Edremit Komutanı Deniz Binbaşı Taner Özgin tarafından Mayın Filosu Komutanı Tuğamiral Polat’a göreve hazır olduklarına ilişkin rapor verildi. Ardından, personel bandonun çaldığı marşlar eşliğinde gemiye sevk edildi.
 
Ailelerin hem hüznü hem de gururu yaşadığı törende TCG Edremit gemisinde görev alacak personelin aileleri gözyaşlarını tutamadı. Özellikle çocukların babalarıyla vedalaşması duygusal anlar yaşattı. Daha sonra TCG Edremit için limana bağlı diğer gemiler selamlama sireni çaldılar. Tören, askeri botların Türk Bayrağı ve ‘Pruvanız Neta Olsun’ yazılı pankart açmasıyla sona erdi.
 
TCG Edremit, 14 Ocak-24 Nisan tarihleri arasına Orta Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’de görev yapacak. Bu görev kapsamında 20-27 Şubat tarihleri arasında Karadeniz’de Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ev sahipliğinde düzenlenecek Poseidon Tatbikatı’na katılacak. Daha sonra 4-13 Mart tarihleri arasında İyon Denizi’nde Yunanistan deniz Kuvvetleri Komutanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirelecek Ariadne Tatbikatı’na katılacak. Görev süresince 72 gün seyir halinde olacak olan TCG Edremit, yurtiçinde İzmir, Çanakkale, Erdek ve İstanbul limanları; yurtdışında da Bulgaristan’ın Burgaz, Gürcistan’ın Batum, Yunanistan’ın Patras, Slovenya’nın Koper, Karadağ’ın Bar, Hırvatistan’ın Split, İtalya’nın Venedik, Bari ve Taranto Limalarını ziyaret edecek. TCG Edremit, 24 Nisan tarihinde Erdek’e dönecek.

Yayın Tarihi : 14.01.2016 : 13:45

Etiketler : tcg    Edremit    Mayın    Gemisi    Nato    Görevine    Uğurlandı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1252
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN